Ky artikull është propozuar për tu shpallur artikull i përkryer. Një artikull i përkryer duhet të ketë një shtjellim shterrues të temës me paanësi, pa u zgjatur më shumë seç duhet e pa u bërë monotonë, burime të formatuara mirë për të mbështetur çdo informacion që përfshihet në to dhe një formatim të drejtë të tekstit e detajeve teknike si kategoritë, lidhjet e materialet multimediale. Ju lutemi, ndihuni të lirë dhe komentoni.

Sergio Ramos García (Spanjisht [ˈserxjo ˈramoz ɣarˈθi.a]; lindur më 30 mars 1986) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtës për klubin spanjoll Sevilja. Ai luan zakonisht si qëndër mbrojtës, por ai mund të luaj edhe si mbrojtës i dhjathtë.[1] Ramos konsiderohet gjërësisht si një nga mbrojtësit më të mirë të gjeneratës së tij, si dhe është vlersuar për aftësitë e shënimit të golave dhe pasimet.[2][3][4]

Sergio Ramos

Ramos në vitin 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSergio Ramos García
Datëlindja (1986-03-30) 30 mars 1986 (38 vjeç)
VendlindjaCamas, Spanjë
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Sevilla
Numri4
Karriera me të rinjtë
1996–2003Sevilla
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2004Sevilla Atlético26(2)
2004–2005Sevilla39(2)
2005–2021Real Madrid469(72)
2021–2023Paris Saint-Germain45(4)
2023–Sevilla0(0)
Karriera ndërkombëtare
2002Spanja U161(0)
2003Spanja U171(0)
2004Spanja U197(0)
2005–2021Spanja180(23)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 9 shtator 2023

Pasi doli nga akademia e të rinjëve të Seviljes dhe shpenzoi dy sezone me ekipin e parë, Ramos u transferua te Real Madridi në verën e vitit 2005.[1] Që nga ajo kohë, ai është bërë një nga lojtarët më të rëndësishëm të klubit, duke fituar 21 trofe madhor, përfshirë katër tituj të La Ligas dhe të Ligës së Kampioneve, duke u bërë një nga golashënuesit më të mirë të La Ligas nga mbrojtja. Ramos luajti një rol vendimtar në të katërta fushatat ku Reali fitoi Ligën e Kampioneve, duke u emëruar në ekipin më të mirë të kompeticionit në të gjitha rastet. Ai gjithashtu ka shënuar gol në dy finale të ndryshme, përfshirë edhe golin e barazimit të përkohshëm në minutën e 93të në finalen e vitit 2014.[5]

Ramos është emëruar në FIFPro World 11 (Ekipi i Vitit i FIFA-s) dhjetër herë, një rekord për një mbrojtës; vetëm Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë emëruar më shumë herë se ai. Ai gjithashtu është zgjedhur në Ekipin e Vitit të UEFA-s tetë herë, gjithashtu një rekord për një mbrojtës; ai renditet sërisht i treti mbrapa Messit dhe Ronaldos. Ramos gjithashtu është shpallur mbrojtësi më i mirë i La Ligas pesë herë, një rekord, si dhe në sezonin 2015–16 ishte pjesë e Ekipit të Sezonit të La Ligas.

Në nivel ndërkombëtar, Ramos ka përfaqsuar Spanjën në katër edicione të FIFA Kupës së Botës dhe në tre UEFA Kampionatit Evropian. Ai fitoi Kupën e Botës 2010 dhe edicionet 2008 & 2012 të Kampionatit Evropian; Ramos u përfshi në Ekipin e Ëndërrave të Kupës së Botës 2010 dhe Ekipin e Turnamentit të Euro 2012. Ai debutoi me ekipin kombëtar në moshën 18 vjeç, dhe në vitin 2013 u bë lojtari më i ri në histori që arrin 100 ndeshje.[6] Ramos është aktualisht lojtari me më shumë ndeshje në historinë e Spanjës (170) si dhe golashënuesi i dhjetë më i mirë i të gjitha kohërave (21).

Karriera me klube

Redakto

Sevilla

Redakto

I lindur në Camas, Seville, Andalusia, Ramos filloi karrierën e tij profesioniste me klubin lokal Sevilja, pas pasi doli nga sistemi i të rinjëve të klubit sëbashku me Jesús Navas dhe Antonio Puerta. Ai bëri debutimin me skuadrën e parë dhe në La Liga më 1 shkurt 2004, duke hyrë në fushë si zëvëndësues në pjesën e dytë në humbjen 1–0 në transfertë kundër Deportivo de La Coruña.[7]

sezonin 2004–05, Ramos luajti 41 ndeshje në të gjitha kompeticionet me Seviljen që e përfundoi sezonin në vendin e gjashtë duke u kualifikuar për në Kupën UEFA. Ai shënoi në ndeshjet në shtëpi kundër Real Sociedad (fitore 2–1),[8] dhe Real Madrid (barazim 2–2).[9]

Real Madrid

Redakto

2005–2008: Transferimi dhe vitet e para

Redakto
 
Ramos në aksion me Real Madridn gjatë një ndeshje më 10 mars 2007.

Në verën e vitit 2005, Ramos u ble nga Real Madridi për për 27 milion , duke u bërë një transferim rekord për një mbrojtës spanjoll.[10] Ai ishte i vetmi lojtar spanjoll që u ble nga presidenti Florentino Pérez në mandatin e tij të parë në klub. Ramos u prezantua dhe mori fanellën me numrin 4, e mbajtur më parë nga legjenda e klubit Fernando Hierro. Ai bëri debutimin zyrtar për klubin më 10 shtator 2005 në humbjen 3–2 në shtëpi ndaj Celta Vigos në javën e 2të të La Ligas, duke u aktivizuar si zëvëndësues në pjesën e dytë.[11] Goli i tij i parë erdhi më 6 dhjetor në humbjen 2–1 kundër Olympiacosfazën e grupeveLigës së Kampioneve.[12]

Gjatë sezonit të parë në Madrid, Ramos u aktivizua si qëndër-mbrojtës, por në disa raste u përdor edhe si mesfushor mbrojtës. Megjithatë, me mbërritjen e Christoph Metzelder dhe Pepessezonin 2007–08, ai u zhvendos në krahun e djathtë të mbrojtjes. Në katër sezonet e para me Los Blancos, Ramos shfaqi instikt golashënuesi, një veti e pazakontë kjo për shumë mbrojtësa, duke shënuar rreth 20 gola. Gjatë kësaj kohe, ai u ndëshkua me karton të kuq në nëntë raste, përfshirë katër në sezonin debutues. Kartoni i kuq i parë me fanellën e Real Madridit erdhi pas dy të verdhëve në humbjen 1–0 në transfertë ndaj Espanyolit më 18 shtator 2005.[13] Në sezonin 2006–07, Ramos shënoi pesë gola, përfshirë një në barazimin 3–3 kundër BarcelonësCamp Nou, me Real Madridin që fitoi kampionatin e 30të.[14]

Më 4 maj 2008, Ramos asistoi golin e Gonzalo Higuaín në minutën e 89të të ndeshjes kundër Osasunës, duke ndihmuar Realin të fitonte 2–1 në transfertë; kjo fitore i siguroi klubit kampionatin e 31të në histori. Ndeshjen e fundit të sezonit, ai shënoi një dopietë në fitoren 5–2 kundër Levantes, e cila kishte rënë nga kategoria. Ai e mbylli sezonin në La Liga me pesë gola në 33 ndeshje.[15]

Më 24 gusht 2008, në ndeshjen e kthimit të Supercopa de España 2008 kundër Valencias, Ramos shënoi golin e rezultatit të përkohshëm 2–1. Goli i Ramos erdhi në një moment vendimtar në ndeshje, ku Reali po luante me nëntë lojtar pas përjashtimeve me karton të kuq të holandezëve Rafael van der Vaart dhe Ruud van Nistelrooy. Ndeshja përfundoi me fitoren e Realit 4–2, e cila në fund ngriti edhe trofeun pasi fitoi përballjen me rezultatin e përgjithshëm 6–5.[16] Pas kësaj, ai pati një rënje të formës në pjesën e parë të sezonit 2008–09, por u rikthye në formën e tij më të mirë më 11 janar 2009, duke shënuar me një goditje akrobatike në suksesin 3–0 kundër Majorkës;[17] pas kësaj, ai shënoi edhe në ndeshjen e javës tjetër në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Osasunës.[18] Ramos u emërua në Skuadrën e Vitit të FIFA-s dhe UEFA-s për vitin 2008. Ai u rendit i 21ti në garën për çmimin prestigjoz UEFA Lojtari Evropian i Vitit.[19]

2009–2014: Titulli i parë i Ligës së Kampioneve

Redakto
 
Ramos duke festuar një gol në Derbin e Madridit kundër Atlético Madrid më 13 janar 2011.

Në fillim të sezonit 2009–10, Ramos u emërua si një nga katër kapitenët e skuadrës. Për shkak Pepe kishte pësuar një dëmtim serioz në gju gjatë sezonit, Ramos luajti shpesh në qëndër të mbrojtjes. Ai shënoi katër gola në 33 ndeshje në kampionat, dhe më 21 shkurt 2010, ai luajti ndeshjen e 200të zyrtare me klubin kundër Villarrealit (150 në La Liga).[20] Pavarësisht këtyre përmbledhjeve personale, Real Madridi e mbylli sezonin pa fituar asnjë trofe.

Në humbjen 5–0 në transfertë kundër Barcelonës më 29 nëntor 2010, Ramos u përjashtua me karton të kuq pasi bëri një ndërhyrje të rëndë nga mbrapa ndaj Lionel Messit; pas kësaj, ndodhi një përleshje mes lojtarëve të të dy ekipeve, duke bërë që Ramos të shtynte edhe kapitenin Carles Puyol.[21] Kjo do të thoshte se ai kishte barazuar rekordin e Fernando Hierros për numrin e kartonëve të kuq me klubin, pavarësisht se kishte luajtur 264 ndeshje më pak.[22] Më 20 prill 2011, Ramos luajti si titullar në finalen e Copa del Reyt ku Reali mposhti Barcelonën me rezultatin 1–0 në Valencia. Më vonë në atë mbrëmje, duke festuar në krye të autobusit të klubit, atij aksidentalisht i ra trofeu nga duart; trofeu përfundoi nën rrotat e autobuzit, duke u dëmtuar.[23]

Më 12 korrik 2011, Ramos rinovoi kontratën e tij me klubin deri në vitin 2017.[24] Në fillim të sezonit, ai u zhvendos sërisht në qëndër të mbrojtjes pas një dëmtimi të portugezit Ricardo Carvalho. Më 25 prill 2012, në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve kundër Bayern Munich, Ramos gaboi penalltinë e tij në gjuajtjet e penalltive me Realin që u mposht 3–1 dhe u eliminua nga kompeticioni.[25] Pavarësisht eliminimit nga Liga e Kampioneve, Real Madridi fitoi kampionatin për herë të parë pas katër sezonesh; Ramos ishte lojtari me më shumë topa të rikuperuar në ekip, dhe i treti në të gjithë kampionatin.[26]

Më 9 janar 2013, Ramos u përjashtua pas dy kartonëve të verdh në fitoren 4–0 në shtëpi kundër Celta Vigos në kupë. Ai më pas u pezullua për katër ndeshje pasi u zbulua se ai kishte ofenduar gjyqtarin e ndeshjes Miguel Ángel Ayza Gámez.[27] Në muajin e ardhshëm, vetëm disa minuta pasi kishte shënuar golin e dytë të ekipit dhe më pak se 20 minuta pasi ndeshja kishte nisur, Ramos u përjashtua pasi mori dy kartonë të verdhë në një minutë, duke regjistruar kartonin e kuq të 16të me Realin dhe të 12të në La Liga.[28][29] Nga fundi i shkurtit deri në fillim të marsit, Ramos ishte kapiten i ekipit, duke zëvëndësuar Iker Casillas i cili ishte i dëmtuar. Ai ishte kapiten në dy fitoret në katër ditë ndaj Barcelonës; ai shënoi golin e dytë në fitoren 2–1 në ndeshjen e dytë, duke mposhtur portierin kundërshtar me një gjuajtje me kokë.[30]

 
Ramos para nisjes së ndeshjes së Ligës së Kampioneve kundër Juventusit në Santiago Bernabéu, 24 tetor 2013.

Më 14 dhjetor 2013, Ramos mori kartonin e kuq të 18të në barazimin 2–2 kundër Osasunës duke vendosur një rekord të ri për klubin,[31] Megjithatë, pezullimi i tij me një ndeshje më pas u hoq.[32] Kartoni i kuq i 19të erdhi erdhi në humbjen 3–4 në shtëpi kundër Barcelonës më 23 mars 2014.[33] Më 26 prill, Ramos shënoi në fitoren 4–0 në shtëpi ndaj Osasunës, duke finalizuar një kundër-sulm që nisi nga një ndërhyrje e tij në mbrojtje; ky ishte goli i tij i parë në La Liga pas gjashtë muaj, që nga rrjeta kundër Levantes në javën e 8të.[34] Vetëm tre ditë më pas, në gjysëm-finalen e kthimit kundër Bayern Munich, Ramos shënoi dy gola me kokë në katër minuta duke ndihmuar Realin të fitonte 4–0 në Allianz Arena.[35] Real Madridi e fitoi përballjen me rezultatin e përgjithshëm 5–0, duke u rikthyer në finalen e Ligës së Kampioneve për herë të parë pas 12 vitesh.[36] Ai gjithashtu u bë mbrojtësi i parë në historinë e Ligës së Kampioneve që shënon dy gola në një ndeshje gjysëm-finale.[35] Në finalen e luajtur kundër Atlético MadridLisbonë më 24 maj, Ramos shënoi golin e barazimit 1–1 në minutën e 93të, duke e dërguar ndeshjen në kohën shtesë, ku Real Madridi fitoi 4–1 dhe siguroi trofeun e tyre të 10të në histori; ai u zgjodh lojtari i ndeshjes nga tifozët.[37] Ai e mbylli sezonin 2013–14 me 7 gola në të gjitha kompeticionet, duke vendosur një rekord të ri personal në atë kohë.[38]

Ramos e nisi sezonin 2014–15 më 12 gusht duke luajtur 90 minuta të plota në fitoren 2–0 kundër Seviljes në ndeshjen e UEFA Super Kupës 2014.[39] Ai më pas luajti në dy ndeshjet e Supercopa de España kundër Atlético Madrid, me Los Blancos që u mposhtën me rezultatin e përgjithshëm 2–1.[40] Më 31 gusht, Ramos shënoi golin e parë të sezonit në distafën 4–2 në transfertë ndaj Real Sociedadit në javën e 2të të La Ligas.[41][42] Goli i tij i 50të me klubin erdhi më 8 nëntor në fitoren tenistike 5–1 në El Viejo Clásico kundër Athletic Bilbao.[43] Në dhjetor, Ramos luajti në FIFA Kupën e Botës për Klube, ku dhe shënoi dy gola në dy ndeshje, përfshirë edhe një në finalen kundër San Lorenzon; Real Madridi u shpall fituese, duke e mbyllur vitin 2014 me katër trofe.[44] Ramos u shpall lojtari më i mirë në të dyja ndeshjet, dhe e mbylli turnamentin si golashënuesi më i mirë dhe si lojtari më i mirë.[45]

2015–2018: Shiriti i kapitenit dhe dominimi në Evropë

Redakto
 
Ramos në stërvitje në mars 2016.

Në gusht 2015, Ramos firmosi një kontratë të re pesë-vjeçare me Real Madridin, duke e mbajtur të lidhur me klubin deri në vitin 2020.[46] Pas largimit të portierit Iker Casillas te Porto, Ramos u bë kapiten i ri i ekipit.[47] Më 8 nëntor, Ramos shënoi golin e parë të sezonit në transfertë kundër Seviljes me një gjuajtje me rrofeshatë, por dëmtoi shpatullën e majtë gjatë ekzekutimit, duke u zëvëndësuar nga loja.[48] Më 20 dhjetor, Ramos ishte kapiten në fitoren rekord 10–2 kundër Rayo Vallecano, rezultati më i madh i klubit në La Liga në 55 vite.[49] Pas kësaj, ai mori kartonin e kuq të 20të me Real Madridin gjatë fitores 2–1 në transfertë ndaj Las Palmas më 14 mars 2016, duke shënuar edhe një nga golat e ekipit.[50] Më 2 prill, ai u rikthye nga pezullimi në fitoren 2–1 kundër BarcelonësCamp Nou, ku ai mori sërisht karton të kuq, të 21shin në karrierë dhe të 4tin në Clásico.[51] Real Madridi arriti sërisht finalen e Ligës së Kampioneve, duke u përballuar edhe një herë me Atlético Madrid; Ramos shënoi sërisht, këtë herë në pjesën e parë me kohën e rregullt dhe shtesën që u mbyll në barazim 1–1. Në gjuajtjet e penalltive, ai shënoi penalltinë e tij duke ndihmuar ekipin të triumfonte 5–3, duke fituar një tjetër trofe të Ligës së Kampioneve, e para për Ramosin si kapiten.[52][53] Ai u shpall lojtari i ndeshjes nga UEFA. Ramos e mbylli sezonin 2015–16 me vetëm 33 ndeshje në të gjitha kompeticionet, duke regjistruar shifrën e tij më të ulët, kjo për shkak edhe të dëmtimeve të shumta.

Ramos e nisi sezonin 2016–17 duke luajtur në ndeshjen e UEFA Super Kupës kundër Seviljes; në minutën e 93të, ai shënoi me kokë golin e dytë të ekipit të tij, duke e çuar ndeshjen në shtesë, ku Reali fitoi 3–2 për të marrë trofeun.[54] Ramos u shpall sërisht lojtari i ndeshjes nga UEFA. Më 3 dhjetor, ai shënoi në minutën e 90të të ndeshjes ndaj Barcelonës që u mbyll në barazim 1–1 në Camp Nou; ky ishte goli i tij i 4të në El Clásico, duke ndihmuar Realin të regjistronte ndeshjen e 33të pa humbje.[55][56] Rekordi i Realit u ndal në 40 ndeshje më 15 janar 2017 pas humbjes 2–1 kundër Seviljes në shtesë, ku Ramos shënoi një autogol.[57] Një javë më vonë, Ramos shënoi një dopietë në fitoren 2–1 kundër Málagës, duke regjistruar golin e tij të 50të në La Liga.[58]

 
Ramos duke ngritur trofeun e Ligës së Kampioneve me ekipin e Real Madridit pas më 26 maj 2018.

Më 11 shkurt, Ramos luajti ndeshjen e tij të 500të me klubin në fitoren 3–1 kundër Osasunës.[59] Një muaj më vonë, ai shënoi golin e fitores në triumfin 2–1 kundër Real Betis në Bernabéu, duke regjistruar golin e 10të të sezonit; kjo ishte hera e parë që ai arrinte një shifër dyshe në gola, kurse kjo fitore e dërgoi Realin në vendin e parë në La Liga.[60] Reali fitoi titullin e 33të të La Ligas në histori, kurse Ramos të kartin dhe të parin si kapiten.[61] Më 3 qershor, Real Madridi mposht Juventusin 4–1 në finalen e Ligës së KampioneveKardif;[62] me këtë sukses, klubi fitoi kampionatin dhe Ligën e Kampioneve në të njëjtin sezon për herë të parë që nga sezoni 1957–58. Ramos gjithashtu u bë lojtari i parë që fiton dy Kupa Evropiane rresht në epokën e Ligës së Kampioneve. Ai e mbylli sezonin 2016–17 me 10 gola në të gjitha kompeticionet, duke vendosur një rekord të ri personal.[63]

Ramos e nisi sezonin 2017–18 më 20 gusht në ndeshjen hapëse të Realit në La Liga kundër Deportivo La Coruña, duke marrë një karton të kuq. Ky ishte kartoni i kuq i 18të në La Liga dhe i 23ti gjithsej, duke barazuar rekordin e të gjitha kohërave.[64][65] Ai e theu rekordin më 3 dhjetor me kartonin e kuq të 19të në barazimin pa gola ndaj Athletic Bilbao.[66] Ramos shënoi golin e parë të sezonit më 13 shtator në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve kundër APOEL, duke realizuar me një rrofeshatë.[67] Në La Liga, Ramos shënoi katër gola, përfshirë dy me penallti – kundër Leganes dhe Seviljes. Në Ligën e Kampioneve, ai zhvilloi 11 ndeshje dhe shënoi një gol, me Realin që fitoi titullin e 3të rresht dhe të 13të në histori.[68] Performanca e tij në finalen e Ligës së Kampioneve u kritikua, ku në veçanti përplasja e tij me Mohamed Salah që bëri që egjiptiani të nxirrte shpatullën dhe të zëvëndësohej.[69][70] Në pjesën e dytë, ai goditi portierin e Liverpoolit Loris Karius në kokë me brryl; portieri më pas u diagnostifikua me trondije.[71] Ramos më pas mohoi se e kishte goditur qëllimisht gjermanin, duke thënë se Virgil van Dijk e shtyu atë drejt Kariusit.[72] Ramos u bë kapiteni i parë që fiton tre Liga kampionesh rresht, duke ngritur Ligën e Kampioneve në çdo rast si kapiten.

2018–2020: Ndeshja e 600të dhe rekordet e golave dhe kartonëve

Redakto
 
Ramos në aksion me Real Madridin gjatë një ndeshje të Copa del Reyt kundër Celta Vigos në janar 2017.

Ramos e nisi sezonin 2018–19 duke shënuar me penallti në humbjen 4–2 kundër Atlético Madrid në UEFA Super Kupën 2018.[73] Fakti që gjuajti penalltinë do të thoshte se Ramos ishte gjuajtësi i ri i penalltive në ekip pas largimit të Cristiano Ronaldos.[74] Më 26 gusht, ai shënoi me penallti në fitoren 4–1 në transfertë ndaj Gironës, duke u bërë një nga dy lojtarët sëbashku me Lionel Messin që shënon të paktën një gol në 15 sezone rresht në La Liga.[75] Një javë më pas, ai shënoi sërisht me penallti në fitoren 4–1 kundër Leganes, duke regjistruar golin e parë në Bernabéu që nga marsi 2017.[76] Më 20 tetor, Ramos luajti ndeshjen e tij të 400të në La Liga me Real Madridin në disfatën 2–1 në shtëpi ndaj Levantes, duke u bërë lojtari i 10të i klubit që e arrin këtë shifër.[77] Pavarësisht formës së tij të mirë, ekipi nuk arriti rezultate pozitive, duke sjellur edhe shkarkimin e trajnerit Julen Lopetegui, i cili u zëvëndësua nga Santiago Solari; në ndeshjen e parë në La Liga me argjentinasin në krye, Ramos shënoi me penallti në stilin "Panenka" kundër Real Valladolid.[78] Më 11 nëntor, Ramos shënoi një tjetër "Panenka" në suksesin 4–2 në transfertë ndaj Celta Vigos, e cila u bë skuadra e 25të të cilës Ramos i kishte shënuar në La Liga.[79] Pasi kishte shënuar tre nga katër penalltitë e fundit me stilin "Panenka", Ramos mori komplimente nga shpikësi i kësaj mënyre të të gjuajturit të penalltisë, Antonín Panenka, i cili tha se Ramos ishte "imituesi" më i mirë i teknikës së tij të penalltisë.[80] Në dhjetor 2018, Ramos dhe Reali fituan FIFA Kupën e Botës për Klube për të tretin sezon rresht; në finale, Ramos ishte protagonist duke shënuar me kokë një nga katër golat e fitores 4–1 kundër Al Ain.[81][82][83] Ai u bë kapiteni i parë që e fiton këtë trofe tre herë rresht dhe mbrojtësi i parë që shënon në dy finale.

Ramos shënoi golin e tij të 100të në karrierë (pa përfshirë dy golat e shënuar me ekipin rezervë të Seviljes) në një ndeshje kupe kundër Leganés më 9 janar 2019.[84] Reali fitoi ndeshjen dhe përparoi në çerek-finale, ku Ramos shënoi një dopietë në fitoren 4–2 kundër Gironës në ndeshjen e parë, duke regjistruar dopietën e parë në kupë dhe të katërtën me Real Madridin.[85][86] Vetëm tre ditë më vonë, Ramos shënoi sërisht në kampionat kundër Espanyolit në një fitore 4–2 në transfertë; ky ishte goli i 60të i tij në La Liga, dhe i 10ti për sezonin 2018–19, duke barazuar rekordin personal të vendosur në sezonin 2016–17.[87] Në muajin shkurt, Ramos vazhdoi të vendoste rekorde; ai luajti ndeshjen e 40të në El Clásico më 6 shkurt, kurse tre ditë më pas shënoi golin e 11të të sezonit në Derbin e Madridit kundër Atlético Madrid, duke vendosur rekord të ri golash.[88] Në ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve, Reali fitoi 2–1 në Amsterdam kundër Ajaxit, ku Ramos luajti ndeshjen e tij të 600të me klubin.[89][90] Në minutën e 90të, Ramos u ndëshkua me karton të verdhë për një ndërhyrje në dukje të panevojshme, që do të thoshte se ai do të humbiste ndeshjen e kthimit.[91] Në intervistën pas ndeshjes, ai deklaroi se kartoni i verdhë që mori ishte i qëllimshëm, gjë që është në kundërshtim me rregullat e UEFA-s.[92] Dy javë e gjysëm më pas, UEFA nisi një hetim në lidhje me këtë çështje, dhe në fund vendosi të pezulloj mbrojtësin spanjoll me dy ndeshje.[93] Real Madridi, pa prezencën e Ramos, u mposht në ndeshjen e kthimit me rezultatin 4–1, duke u eliminuar nga kompeticioni,[94] gjë që do të thoshte se Ramos nuk do të luante në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të sezonit 2019–20.

Më 17 shkurt, Ramos luajti ndeshjen e tij të 601të me Real Madridin kundër Gironës në La Liga, duke barazuar Hierron dhe Francisco Genton si lojtari i gjashtë i klubit me më shumë ndeshje në histori. Ai u bë lojtari i pestë me më shumë ndeshje dhjetë ditë më vonë në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Copa del Reyt kundër Barcelonës. Më 2 mars, Ramos luajti El Clásicon e tij të 42të në karrierë kundër Barcelonës në Camp Nou, duke barazuar Sanchís, Genton dhe Xavin si lojtari me më shumë ndeshje në El Clásico. Në prill, Ramos pësoi një dëmtim në pulpë, duke humbur pjesën e mbetur të sezonit dhe tetë ndeshjet e fundit të La Ligas.[95]

 
Ramos në askion me Real Madridin gjatë një ndeshje miqësore para-sezonale kundër Red Bull Salzburg, 7 gusht 2019.

Më 1 tetor 2019, Ramos shënoi me kokë në barazimin 2–2 kundër Club Brugge në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, duke regjistruar golin e parë në këtë kompeticion pas dy vitesh.[96] Njëzet e nëntë ditë më pas, ai shënoi me penallti në fitoren 5–0 ndaj Leganés,[97] duke u bërë një nga dy lojtarët (sëbashku me Messin) që shënon në 16 sezone rresht në La Liga.[98] Më 18 dhjetor, Ramos u bë lojtari me më shumë paraqitje në El Clásico duke luajtur ndeshjen e tij të 43të kundër Barcelonës.[99] Ramos e nisi vitin e ri 2020 duke luajtur në Supercopa de España 2019–20; pasi eliminuan Valencian në gjysëm-finale,[100] ekipi mposhti nga gjuajtjet e penalltive ekipin rival të qytetit Atléticon pasi koha e rregullt dhe shtesa u mbyllën në barazim pa gola, me Ramosin i cili shënoi penalltinë e katërt dhe të fundit për të vulosur fitoren dhe trofeun.[101] Një muaj pas suksesit në Superkupë, Ramos shënoi me kokë në një fitore 4–1 kundër Osasusës në transfertë,[102] duke regjistruar gol në La Liga për vitin e 17të rresht – duke e nisur këtë rekord që në vitin 2004; ky ishte edhe stadiumi i 20të ku Ramos kishte shënuar të paktën një gol.[103] Më 26 shkurt, në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve, Ramos u përjashtua me karton të kuq pas një faulli profesional ndaj Gabriel Jesus, me Manchester Cityn që fitoi 2–1 në Bernabeu.[104][105] Me katër kartonë të kuq, ai barazoi rekordin e të gjitha kohërave të vendosur nga Zlatan Ibrahimović dhe Edgar Davis.[106] Pasi futbolli rifilloi pas një ndërprerje tre mujore për shkak të pandemisë së COVID-19, Ramosi shënoi në ndeshjen e parë të Realit më 14 qershor kundër EibaritStadiumin Alfredo di Stéfano, duke ndihmuar ekipin të fitonte 3–1.[107] Ai gjithashtu shënoi golin e parë në këtë stadium që nga themelimi në vitin 2006 si dhe golin e parë me aksion pas pesë vitesh. Më 21 qershor, Ramos i dhuroi fitoren 2–1 Realit duke shënuar me penallti kundër Real SociedaditStadiumin Anoeta;[108] ai vendosi edhe një rekord personal pasi kjo ishte penalltia e 20të rresht që shënonte (përfshirë edhe në gjuajtjet e penalltive). Tre ditë më pas, Ramos shënoi sërisht, këtë herë me goditje të lirë,[109] në një fitore 2–0 kundër Majorkës, për tu bërë mbrojtësi me më shumë gola në historinë e La Ligas me 68, duke thyer rekordin e mbajtur nga Ronald Koeman.[110][111] Në ndeshjen e rradhës kundër Espanyol ku Reali fitoi 1–0 në transfertë, Ramos luajti ndeshjen e tij të 645të me klubin duke barazuar Santillanën si lojtari i katërt me më shumë ndeshje në historinë e Realit.[112] Më 2 korrik, Ramos shënoi me penallti golin e vetëm të ndeshjes kundër Getafes, me Realin që u shkëput në vendin e parë me katër pikë avantazh;[113][114] ky ishte goli i tij i 9të në La Liga për sezonin 2019–20 dhe i 11ti në të gjitha kompeticionet, duke barazuar rekordin personal të vendosur në sezonin e kaluar.[112] Tre ditë më pas, ai shënoi përsëri me penallti – e 22ta rresht – në një tjetër fitore 1–0, këtë herë ndaj Athletic Bilbao.[115] Me këtë gol, Ramos regjistroi golin e 12të sezonal duke vendosur një rekord të ri si dhe u bë lojtari i parë që nga Fernando Hierro në sezonin 1993–94 që shënon 10 gola si qëndër-mbrojtës.[116] Më 19 korrik, Ramos shënoi një gol në barazimin 2–2 kundër Leganes në ndeshjen e fundit të Realit në kampionat; ky ishte goli i tij i 11të në kampionat dhe i 13ti në të gjitha kompeticionet, duke regjistruar sezonin më të mirë në karrierë në aspektin e golave.[117] Në fund të sezonit, Real Madridi fitoi La Ligën për herë të 34të në histori, kurse për Ramos ishte titulli i 5të në karrierë.[118]

2020–2021: Sezoni i fundit në Madrid

Redakto

Ramos shënoi golin e parë të sezonit më 1 tetor në barazimin 2–2 me përmbysje kundër Club Brugge në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, duke regjistruar golin e parë në këtë kompeticion pas dy vitesh.[119] Më 30 tetor, ai shënoi me penallti kundër Leganés, duke vazhduar rekordin e tij për numrin e sezoneve rresht me gol në La Liga (16), duke barazuar sërisht Messin.[120]

Paris Saint-Germain

Redakto

Më 8 korrik 2021, Ramos firmosi një kontratë dy-vjeçare me Paris Saint-Germain.[121] Ai mori fanellën me numrin 4, kurse Thilo Kehrer, i cili e kishte atë numër, mori fanellën me numër 24.[122] Në lidhje me këtë: "Unë jam shumë supersticioz për këtë dhe e dua numrin 4 sepse e kam mbajtur atë numër që nga fillimi i karrierës sime dhe më ka ndjekur gjatë gjithë karrierës dhe jetës sime, duke sjellë me vete shumë fat dhe shumë fitore."[122] Gjatë ekzaminimit mjekësor të nevojshëm për të finalizuar transferimin, stafi mjekësor i klubit ishin të impresionuar nga serioziteti dhe fiziku i tij, ndërsa rezultatet mjekësore ishin të shkëlqyera.[123][124] Stafi e krahasoi fizikun e spanjollit me atë të një atleti 25 vjeçar (Ramos ishte 35 vjeç në atë kohë).[125]

Për shkak të disa dëmtimeve, debutimi i Ramos u shty; ai debutoi zyrtarisht më 24 nëntor në një ndeshje të fazës së grupeve kundër Manchester City.[126] Tre ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij në Ligue 1 në suksesin 3–1 kundër Saint-Étienne.[127] Më 23 janar 2022, Ramos shënoi golin e parë si lojtar i Paris Saint-Germain në fitoren 4–0 kundër Reims në kampionat.[128] Ai fitoi titullin e Ligue 1 në sezonin e tij të parë në Paris.

Ramos e nisi sezonin 2022–23 duke fituar trofeun e Trophée des Champions kundër Nantes; ai shënoi një nga katër golat e ndeshjes.[129]

Rikthimi te Sevilla

Redakto

Më 4 shtator 2023, Ramos u rikthye te klubi i tij i parë Sevilja duke firmosur një kontratë deri në fund të sezonit.[130]

Karriera ndërkombëtare

Redakto

2002–2004: Vitet me ekipet e të rinjëve

Redakto

Karriera ndërkombëtare e Sergio Ramos nisi në vitin 2002 kur ai u thirr për herë të parë në ekipin kombëtar nën-17, me të cilën luajti vetëm një ndeshje.[131] Në korrik 2004, Ramos luajti me Spanjën nën-19UEFA Kampionatin Evropian nën-19, duke qënë një nga lojtarët më të rëndësishëm; ai luajti në katër nga pesë ndeshjet e ekipit në turnament, duke ndihmuar Spanjën që të fitonte titullin;[132] në ndeshjen gjysëm-finale ndaj Ukrainës, Ramos shënoi një penallti vendimtare në gjuajtjet e penalltive ku Spanja fitoi 4–1.[133] Me Spanjën nën-19 Ramos zhvilloi gjithsej gjashtë ndeshje.[131]

2005–2007: Debutimi me ekipin e parë dhe Kupa e Botës 2006

Redakto

Më 26 mars 2005, Ramos bëri debutimin e tij me kombëtaren e të rriturve në fitoren 3–0 ndaj KinësSalamanca.[134] Në moshën 18 vjeç e 361 ditë, ai u bë lojtari më i ri që debuton me kombëtaren në 55 vitet e fundit.[135] Ky rekord u thye nga Cesc Fàbregas më 1 mars 2006 në ndeshjen miqësore ndaj Bregut të Fildishtë.[136] Më 12 tetor 2005, Ramos shënoi dy golat e parë me kombëtaren në fitoren madhore 6–0 ndaj San Marinos në transfertë, në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2006.[137] Në maj 2006, ai ishte një nga 23 lojtarët e thirrur nga trajneri Luis Aragones që do të luanin në Kupën e Botës 2006 në Gjermani.[138] Ramos luajti ndeshjen e tij të parë në një Kupë Bote më 14 qershor në suksesin 4–0 kundër Ukrainës në ndeshjen e parë të grupit H.[139] Ai luajti si titullar edhe në ndeshjen e dytë (fitore 3–1 kundër Tunizisë), kurse në ndeshjen e tretë u la pushim. Spanja u eliminua nga Franca në ndeshjen e raundit të 16-tave, ku Ramos sërisht luajti si titullar.[140] Pas tërheqjes nga futbollit ndërkombëtar të shokut të tij te Real Madridi Míchel Salgado, Ramos u bë titullar i padiskutueshëm në krahun e djathtë të mbrojtjes.

2008–2012: Suksesi në Kampionatin Evropian dhe Botëror

Redakto
 
Ramos me Spanjën para nisjes së ndeshjes miqësore ndaj Austrisë në nëntor 2009.

Gjatë fushatës kualifikueseUEFA Euro 2008, Ramos luajti titullar si mbrojtës i djathtë; Spanja e mbylli grupin në vendin e parë duke lënë mbrapa Suedinë. Ai shënoi dy gola, një kundër Suedisë dhe një në fitoren 3–1 në transfertë kundër Danimarkës, dhe luajti në 11 ndeshje. Në finalet e turnamentit, Ramos luajti pesë ndeshje nga 90 minuta të plota, duke humbur vetëm fitoren 2–1 kundër Greqisë në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve. Në finale, pasimi i tij për pak sa nuk solli golin e parë me kombëtaren të Marcos Senës, por gjuajtja e tij përfundoi jashtë për pak centimetra. Gjatë festimeve pas fitores 1–0 kundër Gjermanisë, ai veshi një bluzë në nder të një shokut të tij të ngushtë dhe kolegut të Seviljes, Puerta, i cili vdiq në gusht 2007.[141][142]

Në qershor 2009, Ramos luajti në FIFA Kupën e Konfederatave në Afrikën e Jugut, me Spanjën që e mbylli në vendin e tretë.[143]

Në maj 2010, Ramos u thirr nga trajneri Vicente del Bosque si pjesë e listës me 23 lojtarë që do të luanin në Kupën e Botës 2010.[144] Në ndeshjen miqësore përgatitore para fillimit të turnamentit kundër Koresë së Jugut, Ramos ishte kapiten i ekipit për herë të parë në karrierën e tij; Spanja fitoi ndeshjen 1–0.[145] Në turnament, ai luajti si titullar në krahun e djathtë të mbrojtjes në çdo ndeshje, me Spanjën e cila u shpall kampione bote për herë të parë në histori pasi mposhti Holandën 1–0 në finale.[146][147] Ramos shkëlqeu gjatë turnamentit, duke qënë një nga gjashtë lojtarët e Spanjës të zgjedhur në Ekipin e Ëndërrave;[148] vlersimi i tij 9.79 gjatë turnamentit ishte më i larti i Castrol Performance Index.[149]

 
Ramos në aksion gjatë ndeshjes çerek-finale të Euro 2012 kundër Francës më 23 qershor 2012.

Ramos ishte titullar i padiskutueshëm në fushatën kualifikuese të Euro 2012 të Spanjës, duke luajtur si titullar në çdo ndeshje. Ai gjithashtu shënoi një nga gjashtë golat e fitores 6–0 kundër Lihtenshtajnit më 6 shtator 2011.[150] Spanja u kualifikua në Euro 2012 si fituese e grupit I me 24 pikë nga 8 ndeshje, duke pasur një rekord fitoreje 100%.[151] Ramos u rikthye në qëndër të mbrojtjes për turnamentin e Euro 2012. Kur u pyet për ndryshimin e rolit, ai tha: "Jam përshtatur dhe ndihem komod në mes, por un jam kampion bote dhe evrope në krahun e djathtë."[152] Ai luajti në të gjitha ndeshjet si titullar sëbashku me Gerard Piqué të Barcelonës, me Spanjën që dominoi dhe fitoi turnamentin për të dytin edicion rresht. Në ndeshjen gjysëm-finale kundër Portugalisë, ai shënoi gjuajtjen e tij të penalltisë me stilin "Panenka" në fitoren 4–2 me penallti të Spanjës (koha e rregullt dhe shtesa ishin mbyllur në barazim pa gola).[153] Më 1 korrik, Ramos fitoi trofeun e tij të tretë me ekipin kombëtar spanjoll, duke shkatërruar në finale Italinë 4–0.[154] Ramos falë performancave të tij u përfshi në Ekipin e Turnamentit.[155]

2013–2014: Ndeshja e 100të dhe dështimi në Kupën e Botës 2014

Redakto
 
Ramos (djathtas) në aksion gjatë ndeshjes kundër Tahitit, qershor 2013.

Më 22 mars 2013, Ramos zhvilloi ndeshjen e tij të 100të me ekipin kombëtar në ndeshjen kundër Finlandës në kualifikueset e Kupës së Botës 2014; ai e festoi këtë arritje duke shënuar golin e vetëm të ekipit të tij që barazoi 1–1 në Gijón.[156] Ai u bë lojtari më i ri evropian që e arrin këtë shifër, duke kaluar Lukas Podolskin e Gjermanisë.[6]

Në qershor, Ramos luajti në FIFA Kupën e Konfederatave, duke nisur çdo ndeshje si titullar, me Spanjën që u mposht në finale. Ai ishte kapiten në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve kundër Tahitit, të cilën Spanja e shkatërroi me rezultatin 10–0, që është edhe fitorja më e madhe në karrierën e Ramos.[157] Më 30 qershor, në finale kundër Brazilit, Ramos humbi një penallti me Spanjën që u mposht 3–0 në Maracanã.[158]

Në maj 2014, Ramos ishte një nga 23 lojtarët e thirrur për të luajtur në Kupën e Botës në Brazil.[159] Ai luajti nga 90 minuta të plota në të tre ndeshjet e fazës së grupeve, duke pasur nga një partner të ndryshëm në mbrojtje në çdo ndeshje; Spanja u eliminua që në fazën e grupeve, duke marrë vetëm tre pikë në tre ndeshje.[160]

2015–2018: Shiriti i kapitenit dhe Euro 2016 & Kupa e Botës 2018

Redakto
 
Ramos duke festuar një nga dy golat e shënuar në ndeshjen miqësore ndaj RusisëShën Petersburg, 14 nëntor 2017.

Në shkurt 2016, Ramos fitoi çmimin Luis Aragonés e dhënë nga gazeta Marca për lojtarin më të mirë të kombëtares spanjolle në vitin e kaluar.[161] Për shkak se David de Gea u vendos si titullar në formacionin e ekipit para Iker Casillas, Ramos udhëhoqi ekipin si kapiten në UEFA Euro 2016. Më 21 qershor, penalltia e tij u prit nga Danijel Subašić në humbjen 2–1 kundër Kroacisë në fazën e grupeve.[162] Spanja e mbylli grupin e saj në vendin e dytë dhe u eliminua nga Italia në raundin e 16-tave.[163]

Më 14 nëntor 2017, Ramos shënoi dy gola me penallti në barazimin 3–3 kundër Rusisë në një ndeshje miqësore në Shën Petersburg, duke regjistruar dopietën e tij të dytë me Spanjën, dhe të parën pas 12 vitesh.[164] Më 23 mars 2018, vetëm shtatë ditë para ditëlindjes së tij të 32të, Ramos zhvilloi paraqitjen e tij të 150të për Spanjën në barazimin 1–1 kundër GjermanisëDüsseldorf. Ai u bë lojtari i dytë që e arrin këtë shifër për Spanjën pas Iker Casillas.[165][166]

Në maj 2018, Ramos u grrumbullua në ekipin që do të përfaqësonte Spanjën në Kupën e Botës 2018Rusi; ky ishte turnamenti i tij i katërt në karrierë, dhe i pari si kapiten, pasi Casillas nuk u thirr.[167] Ai luajti si titullar në të tre ndeshjet e fazës së grupeve me Spanjën që fitoi 'Grupin e Vdekjes' para kampionëve të Evropës Portugalisë.[168] Në ndeshjen e raundit të 16-tave kundër Rusisë, Ramos mendoi se kishte shënuar golin e avantazhit për Spanjën por më pas ky gol u konsiderua autogol i lojtarit kundërshtar Sergei Ignashevich.[169] Koha e rregullt dhe shtesa përfunduan në barazim 1–1, duke bërë që ndeshja të shkonte në gjuajtjet e penalltive, ku Spanja u pasi u mposht 4–2; pavarësisht se Ramos shënoi penalltinë e tij, Koke dhe Aspas gabuan në tentativat e tyre, duke i shkaktuar La Rojas eliminimin nga turnamenti.[170]

2018–vazhdon: Lojtari me më shumë ndeshje i La Roja

Redakto
 
Ramos në aksion gjatë ndeshjes së fazës së grupeve të FIFA Kupës së Botës 2018 kundër Iranit, 20 qershor 2018.

Ramos vazhdoi të ishte kapiten i Spanjës edhe pas emërimit të Luis Enriques si trajneri i ri i ekipit. Ai luajti në të katër ndeshjet e Spanjës në fazën e grupeve të UEFA Ligës së Kombeve 2018–19, duke u shpallur golashënuesi më i mirë i ekipit; ai shënoi një gol kundër Anglisë dhe dy kundër Kroacisë.[171][172][173] Spanja e mbylli grupin e saj në vendin e dytë, duke humbur mundësinë për të luajtur në finalet e Ligës së Kombeve.[174] Në mars 2019, Ramos shënoi golin e fitores me një penallti "Panenka" kundër Norvegjisë në ndeshjen e parë të Spanjës në kualifikueset e UEFA Euro 2020; kjo ishte penalltia e 10të e tij për sezonin 2018–19, duke i shënuar të gjitha.[175][176] Kjo ishte ndeshja e pestë rresht me Spanjën ku Ramos kishte shënuar gol, duke vendosur një rekord të ri personal.[177] Pas përfundimit të ndeshjes, trajneri Enrique e vlerësoi mbrojtësin spanjoll duke e quajtur një "lojtar unik në histori".[178]

Ndeshjen e dytë kualifikuese të Euro 2020, në transfertë ndaj Maltës, Ramos nuk shënoi për herë të parë në gjashtë ndeshje me Spanjën, duke i dhënë fundit rekordit të tij. Spanja fitoi ndeshjen 2–0, e cila ishte gjithashtu fitorja e 121të e Ramos me La Roja, duke barazuar Iker Casillas si lojtari me më shumë fitore me Spanjën.[179] Më 7 qershor, Ramos fitoi ndeshjen e tij të 122të me Spanjën,[180] e cila mposhti 4–1 Ishujt Faroe; ai shënoi golin e parë të ekipit të tij.[181] Tre ditë më pas, para ndeshjes kundër Suedisë, Ramos mori një pllakë nga Federata Spanjolle e Futbollit për të festuar këtë rekord të tij.[182] Në ndeshjen ndaj Suedisë, Ramos shënoi me penallti golin e tij të 20të me Spanjën, e cila fitoi 3–0, duke bërë që Ramos të regjistronte fitoren e tij të 123të në nivel ndërkombëtar.[183] Më 5 shtator, Ramos shënoi sërisht nga penalltia në fitoren 2–1 kundër Rumanisë në ndeshjen e rradhës kualifikuese;[184] ky ishte goli i tij i 21të ndërkombëtar, duke bërë që të hynte në dhjetë golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të Spanjës, në të njëjtën shifër me Míchel.[185] Vetëm tre ditë më pas, Ramos zhvilloi ndeshjen e tij të 167të me Spanjën në suksesin 4–0 kundër Ishujve Faroe duke barazuar Iker Casillas si lojtari me më shumë ndeshje në histori për Spanjën;[135] më 12 tetor, në barazimin 1–1 ndaj Norvegjisë, Ramos u bë lojtari me më shumë ndeshje në historinë e kombëtares.[186][187]

Profili i lojtarit

Redakto

Stili i lojës

Redakto
 
Ramos (mbrapa) në duel me Antonio Cassanon gjatë finales së Euro 2012; Ramos është një nga lojtarët me të rrezikshëm dhe efikas në luftën në ajër.

I konsideruar si një nga mbrojtësit më të mirë të botës, Ramos është një lojtar fizikisht i fortë i cili shkëlqen në duelet ajërore falë kërcimit, instiktit për gol, dhe saktësisë në gjuajtjet me kokë, duke qënë një nga lojtarët më të rrezikshëm në luftën ajërore;[2][3][4][188][189][190] ai është gjithashtu një lojtar kompetent, i njohur për ndërhyrjet e tij të ashpra. Përveç aftësive si mbrojtës dhe golashënues, Ramos zotëron shpejtësi të madhe, aftësi teknike si dhe është i aftë të shpërndaj topa si me pasime ashtu edhe me krosime.[2][3][4] Sipas gazetës sportive spanjolle Marca, regjistrimet zyrtare të FIFA-s treguan se në vitin 2015 Ramos kishte vrapruar me një shpejtësi 30.6 kilometër në orë, duke e bërë atë një nga mbrojtësit më të shpejtë në atë kohë.[191] Ai është gjithashtu një gjuajtës i saktë i penalltive, shpesh duke i finalizuar me teknikën "Panenka".[192][193]

Ramos ka marrë lëvdata oër lidershipin e tij,[194] aftësitë teknike, mbrojtëse, sulmuese si dhe për atleticizmin. Ai është krahasuar me mbrojtësin legjendar Paolo Maldini nga trajneri Carlo Ancelotti.[195] Këto aftësi, duke i shtuar edhe shkathtësinë taktike, e lejojnë Ramosin që të luajë pa problem në të gjitha pozicionet në mbrotjtje. Në disa raste të rralla, Ramos është aktivizuar edhe si mesfushor mbrojtës ose qëndror, në veçanti në sezonin 2014–15 nën drejtimin e Ancelottit.[196][197] Ramos ka marrë vlerësime të shuma për performancat e tij në ndeshjet vendimtare, në veçanti me Real Madridin, për shkak të tendencës së tij për të shënuar gola vendimtar për ekipin e tij.[198][199] Kjo ka bërë që të konsiderohet nga shumë ekspertë si një nga lojtarët që performojnë më mirë në situata me presion të lartë.[200][201][202][203][204] Megjithatë, përqëndrimi i tij nga ndeshja në ndeshje është vënë në pikpyetje.[205][206]

Pavarësisht aftësive si futbollist, Ramos është kritikuar shpesh për përdorim force të panevojshme[207][69] si dhe është akuzuar për simulime.[208]

Rekordi disiplinor

Redakto

Ramos mban disa rekorde negative disiplinore në La Liga, Ligën e Kampioneve dhe me kombëtaren spanjolle.

Ramos është lojtari që ka marrë më shumë karton të historinë e La Ligas, me plot 187. Ai theu rekordin e të gjitha kohërave të Alberto Lopos me 167.[209] Njëzet kartonët e kuq të marrë e bëjnë atë lojtarin me më shumë përjashtime në historinë e kampionatit.[210] Rekordi i tij i kartonëve në La Liga është më i larti se i çdo lojtari në pesë kampionatet kryesore, duke u bërë edhe lojtari më i ndëshkuar në ligat kryesore evropiane.[211]

Në Ligën e Kampioneve, Ramos ka marrë 40 kartonë të verdhë dhe 4 të kuq (3 prej të cilëve kanë qënë direkt), duke u bërë lojtari me më shumë karton të verdhë dhe të kuq në historinë e kompeticionit.[212][213]

Së fundmi, me 24 kartonë të verdhë, Ramos është lojtari që mban rekordin për numrin e kartonëve të verdhë te kombëtarja spanjolle.[214]

Jeta personale

Redakto

Ramos nisi një marrëdhënje me gazetaren dhe prezantuesen Pilar Rubio në shtator 2012. Marrëdhënja e tyre u konfirmua në ceremoninë e Topit të Artë 2013.[215] Sëbashku ata kanë tre djem: Sergio Jr (lindur më 6 maj 2014),[216] Marco (lindur më 27 nëntor 2015)[217] dhe Alejandro (lindur më 25 mars 2018).[218] Më 16 korrik 2018, Ramos dhe partnerja e tij u fejuan.[219] Ata u martuan më 15 qershor 2019; dasma u zhvillua në qytetin e Ramos në Sevilje.[220]

Ramos është konsideruar si një "person familje" dhe ka një marrëdhënje të fortë me të afërmit dhe prindërit e tij.[221] Vëllai i Ramos, Rene, është aktualisht menaxheri i tij në futboll.[222] Ai është një tifoz i apasionuar i luftës me dema dhe është një shok personal i matadorit Alejandro Talavante.[223] Ai ka festuar disa fitore me klubin dhe kombëtaren duke luajtur me pelerinën e matadorit.[224] Ramos është gjithashtu një adhurues i kuajve, dhe zotëron një fermë kuajsh në Andaluzi, dedikuar posaçërisht për mbarështimin e kalit andaluzian.[225] Ramos është katolik dhe ka një tatuazh të Marisë në pjesën e sipërme të krahut të majtë.[226]

Dokumentari Amazon Prime

Redakto

Në janar 2019, Amazon Prime dhe Ramos vetë njoftuan se ata do të publikonin një dokumentar me tetë episode në lidhje me jetën e Ramosit brënda dhe jashtë fushe. Kjo do të ishte hera e parë që publiku do të shikonte anën personale të Ramosit dhe familjes së tij.[227] Më 5 mars, gjatë ndeshjes së raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Ajaxit, Ramos ishte i pezulluar dhe e ndoqi ndeshjen nga tribuna VIP e stadiumit. Reagimet e tij gjatë ndeshjet u filmuan nga ekipi i xhirimit i Amazon Prime.[228] Kjo gjë shkaktoi polemika të shumta për shkak se Real Madridi u mposht dhe u eliminua nga Liga e Kampioneve; në lidhje me këtë, Ramos deklaroi në mediat sociale se kishte "disa angazhime të caktuara që duhej të bëja", duke shtuar se "kurrë në kokën time nuk e mendova se ndeshja do të përfundonte ashtu siç përfundoi."[229][230]

Statistikat e karrierës

Redakto
Redaktuar më 19 korrik 2020[231][232]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Sevilla B 2003–04 Segunda División 26 2 26 2
Sevilla 2003–04 La Liga 7 0 0 0 0 0 7 0
2004–05 31 2 5 0 6[a] 1 42 3
2005–06 1 0 0 0 0 0 1 0
Gjithsej 39 2 5 0 6 1 50 3
Real Madrid 2005–06 La Liga 33 4 6 1 7[b] 1 46 6
2006–07 33 5 3 0 6[b] 1 42 6
2007–08 33 5 3 0 7[b] 0 2[c] 1 45 6
2008–09 32 4 0 0 8[b] 1 2[c] 1 42 6
2009–10 33 4 0 0 7[b] 0 40 4
2010–11 31 3 7 1 8[b] 0 46 4
2011–12 34 3 4 0 11[b] 1 2[c] 0 51 4
2012–13 26 4 3 0 9[b] 1 2[c] 0 40 5
2013–14 32 4 8 0 11[b] 3 51 7
2014–15 27 4 2 1 8[b] 0 5[d] 2 42 7
2015–16 23 2 0 0 10[b] 1 33 3
2016–17 28 7 3 1 11[b] 1 2[e] 1 44 10
2017–18 26 4 1 0 11[b] 1 4[f] 0 42 5
2018–19 28 6 6 3 5[b] 0 3[g] 2 42 11
2019–20 35 11 2 0 5[b] 2 2[c] 0 44 13
Gjithsej 454 70 48 7 124 13 24 7 650 97
Gjithsej karriera 519 74 53 7 130 14 24 7 726 102
 1. ^ Të gjitha ndeshjet në Kupën UEFA
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 3. ^ a b c d e Ndeshjet në Supercopa de España
 4. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, dy ndeshje në Supercopa de España, dy ndeshje dhe dy gola në FIFA Kupën e Botës për Klube
 5. ^ Një ndeshje dhe një gol në UEFA Super Kupë, një ndeshje dhe një gol në FIFA Kupën e Botës për Klube
 6. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, dy ndeshje në Supercopa de España, një ndeshje në FIFA Kupën e Botës për Klube
 7. ^ Një ndeshje dhe një gol në UEFA Super Kupë, dy ndeshje dhe një gol në FIFA Kupën e Botës për Klube

Kombëtarja

Redakto
Redaktuar më 18 nëntor 2019[233]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Spanja
2005 7 2
2006 13 0
2007 10 2
2008 15 0
2009 11 0
2010 16 1
2011 10 1
2012 16 2
2013 17 1
2014 9 1
2015 6 0
2016 10 0
2017 9 3
2018 12 4
2019 9 4
Gjithsej 170 21

Golat me kombëtaren

Redakto
Redaktuar më 5 shtator 2019. Rezultatet e Spanjës të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Ramos.[233]
Golat me kombëtaren sipas datës, vendit, ndeshjes, kundërshtarit, rezultatit dhe kompeticionit
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompeticioni
1 13 tetor 2005 Olimpico, Serravalle, San Marino 6   San Marino 3–0 4–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2006
2 4–0
3 13 tetor 2007 Atletion, Aarhus, Danimark 27   Danimarka 2–0 3–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2008
4 17 nëntor 2007 Stadiumi Santiago Bernabéu, Madrid, Spanjë 29   Suedia 3–0 3–0
5 3 mars 2010 Stade de France, Saint-Denis, Francë 57   Franca 2–0 2–0 Ndeshje miqësore
6 6 shtator 2011 Estadio Las Gaunas, Logroño, Spanjë 78   Lihtenshtajni 4–0 6–0 Kualifikueset e UEFA Euro 2012
7 16 tetor 2012 Stadiumi Vicente Calderón, Madrid, Spanjë 97   Franca 1–0 1–1 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2014
8 14 nëntor 2012 Estadio Rommel Fernández, Panama City, Panama 98   Panamaja 4–0 5–1 Ndeshje miqësore
9 22 mars 2013 El Molinón, Gijón, Spanjë 100   Finlanda 1–0 1–1 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2014
10 8 shtator 2014 Estadi Ciutat de València, Valencia, Spanjë 122   Maqedonia 1–0 5–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
11 5 shtator 2017 Rheinpark Stadion, Vaduz, Lihtenshtajn 145   Lihtenshtajni 1–0 8–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2018
12 14 nëntor 2017 Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi 149   Rusia 2–0 3–3 Ndeshje miqësore
13 3–3
14 11 shtator 2018 Estadio Manuel Martínez Valero, Elche, Spanjë 158   Kroacia 5–0 6–0 UEFA Liga e Kombeve A 2018–19
15 11 tetor 2018 Millennium Stadium, Kardif, Uells 159   Uellsi 2–0 4–1 Ndeshje miqësore
16 15 tetor 2018 Estadio Benito Villamarín, Seville, Spanjë 160   Anglia 2–3 2–3 UEFA Liga e Kombeve A 2018–19
17 15 nëntor 2018 Stadion Maksimir, Zagreb, Kroaci 161   Kroacia 2–2 2–3
18 23 mars 2019 Stadiumi Mestalla, Valencia, Spanjë 162   Norvegjia 2–1 2–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2020
19 7 qershor 2019 Tórsvøllur, Tórshavn, Ishujt Faroe 164   Ishujt Faroe 1–0 4–1
20 10 qershor 2019 Stadiumi Santiago Bernabéu, Madrid, Spanjë 165   Suedia 1–0 3–0
21 5 shtator 2019 Arena Națională, Bukuresht, Rumani 166   Rumania 1–0 2–1
Real Madrid[234]

Kombëtarja

Redakto
 
Ramos, sëbashku me pjesën tjetër të ekipit, duke festuar suksesin në UEFA Euro 2012.

Spanja U19[235]

Spanja[234]

Personale

Redakto

Rekorde

Redakto
Real Madrid
 • Lojtari me më shumë ndeshje në historinë e El Clásicos: 44 ndeshje[99]
La Liga
 • Mbrojtësi me më shumë gola në historinë e La Ligas: 71 gola[110]
UEFA Liga e Kampioneve
Spanja
 • Lojtari me më shumë ndeshje në historinë e kombëtares spanjolle: 170 ndeshje[187]
 • Lojtari me më shumë fitore me kombëtaren spanjolle: 127 fitore në 170 ndeshje [182][233]
 • Mbrojtësi me më shumë gola në historinë e kombëtares spanjolle: 21 gola[233]

Referime

Redakto
 1. ^ a b Chris Winterburn (19 gusht 2018). "14 years of Sergio Ramos" [14 vitet e Sergio Ramos] (në anglisht). Marca. Marrë më 17 mars 2020.
 2. ^ a b c ""Ramos, futbollisti më i mirë në botë"". Telegrafi.com. 16 dhjetor 2016. Marrë më 17 mars 2020.
 3. ^ a b c "France Football: Ky është mbrojtësi më i mirë në botë". Lajmi.net. 30 tetor 2016. Marrë më 17 mars 2020.
 4. ^ a b c "Maldini: Ky është mbrojtësi më i mirë në botë". Gazeta Blic. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 5. ^ "Sergio Ramos the best defender in the world, says France Football" [Sergio Ramos mbrojtësi më i mirë në botë, thotë France Football] (në anglisht). AS.com. 30 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2020. Marrë më 6 gusht 2017.
 6. ^ a b "Ramos: centenario, capitán y goleador" [Ramos: ndeshja e 100të, kapiten dhe shënues] (në spanjisht). Marca. 22 mars 2013. Marrë më 23 mars 2013.
 7. ^ "Deportivo La Coruña vs. Real Madrid 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 14 maj 2005. Marrë më 1 qershor 2012.
 8. ^ "FC Sevilla 2–1 Real Sociedad" (në anglisht). ESPN FC. 26 shtator 2004. Marrë më 1 qershor 2012.[lidhje e vdekur]
 9. ^ "FC Sevilla 2–2 Real Madrid" (në anglisht). ESPN FC. 14 maj 2005. Marrë më 1 qershor 2012.[lidhje e vdekur]
 10. ^ "Sergio Ramos joins Real Madrid for €27 million" [Sergio Ramos i bashkohet Real Madridit për 27 milion €] (në anglisht). Think Spain. 1 shtator 2005. Marrë më 19 nëntor 2010.
 11. ^ "Real Madrid vs. Celta Vigo 2 – 3" (në anglisht). Soccerway. 10 shtator 2005. Marrë më 18 mars 2020.
 12. ^ "Olympiacos 2–1 Real Madrid" (në anglisht). UEFA. 6 dhjetor 2005. Marrë më 18 mars 2020.
 13. ^ "Sergio Ramos and his 21 Real Madrid red cards: a retrospective" [Sergio Ramos dhe 21 kartonët e tij të kuq me Real Madridin: një retrospektivë] (në anglisht). The Guardian. 4 prill 2016. Marrë më 5 prill 2016.
 14. ^ "Sergio Ramos, the highest-scoring defender in the Liga since 2009" [Sergio Ramos, mbrojtësi me më shumë gola në kampionat që nga viti 2009] (në anglisht). Real Madrid C.F. 6 shtator 2009. Marrë më 18 mars 2020.
 15. ^ "Player Ratings: Real Madrid 5-2 Levante" [Notat e lojtarëve: Real Madrid 5-2 Levante] (në anglisht). Goal.com. 18 maj 2008. Marrë më 19 mars 2020.
 16. ^ "Real Madrid vs. Valencia 4 – 2" (në anglisht). Soccerway. 24 gusht 2008. Marrë më 20 mars 2020.
 17. ^ "Mallorca 0–3 Real Madrid" (në anglisht). ESPN FC. 11 janar 2009. Marrë më 1 qershor 2012.[lidhje e vdekur]
 18. ^ "Real Madrid 3–1 Osasuna" (në anglisht). ESPN FC. 18 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2012. Marrë më 1 qershor 2012.
 19. ^ "Chelsea readying mammoth €40 million swoop for Real Madrid defender Sergio Ramos" [Chelsea gati ofertën gjigande 40 milion € për mbrojtësin e Real Madridit Sergio Ramos] (në anglisht). Goal.com. 23 gusht 2010. Marrë më 1 qershor 2012.
 20. ^ "Real Madrid vs. Villarreal 6 – 2" (në anglisht). Soccerway. 21 shkurt 2010. Marrë më 13 mars 2020.
 21. ^ "Brilliant Barca thrash Real" [Barça gjeniale shkatërron Realin] (në anglisht). Sky Sports. 29 nëntor 2010. Marrë më 13 mars 2020.
 22. ^ "Sergio Ramos ya ha igualado las diez tarjetas rojas de Fernando Hierro" [Sergio Ramos barazon rekordin e dhjetë kartonave të kuq të Fernando Hierros] (në spanjisht). Resultados-Futbol. 29 nëntor 2010. Marrë më 29 nëntor 2010.
 23. ^ "Sergio Ramos: Kupa u hodh vetë kur pa tifozët". Top-Channel.tv. 21 prill 2011. Marrë më 13 mars 2020.
 24. ^ "Official announcement" [Njoftim zyrtar] (në anglisht). Real Madrid C.F. 12 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 25. ^ "Reali "hap krahun" në Champions, Bajerni shkon në finale". Panorama Sport. 25 prill 2012. Marrë më 13 mars 2020.
 26. ^ "Real Madrid's Sergio Ramos Named 'King of Steals'" [Sergio Ramos i Real Madridit emërohet 'Mbreti i vjedhjeve'] (në anglisht). Omgghana.com. 11 korrik 2012. Marrë më 27 korrik 2012.
 27. ^ Dermot Corrigan (10 janar 2013). "Ramos handed five-match ban" [Ramos përjashtohet me pesë ndeshje] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 12 janar 2013.
 28. ^ "Real claim derby spoils" (në anglisht). ESPN FC. 17 shkurt 2013. Marrë më 18 shkurt 2013.
 29. ^ "Sergio Ramos, en alerta roja" [Sergio Ramos, alarm i kuq] (në spanjisht). Marca. 18 janar 2013. Marrë më 18 shkurt 2013.
 30. ^ "Reali fiton "El Classico", Barca në krizë". Top-Channel.tv. 2 mars 2013. Marrë më 13 mars 2020.
 31. ^ "Madrid to appeal Ramos' 18th red card" [Madridi do të apelojë kartonin e kuq të 18të të Ramos] (në anglisht). ESPN FC. 16 dhjetor 2013. Marrë më 16 dhjetor 2013.
 32. ^ "Sergio Ramos podrá jugar en Valencia" [Sergio Ramos do të luajë në Valencia] (në anglisht). Defensa Central. 18 dhjetor 2013. Marrë më 7 shkurt 2014.
 33. ^ "Sergio Ramos and his 19 Real Madrid red cards: a retrospective" [Sergio Ramos dhe 19 kartonët e kuq të tij me Real Madridin: një retrospektivë] (në anglisht). The Guardian. 24 mars 2014. Marrë më 24 mars 2014.
 34. ^ "Reali shkel Osasunën". Lajmi.net. 26 prill 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 35. ^ a b Jeton Stamolla (29 prill 2014). "Reali shtyn Bajernin në flakët që premtoi". Panorama Sport. Marrë më 30 prill 2014.
 36. ^ "Reali në finale, shkatërron Bajernin me poker, Ronaldo vendos rekord". Shqiptarja.com. 29 prill 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 37. ^ "Real Madrid 10 herë kampion Evrope, ëndrra bëhet realitet". Shqiptarja.com. 24 maj 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 38. ^ "Games played by Sergio Ramos in 2013/2014" [Ndeshje të luajtura nga Sergio Ramos në 2013/2014] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 17 mars 2020.
 39. ^ "Europa i përket Realit, K.Ronaldo e pushton". Panorama Sport. 13 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014.
 40. ^ "Atletico Madrid fiton Superkupën e Spanjës". Top-Channel.tv. 23 gusht 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 41. ^ "Sociedad befason Real Madridin 4-2". TopSporti.com. 31 gusht 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 42. ^ "Reali, hije mbi projektin e së ardhmes". Gazeta Shqip. 2 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 43. ^ "Ramos scores 50th goal for Real Madrid" [Ramos shënon golin e 50të për Real Madridin] (në anglisht). Real Madrid C.F. 8 nëntor 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 44. ^ "Real Madrid fiton kupën e botës për klube". TopSporti.com. 20 dhjetor 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 45. ^ a b "Ramos fiton Topin e Artë (Foto)". Lajmi.net. 21 dhjetor 2014. Marrë më 17 mars 2020.
 46. ^ "Ramos rinovon: Nuk e mendova kurrë largimin nga Reali". Gazeta Tema. 17 gusht 2015. Marrë më 3 mars 2020.
 47. ^ "Kapiteni i Realit". Klan Kosova. 14 korrik 2015. Marrë më 3 mars 2020.
 48. ^ "Ramos mund të mos luajë në "El Clasico"". portalb.mk. 9 nëntor 2015. Marrë më 3 mars 2020.
 49. ^ "Çmenduri në "Bernabeu", 12 gola dhe dy kartonë të kuq". Top-Channel.tv. 20 dhjetor 2015. Marrë më 3 mars 2020.
 50. ^ "Las Palmasi bën lojën, Reali fiton". Top-Channel.tv. 14 mars 2016. Marrë më 3 mars 2020.
 51. ^ "Ramos: Hakmarrja është e ëmbël". Telegrafi.com. 3 prill 2016. Marrë më 4 mars 2020.
 52. ^ "Champions, Real Madrid shpallet kampion i Europës për herë të 11". Top-Channel.tv. 28 maj 2016. Marrë më 4 mars 2020.
 53. ^ "Real Madrid shpallet kampion i Europës për herë të 11". Lajme.al. 29 maj 2016. Marrë më 4 mars 2020.
 54. ^ "Reali ngre Superkupën e Europës, barazon e fiton në limite ndaj Seviljas". Top-Channel.tv. 9 gusht 2016. Marrë më 4 mars 2020.
 55. ^ "Gola të ngjashëm, Ramos shpëton në fund Realin (VIDEO)". Panorama Sport. 3 dhjetor 2016. Marrë më 4 mars 2020.
 56. ^ Gentian Alinani (4 dhjetor 2016). "Njeriu i mrekullive, Ramos: Krosimet nga Modriç janë magjike". Panorama Sport. Marrë më 4 mars 2020.
 57. ^ "Dalin pamjet/ Autogoli i Ramos me Sevilla-n, Ronaldo nuk mban nervat (Video)". BalkanWeb.com. 17 janar 2017. Marrë më 4 mars 2020.
 58. ^ "Ramos bën Ronaldon, dy gola në fitoren e Realit". Top-Channel.tv. 21 janar 2017. Marrë më 4 mars 2020.
 59. ^ Ergi Lubani (11 shkurt 2017). "Sergio Ramos, 5 "shekuj" me Real Madrid!". Telesport.al. Marrë më 11 mars 2020.[lidhje e vdekur]
 60. ^ "Ramos nderon sërish Realin, e rikthen në krye". Top-Channel.tv. 12 mars 2017. Marrë më 11 mars 2020.
 61. ^ "Reali i Madridit fiton titullin e 33-të kampion, Barcelona i shpëton turpit në shtëpi (VIDEO)". Panorama Sport. 21 maj 2017. Marrë më 11 mars 2020.
 62. ^ "12 tituj, Real Madrid mposht Juventusin në finalen e Champions". Top-Channel.tv. 3 qershor 2016. Marrë më 7 mars 2019.
 63. ^ "Games played by Sergio Ramos in 2016/2017" [Ndeshje të luajtura nga Sergio Ramos në 2016/2017] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 11 mars 2020.
 64. ^ "Ramos: Nuk e meritova kartonin e kuq". Botasot.info. 21 gusht 2017. Marrë më 12 mars 2019.
 65. ^ "18 kartonët e Ramosit në La Liga (Foto)". Gazeta Tribuna. 22 gusht 2017. Marrë më 12 mars 2019.[lidhje e vdekur]
 66. ^ "Sergio Ramos me rekord të zi në La Liga [Foto]". Insajderi.com. 3 dhjetor 2017. Marrë më 12 mars 2019.
 67. ^ "Kampioni e nis me fitore". Klan Kosova. 13 shtator 2017. Marrë më 12 mars 2019.
 68. ^ "Europa i nënshtrohet Real Madrid, mposhtin Liverpool dhe fitojnë "Championsin" e 3 radhazi (Video)". BalkanWeb.com. 26 maj 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 69. ^ a b ""Ramos e dëmtoi qëllimisht Salah"". Gazeta Dita. 26 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2020. Marrë më 13 mars 2020.
 70. ^ "Dëmtimi i Salah dhe goditja ndaj Karius, Marcelo i del në mbrojtje Sergio Ramos". BalkanWeb.com. 8 qershor 2018. Marrë më 13 mars 2020.
 71. ^ "Skaneri i kokës së Karius, tifozët e Liverpool kërkojnë përsëritjen e finales së "Championsit"". BalkanWeb.com. 5 qershor 2018. Marrë më 13 mars 2020.
 72. ^ "Ramos tallet me Liverpool: Nuk e dëmtova me qëllim Kariusin e Salahun". JavaNews.al. 6 qershor 2018. Marrë më 13 mars 2020.
 73. ^ "Atletico mposht Realin, dhe fiton Superkupën e Europës". Sot.com.al. 15 gusht 2018. Marrë më 12 mars 2020.
 74. ^ Rigers Avdo (27 gusht 2018). "Ramos "kunja" Ronaldo-s: Ia dhashë penalltinë e dytë Benzema për të mos u treguar egoist". Telesport.al. Marrë më 12 mars 2020.[lidhje e vdekur]
 75. ^ "Mbrojtës goleador, Ramos kapiteni i rekordeve. 15 sezone radhazi me të paktën një gol". Panorama Sport. 27 gusht 2018. Marrë më 12 mars 2020.
 76. ^ Rigers Avdo (1 shtator 2018). "Bale & Benzema kanë rilindur pa Ronaldo-n, Real mposht me "poker" Leganes". Telesport.al. Marrë më 14 mars 2020.[lidhje e vdekur]
 77. ^ Alfred Lleshi (20 tetor 2018). ""Kasapi" arrin 400 ndeshje në La Liga me Real Madridin". Telesport.al. Marrë më 14 mars 2020.[lidhje e vdekur]
 78. ^ "Reali me fat ndaj Valladolid, Solari debuton me fitore". Gazeta Shqip. 3 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 79. ^ "Efekti 'Solari', Real Madrid shkatërron Selta Vigon (Video)". BalkanWeb.com. 11 nëntor 2018. Marrë më 14 mars 2020.
 80. ^ "Flet legjenda Panenka: Serxhio Ramos i gjuan më mirë penalltitë si unë". VIPSport.al. 9 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2018. Marrë më 14 mars 2020.
 81. ^ "Real Madridi triumfon me lehtësi ndaj Al Ain dhe fiton Kupën e Botës për Klube për të tretën herë me radhë". Telegrafi.com. 22 dhjetor 2018. Marrë më 14 mars 2020.
 82. ^ "Reali triumfon në Botërorin për klube, fiton 4-1 në finale". Top-Channel.tv. 22 dhjetor 2018. Marrë më 14 mars 2020.
 83. ^ "Video/ Real ngjitet në majë, shpallet me 'poker' kampion i botës". BalkanWeb.com. 22 dhjetor 2018. Marrë më 14 mars 2020.
 84. ^ "Ka shënuar 100 gola në karrierë, flet Sergio Ramos: Jam krenar, nuk e kisha ëndërruar". Newsport.al. 10 janar 2019. Marrë më 14 mars 2020.
 85. ^ "Reali fiton me rikthim ndaj Gironas, Ramos dhuron spektakël me dy gola". Telegrafi.com. 24 janar 2019. Marrë më 14 mars 2020.
 86. ^ "Ramos bën sulmuesin, realizon 2 gola në përbysjen 4-2 ndaj Gironas". BalkanWeb.com. 24 janar 2019. Marrë më 14 mars 2020.
 87. ^ "Reali me Benzeman shkatërrojnë Espanyolin". Insporti.com. 27 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 88. ^ "Reali mposht Atleticon në "Wanda Metropolitano", Ramos tallet me Griezmanin". Indeksi Online. 9 shkurt 2019. Marrë më 15 mars 2020.
 89. ^ Alfred Lleshi (13 shkurt 2019). "Për Ramos nuk ekzistojnë kufijtë, bëhet "mister 600" i Real Madridit". Telesport.al. Marrë më 15 mars 2020.
 90. ^ Gentjan Alinani (13 shkurt 2019). "Serxho Ramos, kapiten i Europës. Sot luan ndeshjen e 600-të me fanellën e Realit". Panorama Sport. Marrë më 15 mars 2020.
 91. ^ "Mori me dëshirë kartonin e verdhë, Sergio Ramos rrezikon shumë". BalkanWeb.com. 14 shkurt 2019. Marrë më 15 mars 2020.
 92. ^ "Karton i verdhë i qëllimshëm, Ramos rrezikon dënimin nga UEFA". Top-Channel.tv. 15 shkurt 2019. Marrë më 15 mars 2020.
 93. ^ "UEFA ndëshkon Ramosin, 2 ndeshje jashtë Champions-it". Gazeta Shqiptare. 1 mars 2019. Marrë më 15 mars 2020.
 94. ^ "Ajax 4 gola në "Bernabeu", eliminon Realin". Konica.al. 5 mars 2019. Marrë më 15 mars 2020.
 95. ^ "Real Madrid – Ramos, lajm i papritur". Insporti.com. 12 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 96. ^ "Real Madridi mezi barazon kundër inferiorëve të Club Brugge". Gazeta Express. 1 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 97. ^ "Real Madrid nuk përmbahet përballë Leganes". Lajmi.net. 30 tetor 2019. Marrë më 6 korrik 2020.
 98. ^ "E pabesueshme, Ramos barazon rekordin e Messit në La Liga". Tirana Post. 31 tetor 2019. Marrë më 6 korrik 2020.
 99. ^ a b "Ramos shkruan historinë, bëhet lojtari me më shumë paraqitje në El Clasico". Telegrafi.com. 19 dhjetor 2019. Marrë më 6 korrik 2020.
 100. ^ "Reali, në finale të Superkupës, mposht Valencian me gola spektakolarë". a2news.com. 8 janar 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 101. ^ "Reali fiton Superkupën e Spanjës – mposht Atleticon në finale". Telegrafi.com. 12 janar 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 102. ^ "Real Madrid fiton 4-1 me Osasuna, por Barça 3 pikë larg". Top-Channel.tv. 9 shkurt 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 103. ^ "Statistikë prej një sulmuesi e Sergio Ramos: Ai ka shënuar në 20 stadiume të ndryshme të Spanjës". E Dua Sportin. 10 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 104. ^ "Juve zhgënjen në ndeshjen e parë ndaj Lyon. Man City përmbys Realin". Gazeta Tema. 26 shkurt 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 105. ^ "Champions League, Manchester City shtang Realin në Madrid, Lyon mposht minimalisht në shtëpi Juventusin". Radio Televizioni Shqiptar. 27 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 106. ^ a b "Ramosi rekordmen për karton të kuq në Ligën e Kampionëve". Epoka e Re. 27 shkurt 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 107. ^ "VIDEO / Reali kthehet pas tre muajsh me një fitore, i mjafton një pjesë loje ndaj Eibar". VIPSport.al. 14 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 108. ^ Adi Metaliu (21 qershor 2020). "Shënojnë Ramos e Benzema, Reali mposht Sociedadin dhe merr kreun". Supersport.al. Marrë më 6 korrik 2020.
 109. ^ "Plot 528 ditë pa gol nga goditjet e dënimit – Ramos thyen "mallkimin" e Real Madridit". E Dua Sportin. 25 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 110. ^ a b "Ramos futet në histori, bëhet mbrojtësi me më së shumti gola në La Liga". Lajmi.net. 22 qershor 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 111. ^ "Ramos bëhet mbrojtësi me më së shumti gola në histori të La Ligës". Gazeta Express. 22 qershor 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 112. ^ a b "Sezon ëndrrash për Sergio Ramos, thyen rekord pas rekordi". Botasot.info. 4 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 113. ^ "Real Madrid thellon avantazhin në rrugën drejt titullit të Spanjës". aa.com.tr. 3 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 114. ^ "VIDEO/ Vuajtje që u jep gëzim, Ramosi bën heroin dhe çon Realin +4 nga Barcelona". Panorama Sport. 3 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 115. ^ "VIDEO/ Reali gjen shpëtim te penalltitë, Ramos bën "qitësin profesionist"". Panorama Sport. 5 korrik 2020. Marrë më 6 korrik 2020.
 116. ^ "Sergio Ramos' penalty sends Real Madrid seven points clear at the top of LaLiga" [Penalltia e Sergio Ramos dërgon Real Madridin shtatë pikë para në krye të La Ligas]. futaa (në anglisht). 5 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2020. Marrë më 28 mars 2023.
 117. ^ "Leganés-Real Madrid: 2–2: The LaLiga champions end the season with a draw" [Leganés-Real Madrid: 2–2: Kampionët e La Ligas e mbyllin sezonin me një barazim] (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 28 tetor 2020.
 118. ^ "Real Madrid win the longest LaLiga Santander season" [Real Madridi fiton sezonin më të gjatë të La Liga Santander] (në anglisht). Marca. 17 korrik 2020. Marrë më 17 korrik 2020.
 119. ^ "Real Madrid-Club Brugge: 2–2: Real Madrid claim draw against Brugge" [Real Madrid-Club Brugge: 2–2: Real Madridi merr barazim ndaj Brugge] (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 14 shkurt 2020.
 120. ^ "Sergio Ramos continues his run of scoring in 16 straight seasons" [Sergio Ramos vazhdon rekordin e golave të shënuar në 16 sezone rresht] (në anglisht). Marca. 30 tetor 2019. Marrë më 2 nëntor 2019.
 121. ^ "Sergio Ramos signs with Paris Saint-Germain" [Sergio Ramos firmos me Paris Saint-Germain]. psg.fr (në anglisht). 8 korrik 2021.
 122. ^ a b "No.4 for Ramos!" [Nr 4 për Ramos!]. psg.fr (në anglisht). Marrë më 9 korrik 2021.
 123. ^ "PSG - Sergio Ramos a impressionné le staff à la visite médicale" [PSG - Sergio Ramos impresionin stafin gjstë vizitave mjekësore]. Madeinparisiens.com (në frëngjisht). Marrë më 9 korrik 2021.
 124. ^ "PSG : 'Les tests médicaux de Ramos sont incroyables' révèle Bouhafsi" (në frëngjisht). Marrë më 9 korrik 2021.
 125. ^ "Ramos 'like a 25-year-old' as he signs for PSG" [Ramos 'si një 25 vjeçar', ai firmos me PSG] (në anglisht). Marca. 9 korrik 2021. Marrë më 9 korrik 2021.
 126. ^ "Sergio Ramos finally in first PSG squad for Man City trip" [Sergio Ramos më në fund në ekipin e PSG-së për ndeshjen ndaj Man City]. OneFootball (në anglisht). Marrë më 23 nëntor 2021.
 127. ^ "Sergio Ramos coloca fim ao seu calvário e estreia pelo PSG" (në portugalisht). Goal. 28 nëntor 2021.
 128. ^ "Sergio Ramos nets first Paris Saint-Germain goal in win over Reims" [Sergio Ramos shënon golin e parë me Paris Saint-Germain në fitoren kundër Reims] (në anglisht). Eurosport. Marrë më 23 janar 2022.
 129. ^ Sam Rooke (31 korrik 2022). "Paris Saint-Germain 4-0 Nantes: Lionel Messi, Neymar and Sergio Ramos goals help PSG win Trophée des Champions" [Paris Saint-Germain 4–0 Nantes: Golat e Lionel Messit, Neymarit dhe Sergio Ramosit ndihmon fitoren e PSG-së në Trophée del Champions] (në anglisht). Eurosport.
 130. ^ "ZYRTARE/ Ramos rikthehet pas 18 vitesh tek Sevija, e nis me falje për futbollistët: Kam bërë shumë gabime në të shkuarën…". Panorama Sport. 4 shtator 2023. Marrë më 10 shtator 2023.
 131. ^ a b "Sergio Ramos – National team career" [Sergio Ramos – Karriera me ekipin kombëtar] (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 20 mars 2020.
 132. ^ Andrew Haslam (24 korrik 2004). "Valero ensures victory for Spain" [Valero i siguron fitoren Spanjës] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. Marrë më 20 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 133. ^ Mark Chaplin (21 korrik 2004). "Spain finally douse Ukraine fire" [Spanja më në fund shuan zjarrin e Ukrainës] (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2013. Marrë më 20 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 134. ^ "Spain 3-0 China" [Spanja 3–0 Kina] (në anglisht). Think Spain. 27 mars 2005. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 135. ^ a b Alfred Lleshi (9 shtator 2019). "Ramos barazon Casillas, rekorde të tjera "kërcënohen" prej tij". Telesport.al. Marrë më 20 mars 2020.
 136. ^ "Aperitivo oriental" [Oriental hors d'oeuvre] (në spanjisht). El Mundo Deportivo. 27 mars 2005. Marrë më 17 maj 2013.
 137. ^ "San Marino 0-6 Spain" [San Marino 0–6 Spanja] (në anglisht). Think Spain. 13 tetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 138. ^ "Spain" [Spanja]. Worldcup.org.uk (në anglisht). Marrë më 20 mars 2020.
 139. ^ "Spain 4–0 Ukraine" [Spanja 4–0 Ukraina] (në anglisht). BBC Sport. 14 qershor 2006. Marrë më 20 mars 2020.
 140. ^ "Sergio Ramos » World Cup 2006 Germany" [Sergio Ramos » Kupa e Botës Gjermani 2006] (në anglisht). World Football. Marrë më 20 mars 2020.
 141. ^ "Sevilla's Puerta dies in hospital" [Puerta e Seviljes vdes në spital] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 gusht 2007.
 142. ^ "Ramos pays tribute to Antonio Puerta" [Ramos i bën homazhe Antonio Puertës] (në spanjisht). Real Madrid C.F. 30 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2010.
 143. ^ "USA stun Spain to make Confederations Cup final" [Shba shtang Spanjën dhe kualifikohet në finalen e Kupës së Konfederatave] (në anglisht). The Guardian. 24 qershor 2009. Marrë më 23 mars 2020.
 144. ^ "Meet Spain's 2010 World Cup team" [Njihi me ekipin e Spanjës për Kupën e Botës 2010] (në anglisht). Fox Sports. 20 tetor 2016. Marrë më 23 mars 2020.
 145. ^ "1–0. Un chutazo de Navas derrota a Corea del Sur" [1–0. Një bomb nga Navas mposht Korenë e Jugut] (në spanjisht). Segovia al Día. 3 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 7 shtator 2015.
 146. ^ "Spanja, kampione e botës". Top-Channel.tv. 11 korrik 2010. Marrë më 23 mars 2020.
 147. ^ "Spanjë në majën e Botës, Iniesta thyen Holandën". Telegraf.al. 9 qershor 2014. Marrë më 23 mars 2020.
 148. ^ "Spaniards dominate All-Star Team" [Spanjollët dominojnë Ekipin All-Star] (në anglisht). FIFA. 15 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2010. Marrë më 15 korrik 2010.
 149. ^ "Spain's Sergio Ramos tops 2010 World Cup Castrol Index" [Sergio Ramos i Spanjës në krye të Castrol Index të Kupës së Botës 2010] (në anglisht). Goal.com. 12 korrik 2010. Marrë më 23 mars 2020.
 150. ^ Graham Hunter (7 shtator 2011). "Spain surge past Liechtenstein to qualify" [Spanja kalon Lihtenshtajnin për t'u kualifikuar] (në anglisht). UEFA. Marrë më 22 mars 2020.
 151. ^ "Spanja". Telegrafi.com. 24 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 22 mars 2020.
 152. ^ "Sergio Ramos: I have adapted to play as a centre-back for Spain" [Sergio Ramos: Jam përshtatur duke luajtur si qëndër-mbrojtes për Spanjës] (në anglisht). Goal.com. 28 shkurt 2012. Marrë më 1 qershor 2012.
 153. ^ "Portugalia qan penalltitë, Spanja ka fatin e kampiones". Panorama Sport. 27 qershor 2012. Marrë më 22 mars 2020.
 154. ^ "Përsëri Spanja..." Telegrafi.com. 1 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 22 mars 2020.
 155. ^ "EURO 2012 Team of the Tournament" [Euro 2012 Ekipi i Turnamentit] (në anglisht). UEFA. 1 janar 2020. Marrë më 22 mars 2020.
 156. ^ Irgis Hysenaj (23 mars 2013). "Finlandezët e befasuan Spanjën". Panorama Sport. Marrë më 21 mars 2020.
 157. ^ "Spanja e kthen në stërvitje ndeshjen ndaj Tahitit, fiton 10-0". Ora News. 21 qershor 2013. Marrë më 21 mars 2020.
 158. ^ Jeton Stamolla (1 korrik 2013). "Brazili mund barbarisht Spanjën". Panorama Sport. Marrë më 21 mars 2020.
 159. ^ "World Cup 2014: Spain drop Alvaro Negredo and Jesus Navas" [Kupa e Botës 2014: Spanja heq Alvaro Negredo dhe Jesus Navas] (në anglisht). BBC Sport. 31 maj 2014. Marrë më 31 maj 2014.
 160. ^ "Spanja largohet kokëulur nga "Brazil 2014"". Top-Channel.tv. 18 qershor 2014. Marrë më 21 mars 2020.
 161. ^ a b Alberto Navarro (8 shkurt 2016). "Sergio Ramos, recognised as the Spanish national team's best player" [Sergio Ramos, njihet si lojtari më i mirë i kombëtares spanjolle] (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 15 mars 2020.
 162. ^ "Euro 2016, Kroacia mund Spanjën". Vizion Plus. 22 qershor 2016. Marrë më 21 mars 2020.
 163. ^ "Euro 2016: Italia mposht kampionët e europës në fuqi". Radio Televizioni Shqiptar. 27 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2016. Marrë më 21 mars 2020.
 164. ^ "Rusia dhe Spanja "hapin" portat (Video)". Top-Channel.tv. 14 nëntor 2017. Marrë më 21 mars 2020.
 165. ^ "Ramos, 150 lojë për Spanjën". Klan Kosova. 28 mars 2018. Marrë më 21 mars 2020.
 166. ^ "Sergio Ramosi, "Zotëria 150" përkujton Aragonesin dhe Puertën". Sfidanti.al. 25 mars 2018. Marrë më 21 mars 2020.
 167. ^ "Spanja publikon listën e Botërorit, nuk është Morata". Gazeta Tribuna. 21 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 168. ^ "Botërori 2018/Ndeshjet e para të 1/8, Rusi-Spanjë dhe Portugali-Uruguaj". Shqiptarja.com. 25 qershor 2018. Marrë më 21 mars 2020.
 169. ^ "Spain's Sergio Ramos slammed for 'despicable' celebration" [Sergio Ramos i Spanjës kritikohet për festimin 'e neveritshëm'] (në anglisht). Yahoo.com. Marrë më 1 mars 2019.
 170. ^ "Eliminohen me penallti nga Rusia në Botëror, mediat spanjolle: Tjetër poshtërim". BalkanWeb.com. 1 korrik 2018. Marrë më 21 mars 2020.
 171. ^ "Nations League, ´Spanja madrilene´ shpartallon Kroacinë 6-0". Tring.al. 12 shtator 2018. Marrë më 18 mars 2020.
 172. ^ "Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola". Telegrafi.com. 15 tetor 2018. Marrë më 18 mars 2020.
 173. ^ "Kroacia mposht Spanjën, futet në garë për vendin e parë në grup". BalkanWeb.com. 15 nëntor 2018. Marrë më 18 mars 2020.
 174. ^ "Spain don't make the UEFA Nations League Final Four" [Spanja nuk ja del të jetë në katër të fundit në UEFA Ligën e Kombeve] (në anglisht). Marca. Marrë më 8 nëntor 2018.
 175. ^ "Spanja i nis eliminatoret me fitore të ngushtë ndaj Norvegjisë". Telegrafi.com. 23 mars 2019. Marrë më 18 mars 2020.
 176. ^ "Kualifikueset e "Euro 2020", triumfojnë Spanja dhe Italia". Top-Channel.tv. 23 mars 2019. Marrë më 18 mars 2020.
 177. ^ "Ramos further improves his records with another Panenka penalty" [Ramos përmirson më tej rekordet e tij me një tjetër penallti Panenka] (në anglisht). Marca. 23 mars 2019. Marrë më 24 mars 2019.
 178. ^ "Enrique e vlerëson Ramosin si lojtar unik". Koha.net. 25 mars 2019. Marrë më 18 mars 2020.
 179. ^ "Sergio Ramos 'amenaza' a Casillas" [Sergio Ramos 'kërcënon' Casillas] (në spanjisht). Tele Madrid. 27 mars 2019. Marrë më 20 mars 2020.
 180. ^ "Ramos vendos rekord botëror në fitoren e Spanjës gjatë kualifikimeve të 'Euro 2020'". Telegrafi.com. 8 qershor 2019. Marrë më 20 mars 2020.
 181. ^ Erjon Halili (7 qershor 2019). "Spanja "poker" Ishujve Faroe, Piatek mposht Maqedoninë e Veriut". Supersport.al. Marrë më 20 mars 2020.
 182. ^ a b "Ramos receives tribute after claiming Spain wins record" [Ramos nderohet pasi arrin rekordin e fitoreve me Spanjën] (në anglisht). Real Madrid C.F. 10 qershor 2019. Marrë më 20 mars 2020.
 183. ^ Alfred Lleshi (11 qershor 2019). "Mbrojtësi-goleador i Spanjës, Ramos barazon rekordin e sulmuesit historik". Telesport.al. Marrë më 20 mars 2020.
 184. ^ "Spanja mposht me vështirësi Rumaninë". Real Story. 5 shtator 2019. Marrë më 20 mars 2020.
 185. ^ Shkelqim Xhaqkaj (6 shtator 2019). "Sergio Ramos hyn në histori të Spanjës (Foto)". Kallxo.com. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 186. ^ "Sergio Ramos bëhet legjenda e Spanjës, thyen rekordin e Casillas". Shkodra Sport. 12 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 187. ^ a b "Ramos thyen rekordin e Casillas dhe bëhet lojtari me më së shumti paraqitje te Spanja". Kosova.info. 12 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.
 188. ^ "Campioni ai raggi X: Sergio Ramos, il difensore col vizio del gol" [Kampionët në rreze-x: Sergio Ramos, mbrojtësi me instikt goli] (në italisht). Calcio Mercato. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 22 shtator 2014.
 189. ^ Dermot Corrigan (10 mars 2017). "Sergio Ramos better in air than Cristiano Ronaldo – Carlos Santillana" [Sergio Ramos më i mirë në ajër se Cristiano Ronaldo – Carlos Santillana] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 8 nëntor 2018.
 190. ^ Om Arvind (15 mars 2017). "Deciphering The Secrets Behind Sergio Ramos' Set-Piece Wizardry" [Duke deshifruar sekretet mbrapa magjivë në gjuajtjet e lira të Sergio Ramos] (në anglisht). Managing Madrid. Marrë më 8 nëntor 2018.
 191. ^ "Befasi: 10 futbollistët më të shpejtë me top në botë". Gazeta Express. 29 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 192. ^ "Konfirmohet mjeshtri i "panenkave", por Ramos nuk duhej ta gjuante penalltinë". VIPSport.al. 6 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 193. ^ "Ramosi e përmirëson rekordin e tij mbresëlënës me një tjetër penallti "Panenka"". Gazeta Express. 24 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 194. ^ Adi Metaliu (17 korrik 2020). "Sergio Ramos, qendërmbrojtësi perfekt, ky është titulli i tij". Supersport.al. Marrë më 17 korrik 2020.
 195. ^ "Ancelotti: Ramos like Maldini" [Ancelotti: Ramos si Maldini] (në anglisht). Football Italia. 5 qershor 2014. Marrë më 21 mars 2020.
 196. ^ "Ançeloti: Ja pse e futa Ramosin në mesfushë". Panorama Sport. 23 prill 2015. Marrë më 21 mars 2020.
 197. ^ Bledar Kuka (8 maj 2015). "Ançeloti: Ramosin e nxjerr prapë në mesfushë, Bejl s'më shqetëson". Illyria Press. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 198. ^ "Golat e Sergio Ramos, sa të rëndësishëm për Real Madrid". Top-Channel.tv. 13 mars 2017. Marrë më 21 mars 2020.
 199. ^ Denis Hakanaj (13 mars 2017). "Real, pa Ramos do të luftonte për vendin e tretë". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 200. ^ Ben Hayward (7 mars 2017). "Is Sergio Ramos the best big-game player in the world?" [A është Sergio Ramos lojtari më i mirë i ndeshjeve të mëdha në botë?] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 shkurt 2018.
 201. ^ Thomas McIlroy (15 mars 2017). "Sergio Ramos: The Best Big Game Player In The World" [Sergio Ramos: Lojtari më i mirë i ndeshjeve të mëdha në botë] (në anglisht). Football Whispers. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2018. Marrë më 4 shkurt 2018.
 202. ^ Musa Okwonga (7 qershor 2017). "Sergio Ramos: Born inside the big game" [Sergio Ramos: I lindur brënda lojës së madhe] (në anglisht). Tifo Football. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 4 shkurt 2018.
 203. ^ Euan McTear (25 shtator 2017). "SERGIO RAMOS: THE LEGENDARY DEFENDER WHO'LL BE REMEMBERED FOR EVERYTHING BUT" [Sergio Ramos: Mbrojtësi legjendar që do të kujtohet për të gjitha përveç se] (në anglisht). These Football Times. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 4 shkurt 2018.
 204. ^ Graham Hunter (24 maj 2018). "Sergio Ramos is Real Madrid's ultimate big-game player in Europe" [Sergio Ramos është lojtari më i mirë i ndeshjeve të mëdha i Real Madridit në Evropë] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 27 maj 2018.
 205. ^ Abhijeet Barve (31 maj 2017). "Sergio Ramos: A Remarkable Story of Light and Dark" [Sergio Ramos: Një histori e jashtëzakonshme drite dhe errësire] (në anglisht). Football Paradise. Marrë më 4 shkurt 2018.
 206. ^ Kiyan Sobhani (23 mars 2018). "The Kroos, Modric, Kovacic Era Is Special" [Epoka e Kroos, Modric, Kovacic është e veaçntë] (në anglisht). Managing Madrid. Marrë më 2 prill 2018.
 207. ^ Denis Hakanaj (24 mars 2019). ""Ramos? S'jam përballur kurrë me një qendërmbrojtës kaq të dashur"". Telesport.al. Marrë më 24 mars 2020.
 208. ^ Besmir Nenaj (16 shtator 2015). "Sergio Ramos simulon në zonën e rreptësisë...Interneti reagon në mënyrë qesharake". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2020. Marrë më 23 mars 2020.
 209. ^ "Ramos thyen rekord negativ, lojtari më i ndëshkuar në histori të La Ligas". sport.alpenews.al. 22 shkurt 2018. Marrë më 23 mars 2020.
 210. ^ ""Kasapi" Serxhio Ramos, thyen rekordin negativ të La Ligas me kartonin e kuq ndaj Bilbaos". Panorama Sport. 3 dhjetor 2017. Marrë më 23 mars 2020.
 211. ^ "Ramos mbreti i kartonëve në Europë, shifrat janë të frikshme". Lajme.al. 24 shkurt 2018. Marrë më 23 mars 2020.
 212. ^ "REKORD/ Kthehet "Ramosi i keq" me Mançester Sitin, kapiteni i Realit "nxin" akoma më tepër statistikat në karrierë". Panorama Sport. 26 shkurt 2020. Marrë më 23 mars 2020.
 213. ^ "Sergio Ramos, lojtari me më shumë kartonë në historinë e Ligës së Kampionëve". aa.com.tr. 7 mars 2018. Marrë më 23 mars 2020.
 214. ^ "Rekordi negativ i Sergio Ramos, askush si kapiteni në historinë e Realit". RTKLive. 27 shkurt 2020. Marrë më 23 mars 2020.
 215. ^ "Pilar Rubio y Sergio Ramos hacen oficial su relación en la gala del Balón de Oro" [Pilar Rubio dhe Sergio Ramos zyrtarizojnë marrëdhënjen e tyre në galanë e Topit të Artë] (në spanjisht). ABC. 9 janar 2013. Marrë më 9 janar 2014.
 216. ^ "Ramos baba". Gazeta Express. 7 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 217. ^ "Ramos bëhet baba sërish". Lajmi.net. 15 nëntor 2015. Marrë më 24 mars 2020.
 218. ^ "Sergio Ramos bëhet baba për herë të tretë". Top-Channel.tv. 26 mars 2018. Marrë më 24 mars 2020.
 219. ^ "'Tha: Po!', Sergio Ramos i jep fund beqarisë pas gjashtë viteve". Shqiptarja.com. 17 korrik 2018. Marrë më 24 mars 2020.
 220. ^ "Martohet Sergio Ramos, kurorëzon dashurinë me Pilar Rubio". Indeksi Online. 15 qershor 2019. Marrë më 24 mars 2020.
 221. ^ "Familia – Sergio Ramos" [Familja – Sergio Ramos] (në spanjisht). Sergio Ramos. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 30 mars 2019.
 222. ^ "Rene Ramos Archivos" [Arkivat e Rene Ramos]. rr-socceragency-en (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2017. Marrë më 30 mars 2019.
 223. ^ "Sergio Ramos Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia". Life Blogger. 19 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 224. ^ "Ramos stars as bullfighter in LaLiga celebration" [Ramos shkëlqen si matador në festimet e La Liga] (në anglisht). Marca. 22 maj 2017. Marrë më 7 mars 2018.
 225. ^ "Yeguada SR4". Yeguada SR4 (në spanjisht). Marrë më 24 mars 2020.
 226. ^ "Sergio Ramos's Religion and Political Views" [Pikpamjet politike dhe fetare të Sergio Ramos]. hollowverse.com (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
 227. ^ Stewart Clarke (30 janar 2019). "Amazon Orders Documentary Series on Real Madrid and Spain Star Sergio Ramos" [Amazon porosit seritë e dokumentarit mbi yllin e Realit Madridit dhe Spanjës Sergio Ramos] (në anglisht). Variety. Marrë më 2 shkurt 2019.
 228. ^ "Sergio Ramos documentary: What is it, when will it be released & all you need to know" [Dokumentari i Sergio Ramos: Çfarë është, ku do të dali & të gjitha që duhet ti dini] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 30 mars 2019.
 229. ^ "Sergio Ramos, një dokumentar për t'u harruar". Gazeta Express. 31 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 230. ^ Denis Hakanaj (6 mars 2019). "Ramos, nata e makthit bëhet pjesë e dokumentarit". Telesport.al. Marrë më 24 mars 2020.
 231. ^ "Sergio Ramos" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 28 gusht 2018.
 232. ^ "Sergio Ramos" (në anglisht). Football Database. Marrë më 20 mars 2020.
 233. ^ a b c d "Sergio Ramos". EU-Football.info (në anglisht). Marrë më 7 shtator 2015.
 234. ^ a b "Sergio Ramos" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 2 dhjetor 2015.
 235. ^ "Sergio Ramos" (në anglisht). UEFA. Marrë më 2 dhjetor 2015.
 236. ^ "ESM Top-Elf: Ein Bayern-Star in Europas Elite". Abendzeitung (në gjermanisht). 8 qershor 2017. Marrë më 12 qershor 2017.
 237. ^ "FIFA FIFPro World11" (në anglisht). FIFA. 24 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2018. Marrë më 24 shtator 2018.
 238. ^ "VAN DIJK AMONG FOUR DEBUTANTS IN MEN'S WORLD 11" [Van Dijk mes katër debutuesve në 11-shen botërore të burrave]. FIFPro World Players' Union (në anglisht). 23 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2019. Marrë më 19 mars 2020.
 239. ^ "Ky është ekipi i vitit UEFA për 2017-ën". E Dua Sportin. 11 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
 240. ^ "Ramos crowned as La Roja conquer" [Ramos kurorëzohet si pushtuesi i La Rojas] (në anglisht). FIFA. 12 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2014. Marrë më 25 mars 2020.
 241. ^ "Ramos dhe Navas më të mirët në La Liga". Lajmi.net. 27 tetor 2014. Marrë më 19 mars 2020.
 242. ^ "Ramos mbrojtësi më i mirë në La Liga". Lajmi.net. 30 nëntor 2015. Marrë më 19 mars 2020.
 243. ^ "UEFA EURO 2012 Team of the Tournament" [UEFA Euro 2012 Ekipi i Turnamentit] (në anglisht). UEFA. Marrë më 19 mars 2020.
 244. ^ "Ramos crowned Castrol EDGE Index winner" [Ramos kurorëzohet fituesi i Indeksit Castrol EDGE] (në anglisht). UEFA. 2 korrik 2012. Marrë më 25 mars 2020.
 245. ^ "Kjo është skuadra e sezonit në Champions League". E Dua Sportin. 27 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 22 mars 2020.
 246. ^ "UEFA e publikon ekipin e shekullit 21 (FOTO)". Telegrafi.com. 23 nëntor 2015. Marrë më 25 mars 2020.
 247. ^ "Once ideal de LaLiga para UEFA: 4 del Madrid, 3 del Barça..." [Ekipi ideal i La Ligas nga UEFA: 4 të Madridit, 3 të Barçës] (në anglisht). AS.com. 22 maj 2017. Marrë më 22 maj 2017.
 248. ^ "Sergio Ramos mbrojtësi i sezonit 2016/17 në Ligën e Kampionëve (Foto)". Telegrafi.com. 24 gusht 2017. Marrë më 25 mars 2020.
 249. ^ "Sergio Ramos mbrojtësi më i mirë në Ligën e Kampionëve" (në anglisht). Koha.net. 30 gusht 2018. Marrë më 25 mars 2020.
 250. ^ "FIFA 17 Team of the Year" [FIFA 17 Ekipi i Vitit] (në anglisht). EA Sports. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2017. Marrë më 9 janar 2018.
 251. ^ "FIFA 18 Team of the Year" [FIFA 18 Ekipi i Vitit] (në anglisht). EA Sports. 16 janar 2018. Marrë më 19 janar 2018.
 252. ^ Electronic Arts (23 gusht 2018). "EA SPORTS FIFA TEAM OF THE YEAR — FIFA 19 – Official Site" [EA Sports FIFA Ekipi i Vitit – FIFA 19 – Faqja zyrtare] (në anglisht). EA Sports. Marrë më 7 janar 2019.
 253. ^ "THE IFFHS MEN WORLD TEAM 2017" [IFFHS Ekipi Botëror i Meshkujve 2017] (në anglisht). IFFHS. 12 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 254. ^ "IFFHS AWARDS – THE MEN WORLD TEAM 2018" [Çmimet IFFHS – Ekipi Botëror i Meshujve 2018] (në anglisht). IFFHS. 1 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2019. Marrë më 4 dhjetor 2018.
 255. ^ "IFFHS AWARDS 2019 – THE IFFHS MEN WORLD TEAM OF THE YEAR 2019" [Çmimet IFFHS 2019 – Ekipi Botëror i Meshukve IFFHS 2019] (në anglisht). IFFHS. 30 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto