Simpsons është një seri e animuar amerikan nga Matt Groening.

The Simpsons
C-SimpFamily.png
Simpsons: Homer, Marge, Lisa, Snowball II (macja), Bart, Santa's Little Helper (qeni) dhe Maggie
Zhanri Animim, Komedi, Parodi
Krijuar nga Matt Groening
Zhvilluar nga James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Dubluar nga Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Harry Shearer
(Lista komplete)
Kompozitor(ët) Alf Clausen
Shteti ShBA
Gjuhë(t) Anglisht
Sezone 31
Episode 666 (lista e episodeve)
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Al Jean
James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Kohëzgjatja 21-24 minuta
Studio(t) FOX
Transmetimi
Programi origjinal Fox
Formata e figurës SD: 480i/576i (1989–2009)

HD: 720p (2009–e tashme)

Formata e audios Stereo (1989–91)

Dolby Surround (1991–2009) Dolby Digital 5.1 (2009–e tashme)

Transmetimi i parë 17 dhjetor 1989
Lidhje të jashtme
Faqja zyrtare
Faqja në IMDb
Faqja në TV.com

PërmbajtjaRedakto

Filmi në fjalë trajton tema të ndryshme të jetës aktuale dhe dukurive të përditshme si dhe të klisheve që janë të njohura jo vetëm në shoqërinë amerikane por edhe më gjerë.

HistorikuRedakto

Ky film serial u prodhua nga FOX (20th Century Fox) dhe filloi të transmetohej që prej vitit 1989 në kanalin FOX.

Simpsons për herë të parë është prezantuar në Tracey Ullman Show me 48 mini-seria (Episoda të shkurta) të ndara në tre sezone. Prezantimi i filmit serial kishte aq sukses sa që televizioni i njohur FOX e ka vazhduar atë përgjatë 21 sezoneve tjera. Momentalisht është duke transmetuar sezoni i 22-të.

TransmetimiRedakto

Trasmetimi i Simpsons në një televizion shqiptar bëhet nga DigitAlb në kanalin Junior TV. Edhe në vende të tjera të botës transmetohet me sukses të madhë.

Shteti Titulli vendor Kanali Shënime
Austri Die Simpsons ORF 1 - Österrische Rundfunk Fernseher
Gjermani Pro Sieben
FOX KIDS
Zvicër SF2 - Schweizer Fernsehen
ShBA The Simpsons FOX Prodhuesi dhe shpërndarsi i Simpsons
Britania e Madhe Sky One
Finlanda simpsonit SUB Tv

FilmiRedakto

 Artikulli kryesor: The Simpsons Movie.

Filmi i Simpsons do të vjen në të gjithë botën më 27 korrik 2007kino, deri tash veç trailer u shfaq, fillimi i trailer ia nis me një parodi Superman-it.

PersonazhetRedakto

 Artikulli kryesor: Lista e personazheve të Simpsons.
 
Personazhet te Simpsons

DubluesitRedakto

Nuk eshte i dubluar ne shqip shfaqet vetem me titra shqip

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto
<gallery> Skeda:A Cinderella Story Once Upon a Song poster.jpg