Robert Lewandowski

futbollist polak

Robert Lewandowski (Polonisht[ˈrɔbɛrt lɛvanˈdɔfskʲi]; lindur më 21 gusht 1988) është një futbollist polak i cili luan me klubin gjerman Bayern MünchenBundesligë dhe me kombëtaren polake.

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski123666.jpg
Lewandowski në vitin 2015
Të dhënat personale
Emri i plotëRobert Lewandowski
Data e lindjes (1988-08-21) 21 Gusht 1988 (32 vjeç)
Vendi i lindjesWarsaw, Poloni
Gjatësia1,84 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern München
Numri9
Karriera në rini
1997–2005Delta Varshava
2005–2006Legia II Varshava
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2008Znicz Pruszków32(21)
2008–2010Lech Poznań58(32)
2010–2014Borussia Dortmund131(74)
2014–Bayern München142(116)
Ekipi kombëtar
2008Polonia U213(0)
2008–Polonia102(55)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 22 dhjetor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 15 nëntor 2018

Pasi ishte golashënuesi më i mirë në nivelet e tretë dhe të dytë të futbollit polak me Znicz Pruszków, ai u transferua te skuadrës e ligës së parë Lech Poznań, dhe ishte golashënuesi më i mirë në suksesin e klubit në 2009–10 Ekstraklasa. Në vitin 2010, ai u transferua te Borussia Dortmund për shumë të raportuar 4.5 milion , ku ai fitoi shumë trofe përfshirë dy tituj rresht të Bundesligës.

Një lojtar i rregullt i kombëtares polake që nga viti 2008, Lewandowski ishte pjesë e skuadrës që luajti në Euro 2012.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Borussia Dortmund" (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 10 shtator 2013.

Lidhje të jashtmeRedakto