Alice Cooper (lindur Vincent Damon Furnier, 4 shkurt 1948) është një këngëtarë amerikan shock rock, kompozitor, muzikant, karriera e të cilit përfshin pesë dekada. Me një shfaqje fazë do që të ketë gijotina, karrige elektrike, gjak të rreme, dhe kukulla fëmijë, ai është konsideruar nga tifozët dhe kolegët për të qenë "The Godfather i Shock Rock", Cooper ka tërhequr në mënyrë të barabartë nga filmat horror, variete koncertesh, gjithçka që ai bën e bën për të shokuar.

Alice Cooper
Cooper speaking at a dinner in Glendale, Arizona on April 27, 2013
Cooper speaking at a dinner in Glendale, Arizona on April 27, 2013
Të dhëna
Emri i lindjesVincent Damon Furnier
U lind (04-02-1948) 1948 shkurt, 04 (2019 vjeç) invalid year invalid day
Detroit, Michigan, US
ZhanretGarage rock
Shock rock
Glam rock
Hard rock
Heavy metal
Glam metal
PunaSinger-songwriter, actor, DJ
VeglatVocals, guitar, harmonica
Vitet aktive1963–present
Shtëpitë diskografikeStraight, Warner Bros., Atlantic, MCA, Epic, Spitfire, Eagle, New West
Faqja zyrtarewww.alicecooper.com