Lugina e Ujqërve Kurthi

Lugina e Ujqërve Kurthi (Turqisht: Kurtlar Vadisi Pusu) është një serial turk e krijuar nga Osman Sınav. Për herë të parë u publikua më 19 prill 2007.

Lugina e Ujqërve Kurthi
GjiniaAksion
Dramë
Politikë
Krijuar ngaOsman Sınav
Shkruar ngaRaxhi Shashmas (2007-2013)
Bahadır Özdener (2007-2013)
Cüneyt Aysan (2007-2013)
Pana Yazım Grubu (2013-2015)
Murat Koca (2015-2016)
Cahit Kayaoğlu (2015-2016)
Selma Hacıosmanoğlu (2015-2016)
Ayşegül Hacıosmanoğlu (2016)
Regjia ngaSadullah Şentürk (1-51, 71-93)
Zeynep Günay Tan (52-57, 59-62)
Zybejr Shashmas (58, 63-70)
Alican Gebeş (94-99, 162-171)
Selahattin Sancaklı (100-128)
Onur Tan (129-161, 172-229)
Doğan Ümit Karaca (230-300)
LuajnëNexhati Shashmas
Erhan Ufak
Cahit Kayaoğlu
Doğa Sakarya
Gaye Gürsel
Ertuğrul Şakar
Batuhan Güney
Defne Samyeli
kompozitori i muzikës hapëseGökhan Kırdar
ShtetiTurqi
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve10
Nr. i episodeve300
Prodhimi
ProdhuesiRaxhi Shashmas (2007-2014)
Vendodhja e prodhimitStamboll
KinematografiaFerhan Akgün
Selahattin Sancaklı
Vedat Demir
Veysel Tekşahin
Alper Derli
Mustafa Kuşçu
Kohëzgjatja120 min
Transmetimi
Programi origjinalShow TV (2007-2009)
Star TV (2009-2010)
TNT (2011-2012)
atv (2010-2011, 2012-2014)
Kanal D (2014-2016)
Transmetimi i parë19 prill 2007
Transmetimi origjinal16 qershor 2016
Kronologjia
I paraprirë ngaLugina e Ujqërve (2003-2005)
Lugina e Ujqërve Teror (2007)

Seriali turk u shfaq në Show TV për 3 sezonet e para. Megjithatë, ai u transferua në Star TV në sezonin e 4-të, dhe pas një sezoni, ai theu marrëveshjen e tij dhe u transferua në atv në sezonin e 5-të. Ai kaloi në TNT në sezonin e 6-të. Për shkak të mbylljes së kanalit TNT, ajo u transmetua në atv në sezonin 7 dhe 8. Sezoni i 9-të dhe i 10-të u transmetua në Kanal D.

Gazetari Ömür Varol njoftoi më 23 tetor 2016 se seriali përfundoi pas një mesazhi të Nexhari Shashmas. Kështu, seriali i tha lamtumirë ekraneve duke përfunduar në episodin e 300-të më 16 qershor 2016.[1]

Përmbajtja Redakto

Llogaritë më të mëdha, më të errëta do të zbulohen në Lugina e Ujqërve Kurthi. Këtë herë, legjenda do të rebelohet kundër bandës së bashkuar globale për para, zotëria e saj më i pamëshirshëm, i pamatur. Në vendin e armikut, kësaj radhe, jo mafia kukull si Mehmet Karahanllë dhe ekipi i tij, ekzistojnë bandat globale të formuara nga fuqitë ndërkombëtare që duan të dominojnë këtë gjeografi.

Polat Alemdar përmbushi me sukses detyrën që i ishte caktuar dhe rrëzoi Këshillin e Ujqërve. Pasi e mbaroi këtë detyrë si duhet, ai mori drejtimin e OSB-së (KGT në turqisht) dhe kreu operacione të rëndësishme në emër të shtetit. Por misioni i tij i ri është më i thellë dhe më i rrezikshëm. Me detyrën që mori nga delegacioni sekret i quajtur Pleqtë, ai ndërpreu lojërat e luajtura nga agjentë të bandave globale të formuara nga fuqitë ndërkombëtare që donin të sundonin këtë gjeografi, dhe u bë njeriu kryesor i shtetit të thellë duke vendosur kontakte të drejtpërdrejta me pleqtë. Polat Alemdar, strategjia e ardhmja e Turqisë dhe përbën përmbushjen e dispozitave të delegacionit Pleqtë për të mbrojtur atë, dhe ky komision sekret ndërmori detyrën e mbrojtjes së çdo lloj rreziku.

Ndërsa i bën të gjitha këto, ai ka një ekip të veçantë. Polat Alemdar ka ekipin e tij që nga viti 2003, krahu i tij i djathtë është Memati Bash, krahu i tij i majtë është Abdylhej Çoban dhe Güllü Erhan. Në skuadrën e tij ishin gjithashtu që nga seria e parë, Lugina e Ujqërve, Nevzat Jakëshërbej, Pyrmyz Hasan, Eren Ejlyl. Më vonë në skuadrën e tij erdhën fytyrat e njohur si Kazëm Çarman, i cili ishte krahu i djathtë i Mematit dhe Xhahit Kaja, si dhe njerëz tjerë. Megjithatë, shumë njerëz nga ky ekip kanë vdekur për shkak të konflikteve dhe atentateve. Stafi aktual i Polat Alemdar përbëhet nga Xhahit Kaja dhe Güllü Erhan. Ata gjithashtu janë vendosur pranë Polat Alemdar në ekipin Flamuri i Zi (turqisht: Siyah Sancak) nën komandën e Jasinit, për të përparuar në këtë çështje kombëtare.

Polat Alemdar me një operacion të madh për t'i dhënë fund lojëra ata luajnë kolonistët në Turqi, duke zbuluar dokumentet në kripteks për të ndryshuar balancën botërore të pushtetit kolonial, ka për qëllim të zbulojë sekretet e mëdha. Kjo situatë bëri që marrëveshja midis Polat Alemdar dhe Amon në Los Angeles në vitin 2005 të prishej dhe të dy fuqitë të përballeshin me njëra-tjetrën. Lëvizja e Polat Alemdar bëri një zë të shkëlqyeshëm në botë dhe filloi Operacionin Piramida. Forcat koloniale janë duke u përpjekur ta vendosin Polat Alemdar në një rrugë të mbaruar duke hyrë në plane të reja. Polat Alemdar bashkohet me të gjithë miqtë e tij për të mbrojtur vendin e tij nga forcat globale dhe dinastitë që ai sfidon.

Terminologjitë Redakto

 • Delegacioni i pleqve: është një agjenci sekrete qeveritare që ekziston që nga dita kur themeloi shtetin. Ajo punon për ta bërë shtetin turk një fuqi rajonale kundër fuqive globale.
 • Libri i kuq: është një libër, ku mban të gjitha sekretet e Turqisë. Vendndodhja e armëve sekrete, dhomat e fshehta, qendrat kërkimore strategjike, njerëzit që janë të lidhur me delegacionin dhe luajnë një rol kryesor në zhvillimin e strategjisë së vendit janë përfshirë në këtë libër. Libri i kuq është nën mbrojtjen e Këshillit të Pleqve.
 • Libri i gjeneologjisë: është një libër që përfshin njerëz të veçantë që do të formojnë delegacionin e ri në rast se vdesin të gjithë anëtarët e delegacionit.
 • Flokëbardhi: Ai është anëtar i Këshillit të Vjetër dhe i zgjedhur nga radhët e anëtarëve dhe është personi që kryeson komitetin. Flokëbardhi i fundit është Profesori.
 • Naib: është ndihmësi i Flokëbardhit. Nuk është anëtar i delegacionit.
 • Organizata e Sigurisë Publike (Kamu Güvenliği Teşkilatı, shkurt KGT): është një agjenci sekrete. Ajo u themelua nga Dogu Eshrefollu. Edhe pse është një institucion jozyrtar, ai është direkt nën komandën e Këshillit të Pleqve. Presidenti i tij i fundit është Muhsin.
 • Templarët: është një organizatë sekrete dhe universale, në krye të fuqive globale, me strategji për të formuar botën. Rendi i Ri Botëror e synon. Një tjetër synim i Tempullarëve është të fillojë Betejën e Armagedonit. Për këtë, ata kanë tërhequr Lindjen e Mesme në trazira të brendshme dhe synojnë të fillojnë Luftën Katolike-Ortodokse në Ballkan.
 • Beteja e Armagedonit: Templarët; ata besojnë se apokalipsi do të ndodhë nëse fillon kjo luftë dhe ata po bëjnë çmos për të filluar këtë luftë.
 • Madhëria e Lartë: Ai është udhëheqësi fisnik në krye të Tempullarëve.
 • Zotëria i Madh: është personi i dytë më autoritar i Tempullarëve pas Madhërisë së Lartë.

Mjeshtri i Madh: është personi i tretë më autoritativ i Tempullarëve.

 • Skuadra Armagedon: Një ekip i bashkangjitur i Tempullarëve. Ky ekip merr masa për të tërhequr çdo vend ku hyn në kaos. Drejtuesi i saj i fundit është John Smith.
 • Skuadra Marcus: ishte një ekip i bashkangjitur i Tempullarëve. Udhëheqësi i fundit i saj është Gölge.
 • Flamuri i Zi (Siyah Sancak): ishte një ekip që ishte i lidhur me Këshillin e Pleqve. Ky ekip lufton kundër Skuadrës së Armagedonit. Ajo u themelua nga Kara me urdhër të Polat Alemdarit. Sidoqoftë, kur vdekja e papritur e Kara dhe anëtarët e tjerë të skuadrës në Siri u vranë nga organizata terroriste ISIS, ekipi u rivendos nga Jasin me urdhër të Polat dhe vazhdon betejat e tij. Udhëheqësi i saj i fundit është Jasin.
 • Ekipi i Lionit: ishte një ekip i vendosur në partneritetin anglezo-izraelitë. Ky ekip është i lidhur me Ushtrinë Mbretërore. Ajo u themelua nga Brandon. Drejtuesi i saj i fundit është John Smith.
 • Agjensia e Sigurisë Kibernetike: e bashkëpunuar me Këshillin e Pleqve. Ajo ishte përgjegjës për sigurinë në internet. Eksperti i parë për sigurinë në internet është Erdem.
 • Organizata e Sigurisë Financiare: ishte e lidhur me Këshillin e Pleqve. Ajo ishte një institucion që punonte për të mirën e vendit në luftërat globale të kapitalit.
 • ISIS: Kontrollon shumë rajone në Siri dhe Irak. Ajo ishte organizata më e fortë dhe më e pasur terroriste ndonjëherë. Menaxhohet nga Sadëk Biritani. Ajo përfaqëson ISIS-in në jetën reale. Kalifi i tij i fundit është John Smith.
 • Rojet Rasadi: Ekipi që është kujdestari i librit gjenealogjik. Kush janë ata dhe ku janë janë të panjohur për këdo. Libri i Gjeneologjisë nuk shfaqet nëse nuk është e nevojshme.
 • Mali i Zotit: është tradita më e vjetër e turqve, ata që vdesin të dërgohen në malin e Zotit.
 • Shpëtimtari i Shenjtë: Baphomet, të cilin Templarët e adhurojnë si perëndi, është shpëtimtari i tyre i shenjtë.
 • Fuqitë koloniale: Dinastitë që forcohen me Zbulimet Gjeografike. Dinastitë, të cilat qeverisin shumë shtete koloniale, veçanërisht dinastinë që sundoi Perandorinë Britanike, janë fuqi koloniale. Këto dinasti kanë qenë përreth për një kohë shumë të gjatë, por kur u forcuan me Zbulimet Gjeografike, filluan të tregohen mirë. Ndërsa dinastitë që formuan fuqitë koloniale mbizotëruan 9% të botës para Zbulimeve Gjeografike, ata dominuan 82% të botës me zbulimet. Të gjithë besuan se këto dinasti u bënë histori pas Luftës së Parë Botërore midis viteve 1914-1918. Sidoqoftë, vetëm dinastitë e shteteve të mposhtura në luftë ishin një gjë e së kaluarës. Dinastitë e shteteve që mbizotëruan në Luftën e Parë Botërore u fshehën në këtë mënyrë. Këto forca u bashkuan me Operacionin Piramida, e cila filloi si rezultat i njoftimit të Polat Alemdar për dokumentet në Kripteks, dhe hynë në një luftë të madhe me Bordin e Pleqve përmes Tempullarëve.
 • Ocaklar: Kur filloi Lufta e Parë Botërore, Perandoria Osmane mbajti Stambollin, i cili ishte qendra për një mbrojtje më të mirë, dhe vendosi shtete të reja në tokat e Rumelisë dhe Gadishullit Arabik. Perandoria Osmane mbizotëroi në këto shtete përmes guroreve të vendosura në këto shtete me një numër të përgjithshëm prej 52. Vatër kanë luajtur një rol të madh në fitoren e Luftës për pavarësi në Anadoll. Këto gurore kanë ruajtur ekzistencën e tyre në Periudhën Republikane dhe kanë mbijetuar deri në ditët e sotme. Me vdekjen e Omer Baba, Syha Tarëk, sekretari i Ocaklar i Stambollit, informoi Polatin se nëpunësi i Ocaklar ishte Omer Baba. Përsëri, Syha Tarëk shpjegoi vullnetin e fshehtë të Omer Babës. Omer Baba; në vullnetin e tij të fshehtë, ai dëshironte që udhëheqja e Ocaklar t'i jepej Polatit. Syha Tarëk gjithashtu e informoi Polatin se kuptohej që nuk kishte njeri që të luftonte me armiqtë, por se kuptohej që Polat mund ta kryente këtë detyrë me Operacionin Piramida për shkak të faktit se Ocaklar nuk kishte qenë në gjendje të kryejë një veprim të rëndësishëm pavarësisht ekzistencës së tij për një kohë të gjatë. Kështu, Polat e pranoi këtë dhe u bë fillimi i janarit. Udhëheqësi i fundit në fillim të vatërve është Polat Alemdar.
 • Gladio: ishte një organizatë e madhe e shtetit të thellë që u krijua gjatë Luftës së Ftohtë. Turqia ka qenë periudha më aktive në vitet 1960-1980. Përfaqësuesit më të rëndësishëm janë Aron Feller dhe Bulent Fuat Aras dhe Iskender Byjyk u përdor nga ata pa dijeninë e tyre.
 • Këshilli i Ujqërve: ishte njësia kryesore e mafies. Ajo u themelua në vitin 1983 nën baronin e Mehmet Karahanllës dhe vitet më të efektshme të tij ishin midis viteve 2003-2005. Këshilli u shpërbë në vitin 2005, kur anëtari i tij i fundit, Laz Zija ndërroi jetë. Detyra e parë e Polat Alemdar ishte rrëzimi i këtij këshilli dhe Polat Alemdar përfundoi me sukses misionin e tij. Templarët urdhëruan djalin e Vahap Kuzuzades Fehmi Kuzuzade që të rindërtonte këshillin dhe Fehmiu së shpejti rivendosi këshillin. Baroni i fundit në krye të këshillit është Fehmi Kuzuzade.

Transmetimi Redakto

Sezonet Dita/Koha Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Kanali
Sezoni i parë Enjte 20:00 19 prill 2007 14 qershor 2007 Show TV
Sezoni i dytë Enjte 20:00 20 shtator 2007 5 qershor 2008 Show TV
Sezoni i tretë Enjte 20:00 9 tetor 2008 11 qershor 2009 Show TV
Sezoni i katërt Enjte 20:00 24 shtator 2009 3 qershor 2010 Star TV
Sezoni i pestë Enjte 20:00 23 shtator 2010 9 qershor 2011 atv
Sezoni i gjashtë Enjte 20:00 22 shtator 2011 7 qershor 2012 TNT
Sezoni i shtatë Enjte 20:00 13 shtator 2012 6 qershor 2013 atv
Sezoni i tetë Enjte 20:00 12 shtator 2013 12 qershor 2014 atv
Sezoni i nëntë Enjte 20:00 18 shtator 2014 11 qershor 2015 Kanal D
Sezoni i dhjetë Enjte 20:00 17 shtator 2015 16 qershor 2016 Kanal D

Referime Redakto

 1. ^ "Kurtlar Vadisi bitti mi?" (në turqisht). Yeniçağ Gazetesi. 23 tetor 2016. Marrë më 9 mars 2020.

Lidhje të jashtme Redakto