Lisbona

Kryeqyteti i Portugalisë
Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukturë, Duhet të plotësohen seksionet :Historia, Kultura dhe arti, Ekonomia, Transporti, Edukimi, Sporti, Relacionet ndërkombëtare. --Liridon 8 gusht 2010 10:52 (CEST)

Lisbona (Portugalisht: Lisboa) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Portugalisë, me popullsi prej 552.700 brenda kufijve të saj administrativë. Zona urbane e Lisbonës shtrihet përtej kufijve të qytetit administrativ me një popullsi prej 2.4 milionë. Rreth 2.831.000 njerëzit jetojnë në zonën metropolitane të Lisbonës që përfaqëson rreth 27% e popullsisë së vendit dhe 3.340.000 njerëz jetojnë në grumbullim më të gjerë të rajonit metropolitane të Lisbonës. Lisbona është qyteti i madh i perëndimit i vendosur në Evropë, si dhe kryeqyteti perëndimor. Ajo shtrihet në perëndim të gadishullit IberikOqeanin atlantik.

Lisbona
Lisboa
Poster Lisbon.jpg
Population
 • Total(2.011) 552,700
Demonym(s)Lisbonas/e
Vehicle registrationPT-
Websitecm-lisboa.pt

VendndodhjaRedakto

 
Pamja e Lisbonës nga sateliti

Lisbona ndodhet në 38°42°75″ në veri dhe 9°8′21.79″ në perëndim, duke e bërë atë kryeqytet perëndimor në kontinentin e Evropës. Ndodhet në perëndim të vendit, në bregun e Oqeanit Atlantik në një pikë ku lumi Tagus derdhet në Oqeanin Atlantik.

Kufijtë të qytetit, ndryshe nga ato të qyteteve më të mëdha, janë definuar ngushtë rreth perimetrit të qytetit historik. Kjo i dha mundësinë që të rriten disa qytete të definuar administrativisht rreth Lisbonës, të tilla si Amadora, Queluz, Agualva-Cacém, Odivelas, Loures, Sacavém, Almada, Barreiro, Seixal dhe Oeiras, të cilat janë në fakt pjesë e perimetrin metropolitane të Lisbonës.

 
Harku i Triumfit i Lisbonës

KlimaRedakto

Lisbona ka një klimë subtropikale mesdhetare-(sipas klasifikimit të Köppen climate classification:CSA) me dimër të butë dhe verë të rehatshme.

DemografiaRedakto

Popullësia e qytetit është 564.477 dhe zona metropolitane është 2.800.000 sipas "Instituto Nacional de Estatística". Zona Metropolitan e Lisbonës përkon me dy njësitë,Grande Lisboa(Lisbona Madhe), në buzën veriore të lumit Tagus, dhe Gadishull i Setúbal(Gadishullin Setúbal), në jug, të cilat janë dy nënrajone, Região Lisboa(Rajoni i Lisbonës). Dendësia e popullsisë së qytetit në vetvete është 6658 banorë.

Evulucioni demografik i Lisbonës (1801–2004)
1801 1849 1900 1930 1960 1981 1991 2001 2004
203.999 174.900 350.919 591.939 801.155 807.937 663.394 564.657 564,477

EkonomiaRedakto

Rajoni i Lisbonës është rajoni më i pasur në Portugali. Ekonomia e Lisbonës është i bazuar kryesisht në sektorin e shërbimeve. Shumica e selive të kompanive shumekobëshe që veprojnë në Portugali, ndodhen në nën rajonin Grande Lisboa, veçanërisht në komunën Oeiras. Zona Metropolitane e Lisbonës është e industrializuara rëndë, sidomos bregu jugor i lumit Tagus (Rio Tejo).

Në Lisbonë ndodhet porti më i madh i vendit, duke zhvilluar një nga tregjet më të mëdha dhe më të sofistikuara rajonale në Gadishullin Iberik. Lisbona dhe rrethinat e saj shumë të populluara janë gjithashtu në zhvillim si një qendër e rëndësishme financiare dhe një qendër dinamike teknologjike. Prodhuesit të automobilave kanë ngritur fabrika në periferi, për shembull, AutoEuropa.

Lisbona ka sektorin më të madh dhe më të zhvilluar të mediave të Portugalisë, dhe është vendndodhja e disa kompanive të medias, që përfshin rrjetet televizive dhe radio stacionet kryesore si dhe gazetat kryesore.

Industria e Lisbonës ka sektorë të mëdhenj të përpunimit të naftës, me rafineritë që ndodhen përtej lumit Tagus, fabrika tekstili, ndërtim anijesh dhe peshkim.

 
Pamja e pjesshme e Lisbonës

BinjakëzimetRedakto

Shih edheRedakto

BurimiRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto