Mein
Maine
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Maine.svg
noform
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe The Pine State (Shteti i Pishave)
Moto e shtetit "Dirigo" (Lat. Udhëheq)
Kryeqyteti Augusta
Qyteti më i madh Portland
Qeverisja
Guvernator Paul LePage
Senatorë Olympia Snow
Susan Collins
Sipërfaqja
Sipërfaqja 91.646 km2
Renditja në SHBA:
Popullsia
Popullsia 1.328.188 banorë
Renditja në SHBA:
Dendësia 16,6 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë (Mali Katahdin) 1606 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 15 mars 1820 (i 23-ti)
Renditja në SHBA:
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.maine.gov

Maine (shqiptohet: mejn) është një shtet në rajonin e New England të Shteteve të Bashkuara, që kufizohet nga Oqeani Atlantik në lindje dhe jug, New Hampshire në perëndim, dhe provincat kanadeze të Quebec në veriperëndim dhe New Brunswick në verilindje. Maine është pjesa më veriore dhe më lindore e New England. shkurtesa postare e Maine është ME.

Pamje nga Augusta

Kryeqytet i Maine është Augusta.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto