Paris Saint-Germain Football Club, që gjithashtu njihet edhe thjesht si Paris Saint-Germain (zakonisht si Paris SG ose PSG) është një klub futbollistik me seli në Paris, Francë. Klubi është krijuar më 12 gusht 1970, falë një bashkimi të Paris FC dhe Stade Saint-Germain. PSG ka luajtur në Ligue 1 që nga viti 1974. Kuqe-Blujt që nga krijimi ka fituar 9 Ligue 1, 1 Ligue 2, 14 Coupe de France, 9 Coupe de la Ligue, 10 Trophée des Champions, 1 UEFA Cup Winners' Cup dhe 1 UEFA Intertoto Cup. Duke fituar 20 tituj gjatë gjithë historisë, PSG është skuadra e katërt franceze me më shumë tituj të fituara dhe skuadra e dytë (sëbashku me Olympique de Marseille) që ka fituar një trofe europian.

Paris Saint-Germain
Emri i plotëParis Saint-Germain Football Club
Pseudonimi(et)
 • Les Parisiens (Parizienët)
  Les Rouge et Bleu (Kuq e blutë)
Emri i shkurtërPSG
Paris SG
Themeluar12 Gusht 1970; 52 vite më parë (1970-08-12)
StadiumiParc des Princes
Kapaciteti47,929
PronariQatar Sports Investments
PresidentiNasser Al-Khelaifi
TrajneriMauricio Pochettino
LigaLigue 1
2021/221.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Parc des Princes ka qënë stadiumi i PSG që nga viti 1974. Camp des Loges ka funkionuar si një qëndër stërvitje që nga viti 1970. Logoja dhe fanella e skuadrës janë projektuar kryesisht nga Daniel Hechter. Logoja përfaqson Parisin përmes Kullës Eiffel dhe Saint-Germain. Fanella është kyesisht me ngjyrat e kuqe, blu dhe të bardhë, kurse shumica e ngjyrave të fanellës së dytë është e bardhë.

Paris Saint-Germain mban shumë rekorde,[158] më së shumti është klubi më i suksesshëm francez në histori për sa i përket titujve zyrtarë të fituar, me 45.[1][32]  Brenda vendit, PSG ka fituar nëntë kampionate në Ligue 1, një rekord katërmbëdhjetë Kupë de France, një rekord nëntë Kupe de la Ligue, një rekord dhjetë Trophée des Champions dhe një titull të Ligue 2.  Në futbollin ndërkombëtar të klubeve, ata kanë pretenduar një Kupë UEFA të Fituesve të Kupës dhe një Kupë UEFA Intertoto. Për më tepër, PSG ka fituar 25 tituj jozyrtarë.

Fitorja e tyre në Kupën e Fituesve të Kupës UEFA 1995–96 e bën PSG-në të vetmen skuadër franceze që ka fituar këtë trofe, si dhe një nga vetëm dy klubet franceze që kanë fituar një kompeticion të madh evropian dhe skuadrën më të re evropiane që e ka fituar këtë.  Parisienët janë gjithashtu klubi me më shumë sezone të njëpasnjëshme në ligën e parë (47 sezone në Ligue 1 që nga 1974–75). Për më tepër, PSG është e vetmja skuadër që ka fituar Coupe de France pa pësuar asnjë gol (1992–93 dhe 2016–17), pesë Coupe de la Ligue radhazi (2014–2018), katër  Coupe de France (2015–2018),[167] dhe tetë Trophée des Champions radhazi (2013–2020).

PSG ka fituar të katër titujt kombëtarë në një sezon të vetëm në katër raste.  Kjo arritje njihet si katërshja shtëpiake.  Kuqeblutë kanë kompletuar dyfishin vendas, dyfishin e ligës dhe të kupës së ligës, dyfishin e kupës vendase dhe trefishin e vendit gjithashtu disa herë.  Prandaj, PSG është klubi me më së shumti dyshe vendase dhe dyshe të ligës dhe kupës së ligës, dhe i vetmi ekip që ka fituar dyfishin e kupës vendase, trefishin vendas dhe katërfishin vendas.

HistoriaRedakto

Paris Saint-Germain Football Club u krijua më 12 gusht 1970 pas një bashkimi midis Paris FC dhe Stade Saint-Germain [1]. Kjo skuadër u krijua nga një grup biznesmenësh të pasur, klubi pësoi rritje të madhë që në vitet e para [2]. Les Rouge-et-Bleu fituan Ligue 2 që në vitin e parë të krijimit dhe u ngjitën në Ligue 1.

LogojaRedakto

Emblema e parë e Paris Saint-Germain (ose logoja e PSG-së) është krijuar për herë të parë në vitin 1970, ajo u përdor në vetëm 2 sezonet e para [3].

StadiumiRedakto

 
Brenda stadiumit Parc des Princes

Parc des Princes është stadium i futbollit në Paris, Francë.[4] Stadiumi ndodhet në jugperëndim të kryeqytetit.[5] Stadiumi ka kapacitet të ulësve me 47,929 spektatorë.[6]

TrofeRedakto

Paris Saint-Germain është klubi më i suksesshëm në historinë e futbollit francez, duke fituar 47 trofe zyrtar.[7] Ata mbajnë rekordin për çdo trofe kombëtar, duke fituar dhjetë kampionate, katërmbëdhjetë kupa kombëtare, nëntë kupa lige dhe njëmbëdhjetë superkupa.[7] Në arenën ndërkombëtare, klubi ka fituar një Kupë UEFA të fituesve të Kupës, duke qënë klubi i vetëm francez që e ka arritur këtë sukses,[8] si dhe një Kupë Intertoto.[7]

Tipi Kompeticioni Tituj Sezone
Vendor Ligue 1[9] 10s 1985–86, 1993–94, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2017–18, 2018–19, 2019–20, 2021–22
Ligue 2[10] 1 1970–71
Coupe de France[11] 14 1981–82, 1982–83, 1992–93, 1994–95, 1997–98, 2003–04, 2005–06, 2009–10, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2019–20, 2020–21
Coupe de la Ligue[12] 9 1994–95, 1997–98, 2007–08, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2019–20
Trophée des Champions[13] 11 1995, 1998, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022
Kontinental Kupa UEFA e Fituesve të Kupës[14] 1 1995–96
UEFA Kupa Intertoto[15] 1 2001
 •   rekord
 • S rekord i ndarë

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 21 korrik 2021[16]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Keylor Navas
2   Mb Achraf Hakimi
3   Mb Presnel Kimpembe (vice-captain)[17]
4   Mb Sergio Ramos (vice-captain)[17]
5   Mb Marquinhos (captain)[17]
6   Mf Marco Verratti (vice-captain)[17]
7   Sm Kylian Mbappé (vice-captain)[17]
8   Mf Fabián Ruiz
10   Sm Neymar
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14   Mb Juan Bernat
15   Mf Danilo Pereira
16   Pt Sergio Rico
17   Mf Vitinha
18   Mf Renato Sanches
25   Mb Nuno Mendes
26   Mb Nordi Mukiele
28   Mf Carlos Soler
29   Mb Timothée Pembélé
30   Sm Lionel Messi
44   Sm Hugo Ekitike (on loan from Reims)
90   Pt Alexandre Letellier
99   Pt Gianluigi Donnarumma

Në huazimRedakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Jonathan Ikoné (at Montpellier deri më 30 qershor2018)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Gaëtan Robail (at Cercle Brugge deri më 30 qershor 2018)

ReferimeRedakto

 1. ^ "PSG firmly in the pantheon". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2009. Marrë më 19 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "A brief history of PSG". ESPN. Marrë më 17 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Historique des maillots du PSG : les années 1970". PSG MAG. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 8 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "PARC DES PRINCES". Paris2024. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 7 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Parc des Princes". UEFA.com. Marrë më 7 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Parc des Princes". PSG.fr. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2017. Marrë më 19 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c "Le Palmarès du PSG" [Trofetë e PSG-së] (në frëngjisht). Histoire du PSG. 9 maj 2018. Marrë më 6 shkurt 2020.
 8. ^ "Everything You Need to Know About Le Classique Rivalry Between PSG and Marseille" [Të gjitha që duhet ti dini rreth rivalitetit të Le Classique midis PSG-së dhe Marsejës] (në anglisht). Bleacher Report. 28 shkurt 2014. Marrë më 8 korrik 2021.
 9. ^ "Ligue 1 : le palmarès par titres depuis 1933" [Ligue 1 : lista e fituesve të titujve që nga viti 1933] (në frëngjisht). L'Équipe. 13 korrik 2022. Marrë më 13 korrik 2022.
 10. ^ "Ligue 2 : le palmarès par titres depuis 1934" [Ligue 2 : lista e fituesve të titujve që nga viti 1934] (në frëngjisht). L'Équipe. 13 korrik 2022. Marrë më 13 korrik 2022.
 11. ^ "Coupe de France : le palmarès par titres depuis 1918" [Coupe de France : lista e fituesve të titujve që nga viti 1918] (në frëngjisht). L'Équipe. 13 korrik 2022. Marrë më 13 korrik 2022.
 12. ^ "Coupe de la Ligue : le palmarès par titres depuis 1995" [Coupe de la Ligue : lista e fituesve të titujve që nga viti 1995] (në frëngjisht). L'Équipe. 13 korrik 2022. Marrë më 13 korrik 2022.
 13. ^ "Trophée des Champions : le palmarès par titres depuis 1995" [Trophée des Champions : lista e fituesve të titujve që nga viti 1995] (në frëngjisht). L'Équipe. 13 korrik 2022. Marrë më 13 korrik 2022.
 14. ^ "Cup Winners Cup » Champions" [Kupa e fituesve të Kupës » Kampionët]. worldfootball.net (në anglisht). 13 korrik 2022. Marrë më 13 korrik 2022.
 15. ^ "UEFA Intertoto Cup" [UEFA Kupa Intertoto] (në anglisht). RSSSF. 15 janar 2010. Marrë më 13 korrik 2022.
 16. ^ "Équipe Première" [Ekipi i parë]. PSG.fr (në frëngjisht). Paris Saint-Germain F.C. Marrë më 31 gusht 2019.
 17. ^ a b c d e [mhttps://www.goal.com/en/news/psg-boss-galtier-clears-up-mbappe-captaincy-misunderstanding-with-kimpembe/bltc241091e0d3c7fdb "PSG boss Galtier clears up Mbappe captaincy misunderstanding with Kimpembe"] [Trajneri i PSG Galtier sqaron Mbappen për problemin e shiritit të kapitenit me Kimpemben] (në anglisht). Goal. 26 janar 2023. Marrë më 26 janar 2023.

Lidhje të jashtmeRedakto

Uebfaqet zyrtare
Uebfaqet e lajmeve