Miami (shqiptohet: majami) është një qytet që ndodhet në bregun e Atlantikut në juglindje të shtetit FloridaShteteve të Bashkuara, Ai është qendra e Qarkut Miami-Dade. majami është qyteti i 44 në Shtetet e Bashkuara për nga popullsia.

majami
Anglisht : Miami
Qytet
Njohur si "Magic City" ("Qyteti Magjik")
noform
Pamje nga majami
Stema_figura
Emblema e majamit
Flag of Miami, Florida.svg
Flamuri i majamit
Vendndodhja
majami is located in SHBA
majami
majami

Koordinatat: 25°46′31″V 80°12′32″P / 25.77528°V 80.20889°P / 25.77528; -80.20889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Miami-Dade
Kryetari i Bashkisë Tomás Regalado
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 143,1 km2
Lartësia 2 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 430.332 banorë
Dendësia 4.299,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1825
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 33010–33299
Prefiksi 305, 786
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i majamit
Koordinatat 25° 46′ 31″ Veri

80° 12′ 32″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.miamigov.com
Vendodhja e majamit në Florida

Miami është një qendër e madhe, dhe lider në sektorin e financës, tregëtisë, kulturës, medias, argëtimit, arteve, dhe të tregëtisë ndërkombëtare.[1][2] Në vitin 2008, revista Forbes e vlerësoi majamin "Qyteti më i pastër i Amerikës", për cilësinë e mirë e ajrit gjatë gjithë vitit, hapësira të mëdha të gjelbra, ujë të pijshëm të pastër, rrugë të pastra, dhe programet e riciklimit të qytetit.[3]

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

gjendet ne pjesen amerikes latine me rreth 4milion banore ,ka pozite te pershtatshe gjeografike pasiqe gjendet afer detit,eshte nder vendet me te bukura ne bote

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto  1. ^ "The World According to GaWC 2008". Globalization and World Cities Study Group and Network, Loughborough University. Marrë më mars 3, 2009.
  2. ^ "Inventory of World Cities". Globalization and World Cities (GaWC) Study Group and Network. Marrë më dhjetor 1, 2007.
  3. ^ Van Riper, Tom (17 mars 2008). "America's cleanest cities". Forbes. Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 29, 2010. Marrë më shkurt 23, 2008.