Lugina e Ujqërve Atdheu (Turqisht: Kurtlar Vadisi Vatan) është film i bazuar në grusht shtetit në Turqi që ndodhi më 15 korrik. Regjisori i filmit është Serdar Akar. Skenaristët janë Alper Erze, Nexhati Shashmaz, Cahit Kayaoğlu dhe Murat Koca.[1] Në javën e parë u shikua nga 233.708 shikues.[2] Përveç kësaj, filmi është nisur në Gjermani, Austri, Azerbajxhan, Belgjikë, Danimarkë, Francë, Holandë, Anglia dhe Zvicër më 28 shtator, gjithsej prej 140 kinemash.

Lugina e Ujqërve Atdheu
Regjia ngaSerdar Akar
Shkruar ngaAlper Erze
Nexhati Shashmaz
Cahit Kayaoğlu
Murat Koca
ProdhuesiNexhati Shashmaz
LuajnëNexhati Shashmaz
Cahit Kayaoğlu
Erhan Ufak
Ertuğrul Şakar
Sinem Öztürk
Yücel Erten
MuzikaGökhan Kırdar
Data e publikimit
29 shtator 2017 (Turqia)
28 shtator 2017 (Gjermania)
28 shtator 2017 (Austria)
28 shtator 2017 (Azerbajxhani)
28 shtator 2017 (Belgjika)
28 shtator 2017 (Danimarka)
28 shtator 2017 (Franca)
28 shtator 2017 (Holanda)
28 shtator 2017 (Anglia)
28 shtator 2017 (Suedia)
Kohëzgjatja
105 minuta
ShtetiTurqia Turqia
GjuhaTurqisht

Përmbledhje

Redakto

Gjatë një operacioni në Irak, Polat Alemdar dhe skuadra e tij marrin hartën e Turqisë. Harta e Turqisë është shënuar me disa pika kyçe dhe vende strategjike, si bazat ushtarake dhe qendrat e operacioneve speciale, por edhe qytetin kufitar Yalavuz, pranë Sirisë. Armiqtë që kanë qenë duke pritur për një kohë të gjatë për ta pushtuar vendin e turqve me një ushtri të madhe në kufi dhe presin për mesazhin e grushtit të shtetit. Polat Alemdari dhe skuadra e tij do të luftojnë me kombin turk kundër armiqve brenda dhe jashtë vendit.

Luajnë

Redakto

Referimet

Redakto