Udinese Calcio është një klub futbolli italian me seli në Udine, Friuli-Venezia Giulia, dhe aktualisht luan në Serie A. E themeluar në vitin 1896, Udinese është klubi i dytë më i vjetër në Serie A, Genoa CFC pas.

Udinese
Emri i plotëUdinese Calcio SpA
Pseudonimi(et)Bianconeri Friulani
Zebrette
Themeluar30 November 1896; 127 vite më parë (30 November 1896)
StadiumiDacia Arena
Kapaciteti25,144
PronariGiampaolo Pozzo
PresidentiFranco Soldati
MenaxheriIgor Tudor
LigaSerie A
2018-19Serie A, Vendi 12
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Tradicionalisht në shtëpi Ekipi kit është këmishë të zezë dhe të bardhë me shirita, pantallona të shkurtra të zeza, dhe çorape të bardhë. Klubi luan në Stadio Friuli, e cila ka një kapacitet prej 41.652 (edhe pse aktualisht është i kufizuar 30.900). Ajo ka një numër të madh të tifozëve ne Friuli dhe zonat përreth.

Lojtarët Redakto

Redaktuar më 6 shtator 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Albano Bizzarri
3   Mb Samir
4   Mb Gabriele Angella
5   Mb Danilo (kapiten)
6 Stampa:Country data Ivory Coast Mf Seko Fofana
7   Sm Ryder Matos
9   Sm Riad Bajić
10   Mf Rodrigo De Paul
11   Sm Aly Mallé
12   Mb Igor Bubnjić
13   Mf Svante Ingelsson
14   Mf Jakub Jankto
15   Sm Kevin Lasagna
16   Mf Gaspar Iñíguez
17   Mb Bram Nuytinck
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Sm Stipe Perica
19   Mb Jens Stryger Larsen
20   Sm Maxi López
21   Mf Simone Pontisso
22   Pt Simone Scuffet
23   Mf Emil Hallfreðsson
25   Pt Davide Borsellini
27   Mb Silvan Widmer
53   Mb Ali Adnan
55   Mb Paweł Bochniewicz
72   Mf Antonín Barák
85   Mf Valon Behrami
96   Sm Ewandro
97   Mb Giuseppe Pezzella
99   Mf Andrija Balić

Menaxherët Redakto

 
Emri Nacionaliteti Vitet
Otto Krappan   1923–26
Lajos Czeizler   1927–28
Ferenc Molnár   1942–43
Aldo Olivieri   1952–53
Sergio Manente   1961–62
Alberto Eliani   1962–64
Massimo Giacomini   1973–74
Sergio Manente   1973–75
Humberto Rosa   1975–76
Massimo Giacomini   1977–79
Corrado Orrico   1979–80
Gustavo Giagnoni   1980–81
Enzo Ferrari   1980–84
Luís Vinício   1984–86
Giancarlo De Sisti   1985–87
Bora Milutinović Stampa:Country data SFR Yugoslavia 1987–1988
Nedo Sonetti   1987–89
Bruno Mazzia   1989–90
Franco Scoglio   1991–92
Adriano Fedele   1991–1994
 
Emri Nacionaliteti Vitet
Alberto Bigon   1992–93
Giovanni Galeone   1994–95
Alberto Zaccheroni   1995–98
Francesco Guidolin   1998–1999
Luigi De Canio   1999–2001
Luciano Spalletti   2001
Roy Hodgson   2001
Giampiero Ventura   2001–2002
Luciano Spalletti   2002–2005
Serse Cosmi   2005–2006
Néstor Sensini (interim)   2006
Loris Dominissini   2006
Giovanni Galeone   2006–2007
Alberto Malesani   2007
Pasquale Marino   2007–2009
Gianni De Biasi   2009–2010
Pasquale Marino   2010
Francesco Guidolin   2010–2014
Andrea Stramaccioni   2014–2015
Stefano Colantuono   2015–2016
Luigi De Canio   2016
Giuseppe Iachini   2016
Luigi Delneri   2016–2017
Massimo Oddo   2017–