Woody Allen lindi më 1 dhjetor 1935Brooklyn, New York; lindur si Allen Stewart Konigsberg, është një komedian, regjisor, autor filmi, aktor dhe muzikant amerikan.

Woody Allen
Woody Allen (2006).jpeg
Allen në vitin 2006
Informacione personale
Vendlindja The Bronx, New York, SHBA
Bashkëshort(ja) Harlene Rosen (1956.-1962.)
Louise Lasser (1966.-1969.)
Soon-Yi Previn (1997.-)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare www.woodyallen.com

Vitet e riniseRedakto

Allen ka lindur Allan Stewart Konigsberg [1] Ai është djali i Nettie (née Cherry; 8 nëntor 1906 – 27 hjanar 2002), a bookkeeper at her family's delicatessen, dhe Martin Konigsberg (December 25, 1900 – January 8, 2001),[2] në Brooklyn të Nju Jorkut. Ai dhe motra e tij, Letty (1943), u rriten në Midwood, Brooklyn. Ai është i biri i Nettie (née Cherry, 8 nëntor 1906 - 27 janar 2002), Ai është djali i Nettie (Nee Cherry, 8 nëntor 1906 - Janar 27, 2002), një llogaritare dhe Martin Königsberg (25 dhjetor, 1900-8 January, 2001), [3] një gdhendës bizhuteri dhe kamerier. [13] Familja e tij ishte çifutë dhe gjyshërit e tij emigruan në SHBA nga Rusia dhe Austria dhe folën jidisht, hebraisht dhe gjermanisht.[4] Të dy prindërit e Allenit u lindën dhe u rritën në Anën e Ulët të Lindjes të Manhatanit. [5]

KarieraRedakto

Jeta privateRedakto

FilmografiaRedakto

Veprat letrareRedakto

  • 1971 - „Getting Even“
  • 1975 - „Without Feathers“
  • 1980 - „Side Effects“
  • 2006 - „Central Park West“

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

External linksRedakto

  1. ^ Newman, Andy; Kilgannon, Corey (5 qershor 2002). "Curse of the Jaded Audience: Woody Allen, in Art and Life". The New York Times (në anglisht). Marrë më janar 16, 2008. 'I think he's slacked off the last few movies', said Norman Brown, 70, a retired draftsman from Mr. Allen's old neighborhood, Midwood, Brooklyn, who said he had seen nearly all of Mr. Allen's 33 films.
  2. ^ "Martin Konigsberg". Variety (në anglisht). 16 janar 2001. Marrë më tetor 22, 2014.
  3. ^ "Woody Allen Biography (1935–)" (në anglisht). Filmreference.com. Marrë më mars 9, 2010.
  4. ^ Encyclopedia of American Jewish history – Stephen Harlan Norwood, Eunice G. Pollack – Google Books (në anglisht). Books.google.ca. Marrë më korrik 24, 2013.
  5. ^ "The religion of Woody Allen, director and actor" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 janar 2019. Marrë më janar 16, 2008.