Jennifer Lopez

këngëtare dhe aktore amerikane

Jennifer Lynn Lopez lindi më 24 Korrik 1969 New York. Është një aktore, këngëtare, producente, kërcimtare , dhe stiliste mode amerikane. Ajo është një nga njerëzit më të pasur në Hollywood që vjen nga Amerika Latine sipas Forbes, dhe sipas revistës People "100 njerëzit me influencë".

Jennifer Lopez Jlo
U lind në24 korrik, 1969
Kombësiaamerikane
TitulliLopez në 25th GLAAD Media Awards, prill 2014
Jennifer Lopez (2004)

Eshte femije e prinderve Porto-Rikan, Guadalupe Rodriguez, nje edukatore femijesh, dhe David Lopez, nje specialist kompjuterash.

Martesa e saj e pare eshte me Ojani Noa ne 22 shkurt 1997, ajo e njohi ate kur ai punonte si kamarier ne nje restorant. Por ata u ndane ne janar te 1998.

Me vone ajo pati nje lidhje prej 2 vjet e gjysem me hip-hop nga mongolia Sean Combs. Martesa e dyte per Jennifer ishte me kercimtarin e saj Cris Judd, i cili merr pjese ne videoklipin "Love don't cost a thing". Martohen ne 29 shator 2001, dhe ndahen ne janar te 2003.

Me pas njihet me aktorin Ben Affleck, me te cilin kishhte nje marredhenie serioze. Ai ne nentor 2002 i dhuron nje unaze e cila kushtonte 1,2 milion $. Dhe keshtu planifikojne te bejne dasmen e tyre ne 14 shator 2003, ne Santa Barbara, Kalifornia. Por ajo deshtoi. Ata luajten bashke ne dy filma: "Gigli" 2003 dhe "Jersey Girl" 2004.

Direkte mbas ndarjes, njihet dhe njehere me Marc Anthony, qe e njihte dhe me perpara se martesat e saj, dhe martohet ne 5 qershor 2004. Dhe ne 22 shkurt 2008 lindin binjaket e tyre. Jennifer Lopez u nda nga Marc Anthony me 15 korrik 2011.[1]

Veprat muzikore Redakto

Albumet Redakto

Kenget me te njohura: Redakto

Filmografia Redakto

 • 1987 My Little Girl ... Myra
 • 1993 Nurses on the Line: The Crash of Flight 7 ...Rosie Romero
 • 1995 My Family/Mi Familia ....María Sánchez, in the '30s
 • 1995 Money Train ...Grace Santiago
 • 1996 Jack ...Miss Márquez
 • 1997 Blood and Wine ...Gabriela "Gabby"
 • 1997 Selena ...Selena Quintanilla-Pérez
 • 1997 Anaconda ...Terri Flores
 • 1997 U Turn ...Grace McKenna
 • 1998 Out of Sight ...Karen Sisco
 • 1998 Antz ...Azteca
 • 2000 The Cell ...Catherine Deane
 • 2001 The Wedding Planner ...Mary Fiore
 • 2001 Angel Eyes ...Sharon Pogue
 • 2002 Enough ...Slim Hiller
 • 2002 Maid in Manhattan ...Marisa Ventura
 • 2003 Gigli ...Ricki
 • 2004 Jersey Girl ...Gertrude Steiney
 • 2004 Shall We Dance? ...Paulina
 • 2005 Monster-in-Law ...Charlotte "Charlie" Cantilini
 • 2005 An Unfinished Life ...Jean Gilkyson
 • 2007 El Cantante ...Puchi
 • 2007 Feel the Noise ...Herself (Cameo)
 • 2008 Bordertown ...Lauren Adrian
 • 2008 Austin Powers 4 ...Rumored
 • 2009 Love and Other Impossible Pursuits ...Olivia Greenleaf
 • 2009 The Governess ...Thief

External Redakto

Referimet Redakto

<referencat/>

Shih edhe Redakto

Referime Redakto