Kombëtarja polake e futbollit (Polonishtja: Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn) është kombëtarja e burrave që përfaqson Poloninë në kompedicionet ndërkombëtare që nga viti 1921. Organi qeveritar i saj, Federata Polake e Futbollit (Polski Związek Piłki Nożnej), u themelua në vitin 1919.

Kombëtarja polake e futbollit
Shirt badge/Association crest
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë5
Më i ulët78
Regjistri i Medaljeve Olimpike
Futboll (Meshkujt)
Agjendi Barcelona 1992 Ekipi
Agjendi Montreali 1976 Ekipi
Ari Minheni 1972 Ekipi

Historiku

Redakto

Polonia, gjatë shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të, u nda në tre pjesë, pjesa ruse u emërua dikur Kongresi Poloni (1815-1867) / 1915 dhe më vonë Polonia ishte një mbretëri jetëshkurtër e quajtur si Mbretëria e Polonisë (1917-1918); ndërsa Gjermania dhe Austria e sollën Poloninë në kontrolle më të drejtpërdrejta. Kështu, Polonia nuk ishte një vend i pavarur asokohe pasi ishte shkatërruar nën sundimin e tre perandorive, Perandoria Gjermane, Austria – Hungaria dhe Perandoria Ruse. Polonia rifitoi pavarësinë në 1918 pasi më shumë se një shekull nuk ishte e pavarur. Shtypja e ashpër nga të dy pjesët, megjithatë, nuk e ndaloi futbollin të arrinte në Poloni. Filluar në fund të shekullit të 19-të me popullaritetin në rritje të sportit të ri, dekadat e para të futbollit polak janë të lidhura me historinë e futbollit në Austri dhe Shoqatën Austriake të Futbollit, e cila u themelua në 1904.

Klubet e para polake të futbollit ishin Lechia Lwów (1903), Czarni Lwów (1903), Pogoń Lwów (1904), KS Cracovia (1906) dhe Visla Krakovi (1906). Federata kombëtare polake, e quajtur Unioni i Futbollit Polonisht (Polski Związek Piłki Nożnej, PZPN), u themelua në 20 Dhjetor 1919, në Kraków kur 31 delegatë zgjodhën Edward Cetnarowski si presidentin e parë. PZPN u bashkua me FIFA në 1923 dhe UEFA në 1955.

Në një mënyrë të ngjashme me shtetet e tjera evropiane, futbolli u shfaq në Poloni në fund të shekullit të 19-të. Në 1888 Prof. Henryk Jordan, një mjek gjykatës i Habsburgëve dhe pionier i sportit në Poloni, hapi një park sportiv në Błonia të Krakovi, një hapësirë ​​e madhe e hapur që rrethonte muret e qytetit të shkatërruar të këtij qyteti. Parku, së bashku me shoqërinë Sokół të themeluar në 1867, u bënë qendrat kryesore për të promovuar sportet dhe jetesën e shëndetshme në Poloni. Ishte Jordania ai që filloi të promovonte futbollin si një sport të shëndetshëm në ajër të hapur; disa burime e vlerësojnë gjithashtu atë me sjelljen e futbollit të parë në Poloni nga udhëtimet e tij në Brunswick në 1890. Burime të tjera përmendin Dr. Edmund Cenar si ai që solli topin e parë dhe ai që përktheu Rregullat e Kembrixhit dhe pjesë të Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit Rregulloret e bordit në gjuhën polake.

Më 14 korrik 1894 gjatë Sokół Jamboree të Dytë në Lwów në Ekspozitën e Përgjithshme Kombëtare u luajt një ndeshje e shkurtër futbolli midis anëtarëve Sokóok të Lwów dhe atyre nga Kraków. Ai zgjati vetëm gjashtë minuta dhe u pa si një kuriozitet sesa një sport potencialisht i njohur. Sidoqoftë, ishte ndeshja e parë e regjistruar e futbollit në historinë polake. Ajo u fitua nga ekipi i Lwów pasi Włodzimierz Chomicki shënoi golin e vetëm - golin e parë të njohur në historinë polake.

Kjo ndeshje nxitoi popullaritetin e sportit të ri në Poloni. Fillimisht rregullat dhe rregulloret u thjeshtuan shumë, me madhësinë e fushës dhe topin që ndryshonin shumë. Pavarësisht se u dekurajua nga shumë shoqëri arsimore dhe autoritetet shtetërore, sporti i ri fitoi popullaritet ekstrem midis nxënësve të gjimnazeve të ndryshme në Galicia. Skuadrat e para të futbollit u formuan dhe në vitet 1903–1904, katër gjimnaze me bazë në Lwów formuan klubet e tyre sportive: Gjimnazi IV për Djem formoi një klub më vonë të riemëruar në Pogoń Lwów, ndërsa nxënësit e Shkollave Shtetërore I dhe II formuan Sława Klubi Lwów, më vonë u riemërua në Czarni Lwów. Në të njëjtin sezon u formua edhe Lechia Lwów. Uncertainshtë e pasigurt se cili nga klubet u krijua i pari pasi fillimisht ishin të organizuar dobët; megjithatë, Czarni Lwów zakonisht vlerësohet si ekipi i parë polak i futbollit profesionist. Vitin pasues, popullariteti i këtij sporti u përhap në Rzeszów aty afër ku u formua Resovia Rzeszów, ndërsa në pjesën e Polonisë të mbajtur nga Gjermania, u formuan 1. FC Katowice dhe Warta Poznań.

Më 6 qershor 1906 një përfaqësim i të rinjve të Lwów erdhi në Kraków për një ndeshje të përsëritur, kësaj here të përbërë nga dy ekipe të organizuara tashmë, Czarni dhe ekipi i Gjimnazit IV. Përfaqësimi i Kraków u mposht keq në të dy takimet (përkatësisht 4-0 dhe 2-0). Të njëjtën verë Buffalo Bill Wild West Show ngriti kampin në Błonia të Kraków, pikërisht jashtë zonës së sheshit të lojërave tradicionale dhe kopshtit të Jordanisë. Më 5 gusht 1906, ekipi i gjimnazit Jan Sobieski me qendër në Krakov luajti një ndeshje kundër anëtarëve britanikë dhe amerikanë të trupës së Buffalo Bill, duke fituar 1–0. Goli i vetëm i shënuar nga Stanisław Szeligowski ishte gjithashtu goli i parë i shënuar nga një ekip polak në një takim ndërkombëtar. Suksesi çoi në popullarizimin e futbollit në Krakovi dhe në krijimin e ekipit të parë profesional të futbollit me qendër në Kraków, KS Cracovia - fillimisht i përbërë kryesisht nga studentë të gjimnazit Jan Sobieski. [4] Deri në vjeshtën e atij viti kishte tashmë 16 skuadra në Kraków, përfshirë Visla Krakovi (Thuhet se në të vërtetë Visla Krakovi ishte ekipi i parë profesionist i futbollit dhe jo Krakovia). Në vitin 1911, u krijua një Union i Futbollit Polak për Galicia me qendër në Krakov dhe hyri në Shoqatën e Futbollit Austriak. Unioni frymëzoi krijimin e një numri ekipesh.

Kampionet Botërore

Redakto

Kampionet Evropiane

Redakto

Olimpiadat

Redakto

Skuadra momentale

Redakto

Redaktuar më 18 nëntor 2020 [1]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
22 GK Łukasz Fabiański (1985-04-18) 18 prill 1985 (39 vjeç) 55 0   West Ham United
1 GK Wojciech Szczęsny (1990-04-18) 18 prill 1990 (34 vjeç) 49 0   Juventus
12 GK Łukasz Skorupski (1991-05-05) 5 maj 1991 (33 vjeç) 4 0   Bologna

15 DF Kamil Glik (1988-02-03) 3 shkurt 1988 (36 vjeç) 79 6   Benevento
13 DF Maciej Rybus (1989-08-19) 19 gusht 1989 (34 vjeç) 58 2   Lokomotiv Moska
18 DF Bartosz Bereszyński (1992-07-12) 12 korrik 1992 (32 vjeç) 28 0   Sampdoria
5 DF Jan Bednarek (1996-04-12) 12 prill 1996 (28 vjeç) 27 1   Southampton
4 DF Tomasz Kędziora (1994-06-11) 11 qershor 1994 (30 vjeç) 21 0   Dynamo Kyiv
24 DF Arkadiusz Reca (1995-06-17) 17 qershor 1995 (29 vjeç) 12 0   Crotone
3 DF Sebastian Walukiewicz (2000-04-05) 5 prill 2000 (24 vjeç) 3 0   Cagliari
2 DF Paweł Bochniewicz (1996-01-30) 30 janar 1996 (28 vjeç) 2 0   Heerenveen
25 DF Robert Gumny (1998-06-04) 4 qershor 1998 (26 vjeç) 1 0   Augsburg

11 MF Kamil Grosicki (1988-06-08) 8 qershor 1988 (36 vjeç) 80 17   West Bromwich Albion
10 MF Grzegorz Krychowiak (1990-01-29) 29 janar 1990 (34 vjeç) 75 4   Lokomotiv Moska
20 MF Piotr Zieliński (1994-05-20) 20 maj 1994 (30 vjeç) 56 6   Napoli
14 MF Mateusz Klich (1990-06-13) 13 qershor 1990 (34 vjeç) 30 2   Leeds United
8 MF Karol Linetty (1995-02-02) 2 shkurt 1995 (29 vjeç) 30 2   Torino
6 MF Jacek Góralski (1992-09-21) 21 shtator 1992 (31 vjeç) 17 1   Kairat
19 MF Sebastian Szymański (1999-05-10) 10 maj 1999 (25 vjeç) 10 1   Dynamo Moska
21 MF Kamil Jóźwiak (1998-04-22) 22 prill 1998 (26 vjeç) 9 1   Derby County
16 MF Jakub Moder (1999-04-07) 7 prill 1999 (25 vjeç) 6 1   Lech Poznań
17 MF Przemysław Płacheta (1998-03-23) 23 mars 1998 (26 vjeç) 2 0   Norwich City

9 FW Robert Lewandowski (Kapiteni) (1988-08-21) 21 gusht 1988 (35 vjeç) 116 63   Bayern München
7 FW Arkadiusz Milik (1994-02-28) 28 shkurt 1994 (30 vjeç) 56 15   Napoli
23 FW Krzysztof Piątek (1995-07-01) 1 korrik 1995 (29 vjeç) 15 7   Hertha BSC

Stadiumi

Redakto
 
National Stadium, Varshava
 
Kombëtarja polake e futbollit, 2011
 
Kombëtarja polake e futbollit, 2012
 
Robert Lewandowski (Kapiteni)
 
Fernando Santos (Trajneri)

Historiku i trajnerëve

Redakto

28 shkurt 2023[2]

Józef Szkolnikowski 1921-03-12 1922-05-14
Józef Lustgarten 1922-05-14 1922-09-03
Kazimierz Glabisz 1923-06-03 1923-11-01
Adam Obrubański 1924-08-10 1924-08-31
Tadeusz Kuchar 1925-07-19 1925-07-19
Tadeusz Synowiec 1925-08-30 1927-06-19
Tadeusz Kuchar 1928-06-10 1928-06-10
Stefan Loth 1928-07-01 1931-10-25
Józef Kałuża 1932-05-29 1939-08-27
Henryk Reyman 1947-06-11 1947-08-31
Andrzej Przeworski 1947-09-14 1947-10-26
Zygmunt Alfus 1948-04-04 1948-09-19
Andrzej Przeworski 1948-10-10 1948-10-17
Mieczysław Szymkowiak 1949-05-08 1949-11-06
Mieczysław Szymkowiak 1950-05-01 1950-10-22
Ryszard Koncewicz 1953-05-10 1956-07-22
Alfred Nowakowski 1956-08-26 1956-08-26
Czesław Krug 1956-10-28 1956-11-16
Henryk Reyman 1957-05-19 1958-10-05
Czesław Krug 1959-05-20 1962-11-28
Wiesław Motoczyński 1963-05-15 1965-11-01
Ryszard Koncewicz 1966-01-05 1966-01-05
Antoni Brzeżańczyk 1966-05-03 1966-07-05
Alfred Nowakowski 1966-09-11 1966-10-22
Michał Matyas 1966-11-17 1967-10-29
Ryszard Koncewicz 1968-04-24 1970-10-25
Kazimierz Górski 1971-05-05 1976-07-31
Jacek Gmoch 1976-10-16 1978-09-06
Ryszard Kulesza 1978-10-11 1980-12-07
Antoni Piechniczek 1981-01-25 1986-06-16
Wojciech Łazarek 1986-10-07 1989-06-03
Andrzej Strejlau 1989-08-23 1993-09-22
Lesław Ćmikiewicz 1993-10-13 1993-11-17
Henryk Apostel 1994-02-09 1995-11-15
Władysław Stachurski 1996-02-19 1996-05-01
Antoni Piechniczek 1996-06-02 1997-05-31
Krzysztof Pawlak 1997-06-14 1997-06-14
Janusz Wójcik 1997-09-06 1999-10-09
Jerzy Engel 2000-01-26 2002-06-14
Zbigniew Boniek 2002-07-15 2002-11-20
Paweł Janas 2003-02-12 2006-06-20
  Leo Beenhakker 2006-07-11 2009-09-10
Stefan Majewski 2009-09-17 2009-10-28
Franciszek Smuda 2009-10-29 2012-06-16
Waldemar Fornalik 2012-07-10 2013-10-16
Adam Nawałka 2013-10-26 2018-06-28
Jerzy Brzęczek 2018-09-07 2020-11-18
  Paulo Sousa 2021-03-25 2021-11-15
Czesław Michniewicz 2022-03-24 2022-12-04
  Fernando Santos 2023-01-24

Lojtarët e njohur

Redakto
 
Włodzimierz Lubański

Referime

Redakto
  1. ^ "LN: Składy na mecz Polska - Holandia – Skuadra aktuale" (në polonisht). 90minut.pl. 2020. Marrë më 18 nëntor 2020.
  2. ^ Historiku i trajnerëve

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto