Nicolas Cage (alternativë pronocim: Nikollas Keixh) lindi më 7 janar 1964 si Nicholas Kim Coppola (alternativë pronocim: Nikollas Kim Kopolla). Është një

aktor amerikan dhe fitues i çmimit Oskar, Cage punon edhe si regjisor dhe producent filmi te kompania prodhimit të tij Saturn Films. Nicolas Kim Coppola (i lindur më 7 janar 1964), [1] i njohur profesionalisht si Nicolas Cage, është një aktor dhe producent amerikan. Ai e ka kryer në rolet kryesore në një shumëllojshmëri e filmave, duke filluar nga komeditë romantike dhe drama të science fiction dhe filmat e veprimit. Në vitet e para të karrierës së tij, Cage luajti në filma të tillë si Valley Girl (1983), Racing me Moon (1984), Birdy (1984), Peggy Sue Got martuar (1986), Rritja Arizona (1987), i rrjedhur (1987 ), vampir s Kiss (1989), Wild në Zemrës (1990), Honeymoon në Vegas (1992), dhe Red Rock Perëndim (1993).

Cage mori një Academy Award, një Golden Globe, dhe Screen Actors Guild Award për performancën e tij si një shkrimtar alkoolike Hollivudit në Leaving Las Vegas (1995) para se të vijnë në vëmendjen e shikuesve më të gjerë me filmat e zakonshme të tilla si The Rock (1996), Face / Off (1997), Con Air (1997), City of Angels (1998), dhe Treasure Kombëtare (2004). Ai fitoi emërimin e tij të dytë Akademia Award për performancën e tij si Charlie dhe Donald Kaufman në Adaptimi (2002). Në vitin 2002, ai drejtoi filmin Sonny, për të cilat ai ishte i nominuar për Çmimin e Madh të Veçantë në Festivalin e Filmit Dovijë. Cage zotëron kompaninë e prodhimit Saturn Films dhe ka prodhuar filma të tilla si hije e Vampire (2000) dhe Jeta e David Gale (2003).

Edhe pse performancat e tij në The Weather Man (2005), Zotin e Luftës (2005), The Bad lejtnant: Porti i Call New Orleans (2009), dhe Kick-Ass (2010) fituar brohorit kritike, si dhe filma të tillë si Ghost Rider (2007 ) dhe i di (2009) ishin kuti sukseset e zyrës, Cage është kritikuar ashpër në vitet e fundit për zgjedhjen e tij të roleve, disa prej të cilave janë panned universale. [2] [3] Ai luajti në The Croods, i ngrire Ground, dhe Joe, që të gjithë marrë brohorit. Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.