Geoffrey Arnold "Jeff" Beck (i lindur më 24 qershor, 1944) është një kitarist Anglez. Ai e nisi karrierën duke lozur me The Yardbirds, në të njëjtin grup ku kitaristat Eric Clapton dhe Jimmy Page kan lozur. Shumica e këngëve të tij janë instrumentale. Stili muzikor i këngëve të tij janë jazz fusion, blues-rock, dhe heavy metal. Jeff Beck nuk përdor një pick kur los kitarë. Në 4 prill, 2009 ai u fut në Rock and Roll Hall of Fame.

Example alt text
Jeff Beck më 1973

Lidhje të jashtmeRedakto