Lozana

komunë në Zvicër
(Përcjellë nga Lausanne)

Lozana, ne gjuhën frënge Lausanne(Lozanë), është qytet në Zvicër,Zvicrën Romandie (pkesa ku flitet frëngjishtja).Ky qytet ndodh mbi Liqenin Léman në Kantonin (frankofon) Vaud(Vo). Qyteti është vendi i Komitetit internacional Olimpik ,sikur edhe Muzeut dhe Parkut Olimpik .

Lozana
Palais de Rumine, former University of Lausanne.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej132'626

Qyteti i vjetër ka shume rrugë te mbushura me butika ,aty është Katedralja Gotike nga XII shekull . Pallatja Rumine nga XIX shekull,sikur edhe shume muze te artit dhe ndertësa me arhitekture shume te bukur dhe te vjetër . ― Google Altitude : 526

GjeografiaRedakto

Arsimi dhe kulturaRedakto

SportiRedakto

NgjarjetRedakto

TransportiRedakto

TurizmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto