Metacritic

faqe interneti për rishikime për film, televizion dhe videolojëra

Metacritic është një faqe interneti që grumbullon rishikime të filmave, shfaqjeve televizive, albumeve muzikore, videolojërave dhe më parë, librave. Për secilin produkt, rezultatet nga secila përmbledhje janë mesatare (një mesatare aritmetike). Metacritic u krijua nga Jason Dietz, Marc Doyle dhe Julie Doyle Roberts më 1999. Sajti ofron një fragment nga secili rishikim dhe lidhjet në burimin e tij. Një ngjyrë e gjelbër, e verdhë ose e kuqe përmbledh rekomandimet e kritikëve. Konsiderohet si faqja kryesore e grumbullimit të rishikimit në internet për industrinë e videolojërave.[2][3]

Metacritic
Webfaqjawww.metacritic.com
KomercialPo
Tipi i faqesGrumbullues i rishqyrtimeve
RegjistrimFalas/abonim
PronariCBS Interactive
Lëshuar mëJanar 2001
Alexa rankrënie 2,540 (qershor 2020)[1]
Gjendja e tanishmeAktive

Notimi i Metacritic e kthen çdo rishikim në një përqindje, qoftë matematikisht nga shenja e dhënë, ose atë që faqja vendos subjektivisht nga një përmbledhje cilësore. Para se të bëhen mesatare, pikët vlerësohen sipas famës, shtatit dhe vëllimit të vlerësimeve të kritikut. Uebfaqja fitoi dy Çmime Webby për përsosmëri si një uebfaqe grumbullimi. Kritika është përqendruar në sistemin e vlerësimit, përpjekjet e pretenduara të palëve të treta për të ndikuar në rezultate dhe mungesën e mbikëqyrjes së stafit për vlerësimet e përdoruesve.

Referime

Redakto
  1. ^ "metacritic.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa". alexa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2020. Marrë më 2020-06-01.
  2. ^ Leack, Jonathan (25 shtator 2015). "OpenCritic's Gamer-Centric Style Is Everything Metacritic Should Have Been". Game Revolution (në anglisht). Marrë më 12 shtator 2019.
  3. ^ Rose, Mike (10 korrik 2012). "Metacritic is here to stay, but can we fix it?". Gamasutra (në anglisht). Marrë më 12 shtator 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto