Antonio Cassano

futbollistë italian

Antonio Cassano (lindur më 12 korrik 1982 në Bari) është futbollist italian i cili luan për klubin nga Serie A, Hellas Verona, kryesisht si sulmues i dytë. Me nofkën e tij Il Gioiello di Bari Vecchia (Xhevahiri i Barit të Vjetër), është i njohur për temperamentin e tij të shkurtër si dhe për aftësitë e tij në fushë, e cila çoi në shpikjen e neologjizmit Cassanata nga ish-trajneri i tij Fabio Capello, në nëntor të vitit 2002. Fjala përdoret rregullisht nga gazetarët italianë si një eufemizëm për secilën sjellje të papërputhshme me shpirtin e klubit në futboll.

Antonio Cassano
Antonio Cassano Euro 2012 vs England.jpg
Cassano në 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotëAntonio Cassano
Data e lindjes (1982-07-12) 12 Korrik 1982 (38 vjeç)
Vendi i lindjesBari, Itali
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualVerona
Numri99
Karriera në rini
1997-1998Bari
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1999–2001Bari48(6)
2001–2006Roma118(39)
2006–2008Real Madrid19(2)
2007–2008Sampdoria (Huazim)22(10)
2008–2011Sampdoria74(25)
2011–2012Milan33(7)
2012–2013Internazionale24(7)
2013–2015Parma53(17)
2015-2017Sampdoria24(2)
2017-Verona0(0)
Ekipi kombëtar
1998Italia U159(2)
1998Italia U162(0)
1999Italia U182(0)
2000Italia U208(2)
2000–2002Italia U219(3)
2003–Italia39(10)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 10 Janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 18:48, 1 Korrik 2014 (UTC)

KarrieraRedakto

BariRedakto

RomaRedakto

Real MadridRedakto

SampdoriaRedakto

MilanRedakto

InterRedakto

ParmaRedakto

KombëtarjaRedakto

Jeta PersonaleRedakto

SponsorëtRedakto

StatistikatRedakto

Skuadra Sezoni Kampionati Kupa Kupa Evropiane Total
Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis Ndeshje Gola Assis
Bari 1999–2000 21 3 0 - - - - - - 21 3 0
2000–01 27 3 2 2 0 0 - - - 29 3 2
Total 48 6 2 2 0 0 - - - 50 6 2
Roma 2001–02 22 5 0 3 1 0 5 0 0 30 6 0
2002–03 27 9 2 5 1 0 11 4 1 43 14 3
2003–04 33 14 4 - - - 6 4 0 39 18 4
2004–05 31 9 1 8 1 0 3 1 0 42 11 1
2005–06 5 2 1 - - - 2 1 1 7 3 2
Total 118 39 8 16 3 0 27 10 2 161 52 10
Real Madrid 2005–06 12 1 1 4 1 0 1 0 0 17 2 1
2006–07 7 1 2 1 1 0 4 0 0 12 2 2
Total 19 2 3 5 2 0 5 0 0 29 4 3
Sampdoria 2007–08 22 10 6 2 0 0 1 0 0 25 10 6
2008–09 35 12 15 4 1 0 6 2 3 45 15 18
2009–10 32 9 10 1 2 0 - - - 33 11 10
2010–11 7 4 2 - - - 3 1 2 10 5 4
Total 96 35 33 7 3 0 12 3 5 115 41 38
Milan 2010–11 17 4 6 4 0 0 - - - 21 4 6
2011–12 16 3 10 0 0 0 3 1 0 19 4 10
Total 33 7 16 4 0 0 3 1 0 40 8 16
Internazionale 2012–13 11 5 4 0 0 0 3 0 1 14 5 5
Total 11 5 4 0 0 0 3 0 1 14 5 5
Karriera në total 326 94 66 34 8 0 50 14 8 410 116 74

TrofeRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto