Carlo Ancelotti

futbollistë italian

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Carlo Ancelotti
Carlo Ancelotti 2016.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1959-06-10) 10 Qershor, 1959 (61 vjeç)
Vendi i lindjesReggiolo, Italia
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushori
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern Munich (menaxher)
Karriera në rini
1973–1975Reggiolo
1975–1976Parma
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1976–1979Parma55(13)
1979–1987Roma171(12)
1987–1992Milan112(10)
Gjithsej338(35)
Ekipi kombëtar
1981–1991Italia26(1)
Ekipet e menaxhuara
1995–1996Reggiana
1996–1998Parma
1999–2001Juventus
2001–2009Milan
2009–2011Chelsea
2011–2013Paris Saint-Germain
2013–2015Real Madrid
2016–2017Bayern Munich
2018–Napoli
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Carlo Ancelotti ose sic njihet ndryshe Buf Kënete (lindur më 10 Qershor 1959) është një trajner Italian futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili është aktualisht trajneri i klubit Italian S.S.C. Napoli.