Kombëtarja turke e futbollit

Kombëtarja turke e futbollit (turqisht: Türkiye Millî Futbol Takımı) përfaqëson Turqinëfutboll dhe kontrollohet nga Federata Turke e Futbollit, e cila është organi qeverisës i futbollit në Turqi. Federata Turke e Futbollit është anëtare e UEFA-së. Turqia është kualifikuar tre herë në Kupën e Botës, në vitet: 1950, 1954, dhe 2002; edhe pse u tërhoqën nga kupa e vitit 1950. Turqia gjithashtu është kualifikuar katër herë në Kampionatin Evropian të Futbollit, në vitet: 1996, 2000, 2008, dhe 2016. Ata kanë arritur në gjysëm-finalet e tre kampionateve të mëdha: në Kupën e Botës të v. 2002, Kupën e Konfederatave të v. 2003 dhe Kampionatin Evropian të v. 2008.

Turqia
Turkey emblem round.png
Federata Federata Turke e Futbollit
Konfederata UEFA
Kapiteni aktual Arda Turan
FIFA (kodi) TUR
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Fitorja më e madhe

Flag of Turkey.svg Turqia 7-0 Flag of San Marino.svg San Marino
Flag of Turkey.svg Turqia 7-0 Flag of South Korea.svg Korea e Jugut
Humbja më e madhe

Flag of Turkey.svg Turqia 0-8 Flag of Denmark.svg Danimarka
(2016)

HistorikuRedakto

StadiumiRedakto

Kampionet BotëroreRedakto

Kampionet EvropianeRedakto

Skuadra momentaleRedakto

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Volkan Babacan (1988-08-11) 11 Gusht 1988 (31 vjeç) 32 0   İstanbul Başakşehir
23 GK Harun Tekin (1989-06-17) 17 Qershor 1989 (31 vjeç) 1 0   Bursaspor
12 GK Serkan Kırıntılı (1985-02-15) 15 Shkurt 1985 (35 vjeç) 0 0   Konyaspor

15 DF Mehmet Topal (1986-03-03) 3 Mars 1986 (34 vjeç) 73 1   Fenerbahçe
2 DF Sabri Sarıoğlu (1984-07-26) 26 Korrik 1984 (35 vjeç) 44 1   Göztepe
4 DF Ömer Toprak (1989-07-21) 21 Korrik 1989 (30 vjeç) 27 2   Borussia Dortmund
3 DF İsmail Köybaşı (1989-07-10) 10 Korrik 1989 (31 vjeç) 27 0   Fenerbahçe
DF Serdar Aziz (1990-10-23) 23 Tetor 1990 (29 vjeç) 12 1   Galatasaray
22 DF Kaan Ayhan (1994-11-10) 10 Nëntor 1994 (25 vjeç) 8 0   Fortuna Düsseldorf
13 DF Çağlar Söyüncü (1996-05-23) 23 Maj 1996 (24 vjeç) 9 0   SC Freiburg

5 MF Emre Belözoğlu (1980-09-07) 7 Shtator 1980 (39 vjeç) 95 9   İstanbul Başakşehir
8 MF Selçuk İnan (1985-02-10) 10 Shkurt 1985 (35 vjeç) 60 8   Galatasaray
6 MF Ozan Tufan (1995-03-23) 23 Mars 1995 (25 vjeç) 37 4   Fenerbahçe
MF Hakan Çalhanoğlu (1994-02-08) 8 Shkurt 1994 (26 vjeç) 29 8   Milan
14 MF Oğuzhan Özyakup (1992-09-23) 23 Shtator 1992 (27 vjeç) 30 1   Beşiktaş
MF Volkan Şen (1987-07-07) 7 Korrik 1987 (33 vjeç) 26 2   Trabzonspor
21 MF Emre Mor (1997-07-24) 24 Korrik 1997 (22 vjeç) 15 1   Celta Vigo
19 MF Yunus Mallı (1992-02-24) 24 Shkurt 1992 (28 vjeç) 13 0   VfL Wolfsburg
7 MF Okay Yokuşlu (1994-03-09) 9 Mars 1994 (26 vjeç) 7 0   Trabzonspor
MF Cengiz Ünder (1997-07-14) 14 Korrik 1997 (22 vjeç) 5 2   Roma
MF Tolga Ciğerci (1992-03-23) 23 Mars 1992 (28 vjeç) 3 0   Galatasaray
11 MF Yusuf Yazıcı (1997-01-20) 20 Janar 1997 (23 vjeç) 2 0   Trabzonspor

FW Mevlüt Erdinç (1987-02-25) 25 Shkurt 1987 (33 vjeç) 35 8   İstanbul Başakşehir
9 FW Cenk Tosun (1991-06-07) 7 Qershor 1991 (29 vjeç) 23 8   Beşiktaş
16 FW Enes Ünal (1997-05-10) 10 Maj 1997 (23 vjeç) 6 0   Villarreal

Historiku i trajnerëveRedakto

Lojtarët e njohurRedakto

ReferimetRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. REDIRECT Stampa:En (turqisht)