Lugina e Ujqërve: Irak (Turqisht: Kurtlar Vadisi: Irak) është film aksion turk i vitit 2006 me regji të Serdar Akar, ku me rolet kryesore janë Necati Şaşmaz, Billy Zane dhe Ghassan Massoud. Filmi, i cili hyri në botimin e përgjithshëm mbarëkombëtar në të gjithë Turqinë, më 3 shkurt 2006, ishte filmi turk me fitime më të larta të vitit 2006 dhe është një nga filmat më të shtrenjtë turq të realizuar ndonjëherë.

Lugina e Ujqërve: Irak
Regjia ngaSerdar Akar
Sadullah Sentürk
Shkruar ngaKral Raci
Bahadır Özdener
Soner Yalcin
ProdhuesiRaci Şaşmaz
LuajnëNecati Şaşmaz
Billy Zane
Ghassan Massoud
Bergüzar Korel
Gürkan Uygun
Kenan Çoban
Erhan Ufak
MuzikaGökhan Kırdar
Shpërndarë ngaPana Film
Data e publikimit
3 shkurt 2006
Kohëzgjatja
122 minuta
ShtetiTurqi
GjuhëtTurqisht
Anglisht
Arabisht
Gjermanisht
Kurdish
Buxheti$14,000,000
Fitimi$27,900,000

Filmi përmban ngjarje të jetës reale si okupimi i Irakut, ekzekutimi i Daniel Pearl dhe skandali i burgut Abu Ghraib. Filmi fokusohet në ngjarjen Hood, një incident që ndodhi më 4 korrik 2003.

Përmbajtja Redakto

Filmi hapet me një përshkrim fiktiv të një incidenti në jetën reale, "Ngjarja Hood". Më 4 korrik 2003, ushtarët turq besojnë se po bëjnë një vizitë të zakonshëm nga aleatët e tyre të NATO-s, por ndodh një ndryshim i papritur, dhe 11 ushtarë aleatë të forcave speciale turke dhe 13 civilë arrestohen nga koloneli Sam William Marshall (Billy Zane), në qytetin verior të Irakut në Sulaymaniyah. Ata janë të detyruar të veshin kapuç me mbulesë ndërsa janë në paraburgim, dhe lirohen disa kohë më vonë.

Një oficer turk me emrin Sulejman Asllan, i cili ishte anëtar i trupave të forcave speciale të përfshira në ngjarjen Hood, nuk është në gjendje të durojë turpin e asaj që ndodhi dhe kryen vetëvrasje. Para se ta bëjë këtë, ai shkruan një letër ku i thotë lamtumirë mikut të tij, Polat Alemdar (Necati Şaşmaz). Alemdar është një ish agjent i inteligjencës turke i cili kohët e fundit ka ndërprerë lidhje me agjencinë qeveritare për të cilën ka punuar. I vendosur për t’u hakmarrë për poshtërimin e mikut të tij, Alemdar udhëton në Irak së bashku me disa kolegë të tij, duke kërkuar hakmarrje ndaj komandantit amerikan veprimet e të cilit çuan në vetëvrasje të Asllanit.

Në një pikë kontrolli, Alemdar dhe ekipi i tij vrasin tre trupa paraushtarake kurde të Irakut të quajtur "Peshmerga". Ata bashkojnë eksplozivë në themelin e një hoteli, në të cilin ata kërkojnë të vijnë koloneli Sam William Marshall, i cili ishte përgjegjës për incidentin me kapuç. Kur Marshall arrin, Polat dëshiron që ai të vendosë një thes mbi kokë dhe të largohet publikisht nga hoteli me të, duke i lejuar gazetarët të bëjnë foto, duke marrë të njëjtën fyerje që ai i bëri mikut të vdekur të Polatit. Grupi kërcënon të hedhë në erë hotelin nëse Marshall dhe disa nga burrat e tij nuk e lënë veten të dëbohen nga hoteli ndërsa kanë kapuç. Marshall refuzon dhe sjell në vete një grup fëmijësh Irakianë si mburojë njerëzore. Alemdar dorëzohet dhe largohet.

Marshall bën një dasmë arabe me pretekstin e gjuetisë së "terroristëve". Kur fillon zjarri i zakonshëm festiv, një ushtar thotë: "Tani ata po qëllojnë, tani ata janë terroristë"; ata sulmojnë një dasëm, ku një fëmijë i vogël me emrin Ali ngjitet në një degë deri tek fuçi e një prej armëve të ushtarëve. Në fillim, ushtari thjesht e largon djalin; hera e dytë, ai hap zjarr dhe më pas duket i habitur kur sheh fëmijën e vogël të vdekur. Pjesa tjetër e ushtarëve panikojnë dhe hapin zjarr mbi dasmorët, rrahin nusen, qëllojnë dhëndrin, të ftuarit dhe fëmijët. Të mbijetuarit janë kapur dhe detyruar në një kamion hermetik dhe dërgohen në burgun e Abu Ghraib.

Gjatë rrugës për në Abu Ghraib, një ushtar amerikan ankohet se të burgosurit mund të mbyten në kamion. Një prej burrave të Marshallit më pas vën zjarr mbi kamion, duke spërkatur të arrestuarit me plumba. Kur ushtari kërcënon të raportojë incidentin, ai është qëlluar menjëherë. Në Abu Ghraib, një grup ushtarësh amerikanë, mes tyre e vetmja femër perëndimore në film (një referencë e qartë për Lynndie England dhe skandalin e torturave Abu Ghraib), është duke krijuar piramida të zhveshura njerëzore nga ata që arrestohen në dasmë, të ndihmuar nga një përkthyes arab. Të burgosurit lahen me grykë nën presion të lartë në ato që duket se janë stalla bagëtish.

Në një skenë të mëvonshme, ekzekutimi i një gazetari perëndimor nga rebelët irakian është gati të ndodhë, por sheiku Abdurrahman Halis Karkuki, i cili vlerësohet nga rebelët, e parandalon atë, dhe i ofron gazetarit mundësinë për të vrarë rebelin që ishte gati për ta vrarë. Kryengritësi nuk reziston, por gazetari refuzon ofertën. Pas kësaj, nusja që i mbijetoi masakrës së mëparshme, Lejla, dëshiron hakmarrjen duke u bërë një sulm vetëvrasës, por flitet për të nga Sheiku. Lejla nxiton në një treg për të ndaluar kunatin e saj Ebu Aliun, babanë e fëmijës së vrarë në dasmë, duke u hedhur në erë veten e tij në vendin ku koloneli Marshall po zhvillon një takim, por ajo mbërrin shumë vonë. Alemdar dhe njerëzit e tij, të cilët janë atje për të vrarë Marshallin, drejtohen për siguri nga Lejla.

Alemdar dhe ekipi i tij pastaj përpiqen të vrasin Marshall përsëri duke manipuluar një bombë në një piano (e cila dikur i përkiste Saddam Huseinit) që i është dorëzuar Marshall si një dhuratë. Bomba shpërthen para kohe dhe Marshall mbijeton. Alemdar dhe Lejla më pas shkojnë në një xhami, për të takuar sheikun. Marshall i gjurmon ato, dhe një rezultat i madh zjarri. I gjithë fshati dhe xhamia janë shkatërruar nga zjarri të rëndë. Së bashku ata arrijnë të vrasin Marshallin, por Lejla gjithashtu vritet nga Marshall.

Luajtën Redakto