Memati Bash është personazh imagjinar i serisë Lugina e Ujqërve, i cili u luajt nga Gürkan Uygun.

Memati Bash
Personazh nga Lugina e Ujqërve
Paraqitja e parë Lugina e Ujqërve epizodi 1
Paraqitja e fundit Lugina e Ujqërve Kurthi epizodi 162
Krijuar nga Ahmet Yurdakul
Raxhi Shashmas
Bahadır Özdener
Luajtur nga Gürkan Uygun
Informacione
Gjinia Mashkull
Profesioni Mafia (ka qenë)
Zyrtar i lartë i qeverisë
Titulli Krahu i djathtë i Sylejman Çakërit
Bashkshortja(et) Gamze Gynesh (ka vdekur)
Selvi Çakër
Fëmijët Ali Memati Bash
Feja Islami
Kombësia Turk

Memati Bash në Lugina e UjqërveRedakto

Ai së pari u shfaq si krahu i djathtë i Sylejman Çakërit. Pas vdekjes së Çakërit, ai u bë njëriu i Polat Alemdarit dhe shpesh e quante atë "Mjeshtër" (turqisht: usta). Edhe pse ai kishte probleme me Polat për shkak të çështjes së pronarit të anijeve Xhemal për një kohë, më vonë ata u përmirësuan.

Ai u kap nga njerëzit e Selimit, një nga anëtarët e Këshillit Rus, pasi u përdorë nga Nesrini dhe u rrah për vdekje. Ai u gjet në mbeturina dhe mbeti i shtrirë në spital për një kohë të gjatë.

Kur mësoi se Polat dhe Abdylheji ishin agjentë të shtetit, ai rrahu Abdylhejin. Edhe pse është shumë i zemëruar, ai e pranoi këtë situatë, megjithëse të vështirë. Ai u gjykua dhe u shpall i pafajshëm për mafian dhe krime të tjera.

Memati Bash në Lugina e Ujqërve KurthiRedakto

Lugina e Ujqërve Kurthi, ai është një personazh më i pavarur. Ai ka një burrë me emrin Kazëm. Në fillim ai u përlesh me Jalçën Bullut, por më vonë kur u bë ortak në port, ata u bënë më mirë. Më vonë ata u bënë miq shumë të ngushtë dhe iu referuan njëri-tjetrit si "ortak".

Memati e donte Gamze Gynesh, dërguar nga Jalçën Bullut dhe dashuria filloi të jetonte. Sidoqoftë, më vonë, Gamze u martua me Fuat Tamer Tatarollu. Fuat vrau Gamzen dhe kaloi në një krizë droge. Duke mësuar për këtë, Memati bastisi shtëpinë dhe vrau Fuat Tamer duke i prerë kyçet e dorës. Memati ka një djalë me emrin "Ali Memati" nga Gamze, por shpesh u thirr si "Mamosh".

Xhanzxhan Shenoll, nipi i Zülfikar Ağa, donte të vriste Mematin me njerëzit e lidhur me organizatën, por në vend të kësaj qëlloi ortakun e tij Jalçën Bullutin. Pastaj Xhanzxhan u pendua për atë që bëri, u bë njeriu i Mematit dhe Memati e fali atë.

Ersoj Ullubej vret djalin e Mematit dhe kujdestaren e tij kur askush nuk ishte në shtëpi. Memati hakmerret duke hedhur Ersojin nga dritarja e selisë së policisë me Polat.

Familja Çakër u kthye në Turqi. Vajza e Sylejman Çakërit, Selvi ishte në fillim e dashur me djalin e Jashar Katarëxhë, Kenan, por Selvi vrau Kenanin kur u përpoq ta përdhunonte. Memati fsheh trupin. Selvi ngadalë dashurohet me Mematin. Memati gjithashtu e do atë. Por Pusati është kundër kësaj. Edhe pse ai kundërshtoi për një kohë të gjatë, Memati dhe Selvi janë martuar në fshehtësi. Pastaj mbahet një martesë e madhe. Pothuajse të gjithë marrin pjesë në dasmë.

Në fund të dasmës, Polat dhe Memati fillojnë të vallëzojnë me këngën "Deniz Üstü Köpürür". Tre të shtëna bëhen në brinjën e sipërme të majtë, afër zemrës dhe stomakut. Abdylheji vuri re personin që gjuan dhe kërcen mbi të, por tani është tepër vonë. Memati vdes në krahët e Polatit. Fjalët e tij të fundit janë "Selvinë ta besoj ty, Mjeshtër". Memati varroset në një vend të gjelbër nga Polat Alemdar, Omer Xhandan, Abdylhej, Erhan dhe Xhahit.

Plani i vrasjesRedakto

Në fillim, Polat Alemdar mendon se vrasja u bë nga Xhemali, kreu i organizatës terroriste Metropol, me paratë që mori nga trafikanti i drogës Jasha Katërxhë. Me kalimin e kohës, Polat mëson se atentati është organizuar shumë ndryshe.

Atentati ndodhi si më poshtë:

Xhemali udhëzon ndihmësin e tij Jëlldërëm që të vrasë Mematin me paratë që mori nga Jashar Katërxhë. Jëlldërëm, një ish-rrëfyes dhe duke punuar për organizatën, urdhëron Riza të bëjë këtë atentat. Plani i parë i atentatit ishte vrasja e Mematit dhe Polatit, por Semih, i cili u vendos pranë Farukur nga Senxherit, një anëtar i Këshillit të Pleqve, e ndryshon këtë plan me udhëzimet e njeriut të Senxherit. Erkan, i cili u vendos pranë Mete Ajmarit nga ish-kreu i delegacionit të pleqve, i kërkon Jëlldërëmit të vrasë vetëm Mematin me direktivën që mori nga Semih dhe Rıza vret Mematin në dasmën e tij.

Erkan më vonë mëson se ai ishte mashtruar dhe për shkak të pendimit të tij, ai vrau Senxherin ndërsa ishte në spital. Kështu Polat hakmerret për Mematin falë Erkanit.