Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kebek (kthjellim).


Kebek (frëngjisht: Québec /ke.bɛk/ ose Ville de Québec) është një qytetCapitale-Nationale, Kebek, Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 453,86 km² dhe popullsi 531.902 banorë.[1]

Kebek
—  qytet  —
stema_figuraFlag of Quebec City.svg
Pamje nga Kebeku (qytet)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore Capitale-Nationale
Kryebashkiaku Régis Labeaume
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°49′00″V 71°13′00″P / 46.816667°V 71.216667°P / 46.816667; -71.216667 (Kebek)Koordinatat: 46°49′00″V 71°13′00″P / 46.816667°V 71.216667°P / 46.816667; -71.216667 (Kebek)
Popullsia 531.902 banorë 2016
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Vendndodhja
Kebek is located in Kanadaja
Kebek
Kebek
Kebek – harta_foto
www.ville.quebec.qc.ca

ReferimeRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 2012-10-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Kebek – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Kebek