Boston është kryeqyteti dhe qyteti më imadh i Shtetit Federal Massachusetts, ShBA. Popullsia e Bostonit në 2007 ishte 608 352 banorë.

Boston
Boston
Qytet
Boston Montage.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Skeda:SHBA
Popullsia
 • Gjithsej(2.011) 625,087
Faqja zyrtarewww.cityofboston.gov
Vendodhja e Bostonit në Masaçusets
MassStateHouse.jpg

HistoriaRedakto

Bostoni u themelua më 17 shtator 1630 nga kolonistët puritanë të ardhur nga Anglia. Puritanët e Kolonisë së Massachusett Bay shpesh ngatërrohen me pilgrimët që themeluan Koloninë e Plymouth-it.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Bostoni është një qytet qe e ka kulturen më te vlerfshme te Shteteve të Bashkuara të Amerikes.

PolitikaRedakto

SportRedakto

Boston e ka një ekip bejsbolli me emrin Boston Red Sox.

Shih edheRedakto

PersonaliteteRedakto

Personalitete që kanë lindur në Boston.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Boston – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale