Masaçusets
The Commonwealth of Massachusetts
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Massachusetts.svg
noform
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe The Bay State
Moto e shtetit (Lat.) Ense petit placidam sub libertate quietem.
Kryeqyteti Boston gjithashtu qyteti më i madh
Qeverisja
Guvernator Deval Patrick
Senatorë John Kerry
Scott Brown
Sipërfaqja
Sipërfaqja 27.336 km2
Renditja në SHBA:
Popullsia
Popullsia 6.587.536 banorë
Renditja në SHBA:
Dendësia 324 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Mount Greylock 1063,4 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 6 shkurt 1788 (i 6-ti)
Renditja në SHBA:
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.mass.gov

Massachusetts (zyrtarisht: The Commonwealth of Massachusetts / sqt. Masaçusets) është një Shtet Federal i Amerikës, kryeqyteti i Massachusetts është Boston. Emri Massachusetts është derivuar nga fjala indiane mass adchu ut (tej kodrës së madhe) ky emër së pari u paraqit në librin e John Smith A Description of New England (1616).

HistoriaRedakto

 
Harta e Massachusetts

Massachusetts Bay Colony u themelua në vitin 1629 nga Puritanët, dhe ishte një nga trembëdhjetë kolonitë, që gjatë revolucionit amerikane luftuan kundër sundimit britanik. Në shekullin XVIII dhe XIX ekonomia e Massachusettsit përbëhej nga gjuetia e balenave të ishullit Nantucket dhe qyteteve New Bedford dhe Salem. Gadishulli në juglindje të Massachusetts quhet Cape Cod. Cape Cod është një vend turistik për pushime verore. Aty gjindet Cape Cod National Seashore. Shteti Federal Maine deri në vitin 1820 ishte pjesë e Massachusetts, edhe pse nuk kufizohet direkt me të.

GjeografiaRedakto

Eshte ne verilindje te Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe eshte i rrethuar nga: Rhode Island, Connecticut, New York, Vermont dhe New Hampshire. Popullsia eshte rreth 6.4 milion banore dhe kryeqyteti eshte Boston. Siperfaqja eshte 27,336 km katrore. Popullsia e Boston-it eshte 4.4 milion banore. 25.7% e vendit eshte uje.

DemografiaRedakto

  • Në vitin 2000 popullsia e vendit ishte: 89.23% te bardhe, 6.97% zezake & 4.22% aziatike
  • Në vitin 2005 popullsia e vendit ishte: 87.89% te bardhe, 7.58% zezake & 5.13% aziatike

EkonomiaRedakto

Produktet në vend ne vitin 2007 ishin 351 miliard$.

KulturaRedakto

Shih edheRedakto

http://masacusets.blogspot.com/2010/08/massachusetts.html