Massimo Oddo (lindur më 14 qershor 1976Città Sant'Angelo, Peskara) është një trajnier dhe ish-futbollist italian, që ka lujtur për AC Milan, në Seria A italiane.

Massimo Oddo
Massimo Oddo.jpg
Oddo më Milan në 2007
Të dhënat personale
Emri i plotëMassimo Oddo
Data e lindjes (1976-06-14) 14 Qershor 1976 (43 vjeç)
Vendi i lindjesCittà Sant'Angelo, Itali
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtësi
Karriera në rini
1992–1993Renato Curi Angolana
1993–1995Milan
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1992–1993Renato Curi Angolana3(0)
1993–1999Milan0(0)
1995–1996Fiorenzuola (huazim)19(0)
1996Monza (huazim)4(0)
1996–1997Prato (huazim)16(0)
1997–1998Lecco (huazim)20(1)
1998–1999Monza (huazim)30(5)
1999–2000Napoli36(1)
2000–2002Verona64(9)
2002–2007Lazio135(17)
2007–2012Milan56(2)
2008–2009Bayern Munich (huazim)18(0)
2011–2012Lecce (huazim)27(1)
Gjithsej428(36)
Ekipi kombëtar
2002–2008Italia34(2)
Ekipet e menaxhuara
2015–2017Pescara
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarieraRedakto

StatistikatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto