Internet Movie Database (IMDb) është një bazë të dhënash (database) në internet, ku janë memorizuar detaje të hollësishme nga shumë filma, seritë, lojrat vizuale dhe videofilma nga bota, si dhe persona që kanë luajtur dhe kontribuar për prodhimin e tyre.

Marilyn Monroe në Internet Movie Database
Webfaqjawww.imdb.com
KomercialPo
Tipi i faqesDatabase interneti për film, TV dhe video lojë
RegjistrimFakulativ
Gjuha(t) e gjendshmeAnglisht
PronariAmazon.com
Krijuar ngaCol Needham
Lëshuar më17 tetor 1990
Gjendja e tanishmeAktiv

Në arkivin e IMDb-së gjenden një pjesë e madhe e gjithë filmave të kinemasë dhe shumë filma televizivë, të cilët janë xhiruar qysh prej fillimit të kinematografisë.

Statistika Redakto

Statistika e IMDb-së, rënditur sipas datës e freskimit (në Wikipedia shqip).

Data e freskimit Tituj Persona
12 janar 2007 916,271 2,233,711
6 maj 2007 981,916 2,258,965
8 qershor 2009 1,441,233 3,017,564
Shikoni këtu statistikën e IMDb-së Arkivuar 20 shkurt 2006 tek Wayback Machine në anglisht

Shiko edhe Redakto

Lidhe të jashtme Redakto