Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kebek (kthjellim).


Kebek (frëngjisht: Québec /ke.bɛk/) është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1.667.441 km² dhe popullsi 8.356.851 banorë[2] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Kebeku është provinca më e madhe e në Kanada dhe e vetmja në të cilën gjuhë zyrtare është gjuha frënge. Provinca ndodhet në lindje të shtetit të Kanadasë ndërsa kryqytet është Kebeku. Kjo provincë është e dyta për nga numri i banorëve në Kanada dhe radhitet në provincën më të zhvilluar ekonomikisht.

Kebek
—  provincë  —
Njohur si Stampa:Fr La Belle Province
Motoja Stampa:Fr Je me souviens
stema_figuraFlag of Quebec.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Kebek
Gjuha zyrtare Frëngjisht
Guvernatori François Legault zgjedhur më 2018
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°48′12″V 71°14′34″P / 46.80328°V 71.2428°P / 46.80328; -71.2428 (Kebek)Koordinatat: 46°48′12″V 71°14′34″P / 46.80328°V 71.2428°P / 46.80328; -71.2428 (Kebek)
Sipërfaqja 1.667.441 km2
Popullsia 8.356.851 banorë 2009[1]
Dendësia 5,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kebekois
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-5, UTC-4
Kodi Postar G, H, J (prefiksi)
QC (kodi)
www.gouv.qc.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. 26 mars 2011. Marrë më 2 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)" (në anglisht). Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Kebek – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto