Bogotá është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Kolumbi. Bogotá ndodhet në juglindje të një pjese e cila quhet Bogotá savana. Në vitin 2016, qyteti ka pasur 7,980,001 banorë. 47.5% të popullsisë janë meshkuj, ndërsa 52.5% të popullsisë janë femra.

Bogotá
Bogotá
Pamje nga Bogotá
Pamje nga Bogotá
Nofkat: 
"La Atenas Suramericana", ("Athina e Amerikës së Jugut")
Parimet: 
"Bogotá Mejor Para Todos" ("Një Bogota më të mirë për të gjithë")
Popullsia
 • Gjithsej7 980 001
{{{postal_code_type}}}
11XXXX
Faqja zyrtarewww.bogota.gov.co

Klima Redakto

Bogotá ka klimë subtropikale. Temperatura mesatare është 14.5 °C dhe ndryshon prej 10 në 18 °C ku dita është me shi. Muaji më i nxehtë është marsi, ku temperatura maksimale arrinë në 19.7 °C.

Temperatura më e lartë e cila është regjistruar ka qenë 30.0 °C, kurse temperatura më e ulët e cila është regjistruar ka qenë -7.1 °C. Muajtë të cilët kanë më shumë reshje të shiut janë prilli, maji, shtatori, tetori dhe nëntori.

Ekonomia Redakto

Bogotá është qendra kryesore sa i përket ekonomisë dhe industrisë në Kolumbi.

Kulturë Redakto

Bogotá ka shumë vende kulturore përfshirë 58 muze, 62 galeri të arteve, 33 librari, 45 teatër dhe mbi 150 monumente kombëtare.[1]

Binjakëzimet Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ Colombia Official Tourism Portal "Bogotá: a city for experiencing culture" Arkivuar 4 gusht 2009 tek Wayback Machine