Özgü Namal (lindi më 28 dhjetor 1978), është një aktore turke.

Özgü Namal
U lind në28 dhjetor 1978 (43 vjet)
ShkollimiKonservatori Shtetëror i Universitetit të Stambollit
PunësimiAktore
Vite aktiviteti1998–2015
Bashkëshort/ëtAhmet Serdar Oral (2014–2020)
Fëmijë2

BiografiaRedakto

Familja e saj nga nëna janë emigrantë turq nga Selaniku.[1] Familja e saj atërore është emigrant turk nga Maqedonia.[2] Özgü Amel Namal filloi të aktrojë në Teatrin Masal Gerçek kur ishte fëmijë. Ajo u diplomua në departamentin e teatrit të Konservatorit Shtetëror të Universitetit të Stambollit. Ajo bëri debutimin e saj televiziv në Affet Bizi Hocam dhe më pas u shfaq në serialin televiziv Karete Can, seriali hit Yeditepe İstanbul, në një nga serialet më të suksesshme Lugina e Ujqërve si Elif Ejlyl, "Hanımın Çiftliği" bazuar në një roman klasik të Orhan Kemal dhe "Merhamet" bazuar në një roman të Hande Altaylı.

Namal bëri debutimin e saj në film në Sır Çocukları në vitin 2002. Që atëherë, ajo u shfaq në disa filma të tjerë si Anlat İstanbul, Büyü, Organize İşler, Polis, Beynelmilel and O... Çocukları. Ajo u vlerësua me Portokallin e Artë për aktoren më të mirë për interpretimin e saj në Mutluluk më 2007.[3]

Özgü Namal, i cili është larguar nga ekranet që nga viti 2015, së fundi u pa si anëtar jurie në sezonin 2014-2015 të shfaqjes televizive Yetenek Sizsiniz Türkiye

FilmografiaRedakto

Viti Titulli Roli Shënimet
1998 Affet Bizi Hocam Nehir Serial televiziv
1998 İkinci Bahar Studente Serial televiziv
1999 Kerem Ajla Serial televiziv
2000 Karate Can Zeliha Serial televiziv
2000 Fosforlu Cevriye Ajten Film televiziv
2001 Yeditepe İstanbul Duru Serial televiziv
2001 Bir Filiz Vardı Genç Filiz Serial televiziv
2001 Cinlerle Periler Zejnep Serial televiziv
2002 Beşibiryerde Ahu Serial televiziv
2002 Havada Bulut Jorgija Serial televiziv
2002 Sır Çocukları Zejnep
2004 Büyü Sedef
2004 Anlat İstanbul Shenaj
2005 Organize İşler Umut Oxhak
2003-2005 Lugina e Ujqërve Elif Ejlyl Serial televiziv
2006 Bebeğim Emel Erter Serial televiziv
2006 Beynelmilel Gylendam
2006 Polis Funda
2006 Koca Kafalar
2007 Sihirli Oyuncakçı Dublim në turqisht
2007 Bratz Dublim në turqisht
2007 Mutluluk Merjem
2008 Nerede Kalmıştık Roli kryesor Serial televiziv
2008 Güneşin Oğlu Shule
2008 İncir Çekirdeği Heda
2008 Koca Kafalar Ozgy
2008 O... Çocukları Dona
2008 Benim Annem Bir Melek Durusu can Serial televiziv
2009 Masumlar Zejnep Serial televiziv
2009-2011 Hanımın Çiftliği Gyly/Serap Serial televiziv
2012 Koyu Kırmızı Ymit Serial televiziv
2013-2014 Merhamet Narin Serial televiziv
2013 Bu İşte Bir Yalnızlık Var Ajshe Film
2014-2015 Yetenek Sizsiniz Türkiye Vetë ajo Program televiziv (juri)

ReferimeRedakto

  1. ^ Çelikel, Pınar (29 dhjetor 2012). "Yeni yılda yeni başlangıçlar" (në turqisht). Intervistuar nga Özgü Namal. Hürriyet.
  2. ^ "Özgü Namal hakkında bilmeniz gereken 10 şey!" (në turqisht). 7 dhjetor 2017.
  3. ^ "Özgü Namal ikinci kez anne oldu | NTV". www.ntv.com.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-12-03.