Kampionati Botëror i Futbollit 1954

(Përcjellë nga 1954 FIFA Kupa e Botës)
FIFA Kampionati Botëror i Futbollit 1954
1954 FIFA World Cup
FIFA Fussball-Weltmeisterschaft 1954 Schweiz Stampa:De icon
Championnat du Monde de Football 1954 (frëngjisht)
Campionato mondiale di calcio 1954 (Italisht)
Numri i Kombeve 16
Botëmjeshtëror Gjermania Gjermania (1. titull)
Vendi Organizator Zvicra Zvicra
Hapja e lojës 16 qershor 1954
Përfundimi 4 korrik 1954
Numri i Ndeshjeve   26
Gola 140  (Ø: 5,38 për lojë)
Shikues 889.500  (Ø: 34.212 për lojë)
Golashënuesi Hungaria Sándor Kocsis (11 gola)


Për herën e 5 Kampionati Botëror i Futbollit u mbajt me 16 qershor deri 4 korrik 1954Zvicra.

Stadiumet

Redakto
 

Gjashtë qytete pritën ndeshjet:

Shorti

Redakto
Vazo 1 Vazo 2 Vazo 3 Vazo 4

Renditja e FIFA

Redakto

Finalja

 1.   Gjermania perëndimore
 2.   Hungaria

Vendi 3 dhe 4

 1.   Austria
 2.   Uruguaji

Eliminuar në Çerekfinale

 1.   Zvicra
 2.   Brazili
 3.   Anglia
 4.   Jugosllavia

Eliminuar në fazën e grupeve

 1.   Turqia
 2.   Italia
 3.   Franca
 4.   Belgjika
 5.   Meksika
 6. Çekosllovakia
 7.   Skocia
 8.   Korea Jugore