Lech Poznań është një klub futbollit nga Poznań, Polonia.

Lech Poznań
Emri i plotë Kolejowy Klub Sportowy Lech Poznań, S.A.
Pseudonimi Kolejorz
Themelimi 1922
Stadiumi Stadion Miejski,
Poznań, Polonia
(Kapaciteti: 41.609)
Presidenti Flag of Poland.svg Karol Klimczak
Trajneri Flag of Croatia.svg Nenad Bjelica
Liga Ekstraklasa
2019/20 2. mesto
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Triumfe dhe ArritjeRedakto

  • Kampionë të Polonia: 7
    • 1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015.
  • Kupen: 5
    • 1982, 1984, 1988, 2004, 2009.
  • Superkupa: 6
    • 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016.

LojtarëtRedakto

 
Lech Poznań
 
Nenad Bjelica (Menaxheri)

Skuadra aktuale (2017)Redakto

Redaktuar më 23 shkurt 2017 [1]

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Jasmin Burić
3   Mb Lasse Nielsen
4   Mb Tomasz Kędziora
6   Mf Łukasz Trałka (Kapiteni)
8   Mf Szymon Pawłowski
10   Mf Darko Jevtić
11   Sm Marcin Robak
14   Mf Maciej Gajos
15   Mb Dariusz Dudka
17   Mf Maciej Makuszewski
18   Mf Mihai Răduț
19   Sm Nicki Bille Nielsen
21 20px Mf Víctor Gutiérrez
Nr. Pozicioni Lojtari
22   Mb Volodymyr Kostevych
24   Sm Dawid Kownacki
25   Sm Paweł Tomczyk
26   Mb Maciej Wilusz
27   Mb Tymoteusz Puchacz
28   Mb Marcin Wasielewski
30   Pt Matúš Putnocký
31   Pt Bartosz Mrozek
33   Pt Miłosz Mleczko
35   Mb Jan Bednarek
44   Mb Elvis Kokalović
55   Mf Abdul Aziz Tetteh
86   Mf Radosław Majewski

Paraqitjet në Kupat e EuropësRedakto

Redaktuar më 28 gusht 2015

Sezoni Kompeticioni Turi Shteti Klubi Brenda Jashtë
1978–79 UEFA Cup 1R   MSV Duisburg 2–5 0–5 2–10
1982–83 UEFA Cup Winners' Cup 1R   ÍBV 3–0 1–0 4–0
2R   Aberdeen 0–1 0–2 0–3
1983–84 European Cup 1R   Athletic Bilbao 2–0 0–4 2–4
1984–85 European Cup 1R   Liverpool 0–1 0–4 0–5
1985–86 UEFA Cup 1R   Borussia Mönchengladbach 0–2 1–1 1–3
1988–89 UEFA Cup Winners' Cup 1R   Flamurtari Vlorë 1–0 3–2 4–2
2R   Barcelona 1–1 1–1 2–2 (4–5 pen)
1990–91 European Cup 1R   Panathinaikos 3–0 2–1 5–1
2R   Olympique de Marseille 3–2 1–6 4–8
1992–93 UEFA Champions League 1R   Skonto 2–0 0–0 2–0
2R   IFK Göteborg 0–3 0–1 0–4
1993–94 UEFA Champions League 1R   Beitar Jerusalem 3–0 4–2 7–2
2R   Spartak Moscow 1–5 1–2 2–7
1999–00 UEFA Cup Q   Liepājas Metalurgs 3–1 2–3 5–4
1R   IFK Göteborg 1–2 0–0 1–2
2004–05 UEFA Cup 2Q   Terek Grozny 0–1 0–1 0–2
2008–09 UEFA Cup 1Q   Khazar Lankaran 4–1 1–0 5–1
2Q   Grasshopper 6–0 0–0 6–0
1R   Austria Wien 4–2 1–2 5–4
GR   Nancy 2–2
  CSKA Moscow 1–2
  Deportivo La Coruña 1–1
  Feyenoord 1–0
3R   Udinese 2–2 1–2 3–4
2009–10 UEFA Europa League 3Q   Fredrikstad 1–2 6–1 7–3
PO   Club Brugge 1–0 0–1 1–1 (3–4 Pen)
2010–11 UEFA Champions League 2Q   Inter Baku 0–1 1–0 1–1 (9–8 Pen)
3Q   Sparta Praha 0–1 0–1 0–2
2010–11 UEFA Europa League PO   Dnipro Dnipropetrovsk 0–0 1–0 1–0
GR   Juventus 1–1 3–3
  FC Salzburg 2–0 1–0
  Manchester City 3–1 1–3
1/16   Braga 1–0 0–2 1–2
2012–13 UEFA Europa League 1Q   FC Zhetysu 2–0 1–1 3–1
2Q   Khazar Lankaran 1–0 1–1 2–1
3Q   AIK 1–0 0–3 1–3
2013–14 UEFA Europa League 2Q   FC Honka 2–1 3–1 5–2
3Q   Žalgiris Vilnius 2–1 0–1 2–2 (a)
2014–15 UEFA Europa League 2Q   JK Nõmme Kalju 3–0 0–1 3–1
3Q   Stjarnan 0–0 0–1 0–1
2015–16 UEFA Champions League 2Q   FK Sarajevo 1–0 2–0 3–0
3Q   Basel 1–3 0–1 1–4
2015–16 UEFA Europa League PO   Videoton 3–0 1–0 4–0
GR   Basel 0–1 0–2 0–3
  Fiorentina 0–2 2–1 2–3
  Belenenses 0–0 0–0 0–0

LojtaretRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Lech Poznań – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2017. Marrë më 23 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtmeRedakto