Lugina e Ujqërve: Palestinë

film

Lugina e Ujqërve: Palestinë (Turqisht: Kurtlar Vadisi: Filistin) është film aksion turk i vitit 2011 me regji të Zybejr Shashmas. Në film, Polat Alemdar me shokët e tij shkojnë në Izrael në një hakmarrje për të gjetur komandantin ushtarak izraelit përgjegjës për bastisjen e flotiljes së Gazës.

Lugina e Ujqërve: Palestinë

Viti 2011
Regjia Zybejr Shashmas
Prodhimi Raxhi Shashmas
Skenari Cüneyt Aysan
Bahadır Özdener
Raxhi Shashmas
Bazuar në
Në rolet kryesore Nexhati Shashmas
Erdal Beşikçioğlu
Nur Aysan
Gürkan Uygun
Kenan Çoban
Muzika Gökhan Kırdar
Kinematografia Selahattin Sancaklı
Montazhi Kemalettin Osmanlı
Studioja kinematografike Pana Film
Shpërndarë nga Özen Film
Data e daljes në kinema 28 janar 2011
Kohëzgjatja 105 minuta
Shteti Turqi
Gjuha Turqisht
Hebraisht
Arabisht
Vlerësimi
Buxheti $10 milionë
Fitimet $12,732,423
Paraprihet nga Lugina e Ujqërve: Gladio
Pasohet nga Lugina e Ujqërve Atdheu

Filmi, i cili hyri në botimin e përgjithshëm mbarëkombëtar në të gjithë Turqinë më 28 janar 2011, ishte në kohën kur filmat më të shtrenjtë turq të realizuar ndonjëherë.

Lugina e ujqërve: Palestina u kritikua se ishte anti-izraelite dhe inflamatore.

PërmbledhjeRedakto

Pas bastisjes së flotiljes për të prishur bllokadën izraelite të Rripit të Gazës për të sjellë ndihmë humanitare dhe materiale ndërtimi, ajo hipet nga ushtria izraelite. Disa aktivistë rezistojnë dhunshëm dhe vriten nga ushtarët izraelitë. Një ekip komando turk i drejtuar nga Polat Alemdar (Nexhati Shashmas) udhëton për në Bregun Perëndimor, ku ata fillojnë një fushatë kundër personelit ushtarak izraelit në një përpjekje për të gjetur dhe eliminuar një gjeneral izraelit, Moshe Ben Eliyezer (Erdal Beşikçioğlu), i cili ishte përgjegjës për bastisjen e flotës. Polat arrin të plagosë Moshe, i cili që nga ai moment vazhdon me një bandazh të syrit. Pasi ai zbulon se komanda turke merr një formë mbështetje nga palestinezi Abdullahu, Moshe arreston familjen e Abdullahut dhe buldozeron shtëpinë e tyre, me të birin e Abdullahut Ahmetin në të. Pas një beteje të ashpër urbane, Polat vret Moshe.

LuajtënRedakto