Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Capitale-Nationale (kthjellim).


Capitale-Nationale është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 18.638,7 km² dhe popullsi 724.387 banorë.[1] U themeluar në 15 dhjetor 1999.

Capitale-Nationale
Capitale-Nationale
—  rajon administrativ  —
Capitale-Nationale is located in Kanadaja
Capitale-Nationale
Capitale-Nationale
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°48′35″V 71°13′16″P / 46.809667°V 71.221167°P / 46.809667; -71.221167 (Capitale-Nationale)Koordinatat: 46°48′35″V 71°13′16″P / 46.809667°V 71.221167°P / 46.809667; -71.221167 (Capitale-Nationale)
Sipërfaqja 18,638.7 km2
Popullsia 724,387 banorë 2014
Dendësia 39 banorë /km²
Informacione të tjera
Themelimi 15 dhjetor 1999
Zona Kohore UTC-5
Capitale-Nationale – harta_foto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek