Miami (shqiptohet: Majami), zyrtarisht City of Miami (shqiptohet: Qyteti i Majamit) është një qytet që ndodhet në bregun e Atlantikut në juglindje të shtetit FloridaShteteve të Bashkuara, Ai është qendra e Qarkut Miami-Dade. Majami është qyteti i dytë më i madh në Florida dhe i 40-të në Shtetet e Bashkuara për nga popullsia.

Miami
Miami
Qytet
Pamje nga Majami
Pamje nga Majami
Nofkat: 
"Magic City" ("Qyteti Magjik")
Popullsia
 • Gjithsej470.914
{{{postal_code_type}}}
33010–33299
Faqja zyrtarewww.miamigov.com
Vendodhja e majamit në Florida

Miami është një qendër e madhe, dhe lider në sektorin e financës, tregëtisë, kulturës, medias, argëtimit, arteve, dhe të tregëtisë ndërkombëtare.[2][3] Në vitin 2008, revista Forbes e vlerësoi Majamin "Qyteti më i pastër i Amerikës", për cilësinë e mirë e ajrit gjatë gjithë vitit, hapësira të mëdha të gjelbra, ujë të pijshëm të pastër, rrugë të pastra, dhe programet e riciklimit të qytetit.[4]

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Majami dhe periferitë e saj janë të vendosura në një fushë të gjerë midis Everglades në perëndim dhe Gjirit Biscayne në lindje, e cila shtrihet nga Liqeni Okeechobee në jug në Gjirin e Floridës. Lartësia e zonës mesatare është rreth 1.8 m[5] mbi nivelin e detit në shumicën e lagjeve, veçanërisht afër bregdetit. Pikat më të larta gjenden përgjatë Miami Rock Ridge, i cili shtrihet nën pjesën më të madhe të metrosë lindore të Majamit. Pjesa kryesore e qytetit është në brigjet e Gjirit Biscayne, i cili përmban disa qindra ishuj pengesë natyrorë dhe artificialë, më i madhi i të cilave përmban Miami Beach dhe South Beach. Rryma e Golfit, një rrymë e ngrohtë oqeanike, shkon drejt veriut vetëm 15 milje (24 km) larg bregdetit, duke lejuar që klima e qytetit të qëndrojë e ngrohtë dhe e butë gjatë gjithë vitit.

Klima Redakto

Majami ka një klimë tropikale të musonit (Klasifikimi i klimës Köppen Am)[6][7] me një sezon më të thatë në dimër. Lartësia e nivelit të detit të qytetit, vendndodhja bregdetare, pozicioni pikërisht mbi Tropikun Verior dhe afërsia me rrymën e Golfit formojnë klimën e saj. Temperaturat mesatare të larta të dimrit, nga dhjetori deri në mars, ndryshojnë nga 76.4–80.3 ° F (24,7–26,8 ° C). Janari është muaji më i freskët me një temperaturë mesatare ditore prej 68.2 °F (20.1 °C). Temperaturat e ulëta bien nën 50 °F (10 °C) rreth 10-15 net gjatë sezonit të dimrit, pas kalimit të fronteve të ftohta që prodhojnë shumë nga reshjet e dimrit.

Sezoni i lagësht fillon diku në qershor, duke përfunduar në mes të tetorit. Gjatë kësaj periudhe, temperaturat ndryshojnë nga 29-35 ° C dhe shoqërohen me lagështi të lartë, megjithëse nxehtësia shpesh lehtësohet pasdite nga stuhitë e stinës ose një fllad deti që zhvillohet jashtë Oqeanit Atlantik. Pjesa më e madhe e shiut 61.9 inç (1,572 mm) i vitit ndodh gjatë kësaj periudhe. Muajt e ngrohtë ndryshojnë nga 71.9 ° F (22.2 ° C) në qershor në 73.7 ° F (23.2 ° C) në gusht.

Ekstremitetet ndryshojnë nga 27 ° F (.82.8 ° C) më 3 shkurt 1917 deri në 100 ° F (38 ° C) më 21 korrik 1942.[8] Ndërsa Majami nuk ka regjistruar asnjëherë reshje dëbore në ndonjë stacion zyrtar të motit që nga mbajtja e regjistrave, rreshjet e dëborës ranë në disa pjesë të qytetit më 19 janar 1977.[9][10][11][12]

Sezoni i uraganit fillon zyrtarisht nga 1 qershori deri më 30 nëntor, megjithëse uraganet mund të zhvillohen përtej atyre datave. Megjithëse tornadot janë të rralla në zonë, një i goditur në 1925 dhe një tjetër në 1997. Rreth 40% e shtëpive në Miami janë ndërtuar mbi pllaka përmbytjeje dhe konsiderohen si zona me rrezik nga përmbytja.[13]

Majami është nën zonën e ngurtësisë së bimëve të Departamentit të Bujqësisë 10b / 11a.[14]

Demografia Redakto

gjendet ne pjesen amerikes latine me rreth 4milion banore ,ka pozite te pershtatshe gjeografike pasiqe gjendet afer detit,eshte nder vendet me te bukura ne bote

Binjakëzimet Redakto

Marrëveshja për bashkëpunim Redakto

Referime Redakto

 1. ^ "2016 U.S. Gazetteer Files". United States Census Bureau. Marrë më 7 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The World According to GaWC 2008". Globalization and World Cities Study Group and Network, Loughborough University. Marrë më 3 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Inventory of World Cities". Globalization and World Cities (GaWC) Study Group and Network. Marrë më 1 dhjetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Van Riper, Tom (17 mars 2008). "America's cleanest cities". Forbes. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2010. Marrë më 23 shkurt 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Miami, Florida metropolitan area as seen from STS-62". Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2007. Marrë më 10 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Weather: Miami, Florida". Weatherbase. Marrë më 30 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "World Map of Köppen−Geiger Climate Classification" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Climatological Records for Miami, FL 1895 - 2019" (PDF). National Weather Service. Marrë më 23 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Maine shivers at −29: Snow falls in Florida". Associated Press. The Baltimore Sun. 20 janar 1977. p. A1. "Temperatures dipped into the 30s in southern Florida, with snow flurries reported even in Miami Beach."
 10. ^ Lardner Jr., George; Meyers, Robert. "Miami Is Hit by First Recorded Snow: State of Emergency Is Eyed for Virginia Thousands Idled as Cold Closes Factories, Businesses". The Washington Post. 20 janar 1977. p. A1. The meandering jet stream in the upper atmosphere sent flurries of genuine snow onto Miami's palm trees. ... It was the farthest south that snow has been reported in the United States since the record books were started in the 19th century. ... The snow flurries in Miami will be only an asterisk in the record books since they didn't fall on any of the National Weather Service's recording stations in the area, but they were genuine."
 11. ^ Khiss, Peter. "New York High is 26 as the South Shivers: Florida Snow Causes Emergency Gas Shortage Widespread". The New York Times. 20 janar 1977. p. 1. "Florida officially recorded snow for the first time yesterday in Palm Beach County, 65 miles north of Miami, and even that city had flurries, although not at the official stations at its airport or nearby Coral Gables."
 12. ^ Kleinberg, Howard (30 dhjetor 1989). "The Great Miami Snow Job". The Dispatch. Marrë më 23 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Irma spared America, but still had a big effect on it". The Economist (në anglisht). Marrë më 26 shtator 2017.
 14. ^ "USDA Plant Hardiness Zone Map". United States Department of Agriculture. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2014. Marrë më 10 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d e f g h i j "Mayor's International Council Sister Cities Program". City of Miami. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2007. Marrë më 13 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Sister cities" (në japonisht). Kagoshima International Affairs Division. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 8 gusht 2013.
 17. ^ "Madrid and Miami sign up as twin towns". latino foxnews. qershor 23, 2014. Arkivuar nga origjinali më korrik 14, 2014. Marrë më korrik 13, 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Sister Cities:Miami Florida, Palermo Italy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 prill 2015. Marrë më 10 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Southampton and Miami, Florida become sister cities at ceremonial signing event". Southampton City Council. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2020. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Lisboa – Geminações de Cidades e Vilas" [Lisbona – Qytete dhe Qyteza të Binjakëzuara] (në portugalisht). Associação Nacional de Municípios Portugueses [Shoqata Kombëtare e Komunave Portugeze]. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2015. Marrë më 23 gusht 2013.
 21. ^ "Acordos de Geminação, de Cooperação e/ou Amizade da Cidade de Lisboa" [Lisbona – Marrëveshjet e Binjakëzimit, Bashkëpunimi dhe Miqësia] (në portugalisht). Camara Municipal de Lisboa. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2013. Marrë më 10 shkurt 2020.
 22. ^ "Miami-Yerucham Partnership". Greater Miami Jewish Federation. Marrë më 7 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)