Delfino Pescara 1936 është klubi futbollistik i qytetit të Peskares. U formua bë vitin 1926.

Pescara
Full nameDelfino Pescara 1936 SpA
Nickname(s)Delfini (Delfinët)
Biancazzurri (Bardhë-blu)
Founded1936
GroundStadio Adriatico
Capacity25,515
ChairmanFlag of Italy.svg Daniele Sebastiani
Trajner kryesorëFlag of Czech Republic.svg Zdeněk Zeman
LeagueSerie A
2015-16Serie B, Vendi 3
WebsiteClub website

LojtarëtRedakto

Redaktuar më 08 Shtator 2016.[1]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Vincenzo Fiorillo
2   Mb Alessandro Crescenzi
3   Mb Cristiano Biraghi
5   Mf Alessandro Bruno
7   Mf Valerio Verre
8   Mf Ledian Memushaj (Kapiteni)
9   Sm Rey Manaj (në huazim nga Internazionale)
10   Mf Ahmad Benali
11   Mb Francesco Zampano
12   Pt Gabriele Aldegani
13   Mb Dario Župarić
14   Mb Hugo Campagnaro
15   Sm Jean-Christophe Bahebeck (në huazim nga PSG)
16   Mf Gastón Brugman
Nr. Pozicioni Lojtari
17   Sm Gianluca Caprari (në huazim nga Internazionale)
20   Mf Alberto Aquilani
21   Mf Simone Pepe
22   Pt Mirko Pigliacelli
23   Mb Leonardo Maloku
26   Mb Davide Vitturini
27   Sm Stefano Pettinari (në huazim nga Roma)
28   Mf Alexandru Mitriță
30   Sm Robert Murić (në huazim nga Ajax)
31   Pt Albano Bizzarri
35   Mb Andrea Coda
37   Mb Norbert Gyömbér (në huazim nga Roma)
44   Mb Michele Fornasier
83   Mb Cesare Bovo
98   Sm Ferdinando Del Sole

ReferimeRedakto

  1. ^ "Rosa Stagione" [Season Team]. Delfino Pescara 1936. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2012. Marrë më 27 dhjetor 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)