2009–10 Serie A (njohur si Serie A TIM për arsye sponzorizimi) ishte edicioni i shtatëdhjetë e tetë i Serie A që nga themelimi. Tre ekipe u ngjitën nga Serie B, duke zëvëndësuar tre ekipet e rëna në sezonin 2008–09. Për këtë sezon, kompania Nike prodhoi një top të ri të quajtur T90 Ascente. Pas përfundimit të sezonit, duke cituar një kontratë më të madhe televizive, të shtatëmbëdhjetë klubet që mbijetuan dhe tre që u ngjitën formuan një lidhje të ngjashme me atë të klubeve të Premier Ligës angleze.[6]

Serie A
Sezoni2009–10
KampionëtInternazionale
titulli i 18të
LargohenAtalanta
Siena
Livorno
Liga e KampioneveInternazionale
Roma
Milan
Sampdoria
Liga e EvropësPalermo
Napoli
Juventus
Ndeshje të luajtura380
Gola të shënuar992 (2.61 për ndeshje)
Golashënuesi kryesorAntonio Di Natale
(29 gola)
Fitorja më e madhe në shtëpiJuventus 5–1 Sampdoria
(28 tetor 2009)[1]
AC Milan 4–0 Siena
(17 janar 2010)[2]
Fitorja më e madhe si mysafirGenoa 0–5 Internazionale
(17 tetor 2009)[3]
Rezultati me më shumë golaInternazionale 5–3 Palermo
(29 tetor 2009)[4]
Genoa 5–3 Cagliari
(14 mars 2010)[5]

Gara për titullin u vendos në fund të sezonit. Titulli i fitua nga Interi për të pestin sezon rresht. Klubi më pas kompletoi Tripletën pas sukseseve në kupë dhe në Ligën e Kampioneve.[7]

Ekipet Redakto

20 ekipet e mëposhtme morën pjesë në Serie A për sezonin 2009–10:

2009–10 Serie A (Earth)
Klubi Qyteti Stadiumi Kapaciteti Sezoni 2008–09
Atalanta Bergamo Atleti Azzurri d'Italia 26,393 11ti në Serie A
Bari Bari San Nicola 58,270 Kampion të Serie B
Bologna Bolonja Renato Dall'Ara 39,444 17ti në Serie A
Cagliari Kaljari Sant'Elia 23,486 9ti në Serie A
Catania Katania Angelo Massimino 23,420 15ti në Serie A
Chievo Verona Marc'Antonio Bentegodi 39,211 16ti në Serie A
Fiorentina Firence Artemio Franchi (Firence) 47,282 4ti në Serie A
Genoa Xhenova Luigi Ferraris 36,685 5ti në Serie A
Internazionale Milano San Siro 80,074 Kampion të Serie A
Juventus Torino Olimpico di Torino 27,994 2ti në Serie A
Lazio Roma Olimpico 72,698 10ti në Serie A
Livorno Livorno Armando Picchi 19,238 Fitues i play-off në Serie B
AC Milan Milano San Siro 80,074 3ti në Serie A
Napoli Napoli San Paolo 60,240 12ti në Serie A
Palermo Palermo Renzo Barbera 37,242 8ti në Serie A
Parma Parma Ennio Tardini 27,906 2ti në Serie B
Roma Roma Olimpico 72,698 6ti në Serie A
Sampdoria Xhenova Luigi Ferraris 36,685 13ti në Serie A
Siena Siena Artemio Franchi (Siena) 15,373 14ti në Serie A
Udinese Udine Friuli 41,652 7ti në Serie A

Personeli dhe sponzorizimi Redakto

Ekipi Trajneri Prodhuesi i fanellës Sponsori i fanellës
Atalanta   Antonio Conte
  Walter Bonacina
  Bortolo Mutti
Errea Sit In Sport- Daihatsu
Bari   Giampiero Ventura Errea Radionorba
Bologna   Giuseppe Papadopulo
  Franco Colomba
Macron COGEI (gusht–shtator 2009)
Cerasarda (tetor–nëntor 2009)
BIGPoker.it (nëntor 2009–qershor2010)
Cagliari   Massimiliano Allegri Macron Dahlia TV
Catania   Gianluca Atzori Legea Energia Siciliana
Chievo   Domenico Di Carlo Joma Banca Popolare di Verona
Merkur-Win
Fiorentina   Cesare Prandelli Lotto Toyota
Genoa   Gian Piero Gasperini Asics Gaudi
Internazionale   José Mourinho Nike Pirelli
Juventus   Ciro Ferrara
  Alberto Zaccheroni
Nike New Holland
Lazio   Davide Ballardini
  Edoardo Reja
Puma Edileuropa
Livorno   Vittorio Russo
  Serse Cosmi
  Gennaro Ruotolo
Asics Banca Carige
Milan   Leonardo Araujo Adidas Bwin
Napoli   Roberto Donadoni
  Walter Mazzarri
Macron Lete
Parma   Francesco Guidolin Erreà Navigare
Banca Monte Parma
Palermo   Walter Zenga Lotto Betshop
Roma   Luciano Spalletti
  Claudio Ranieri
Kappa WIND
Sampdoria   Walter Mazzarri
  Luigi Del Neri
Kappa ERG Mobile
Siena   Marco Baroni
  Alberto Malesani
Lotto Monte Paschi Vita
Udinese   Gianni De Biasi
  Pasquale Marino
Lotto Dacia

Ndryshimet manaxheriale Redakto

Ekipi Trajneri që iku Arsyeja e largimit Data e largimit Pozicioni në tabelë Trajneri që erdhi Data e punësimit Pozicioni në tabelë
Milan   Carlo Ancelotti U ble nga Chelsea 1. Qershor 2009.[8] Para-sezon   Leonardo 1. Qershor 2009.[8] Para-sezon
Sampdoria   Walter Mazzarri Konsensus 1. Qershor 2009.[9] Para-sezon   Luigi Delneri 1. Qershor 2009.[10] Para-sezon
Palermo   Davide Ballardini Iu hoqen detyrat manaxheriale 5. Qershor 2009.[11] Para-sezon   Walter Zenga 5. Qershor 2009.[11] Para-sezon
Atalanta   Luigi Delneri Skadim i kontratës 1. Qershor 2009.[12] Para-sezon   Angelo Gregucci 5. Qershor 2009.[13] Para-sezon
Catania   Walter Zenga Konsensus 1. Qershor 2009.[14] Para-sezon   Gianluca Atzori 10. Qershor 2009.[15] Para-sezon
Lazio   Delio Rossi Skadim i kontratës 8. Qershor 2009.[16] Para-sezon   Davide Ballardini 16. Qershor 2009.[17] Para-sezon
Bari   Antonio Conte Konsensus 23. Qershor 2009.[18] Para-sezon   Giampiero Ventura 29. Qershor 2009.[19] Para-sezon
Livorno   Gennaro Ruotolo End of caretaker spell 9. Korrik 2009. Pre-season   Vittorio Russo 13. Korrik 2009.[20] Pre-season
Roma   Luciano Spalletti Dorëheqje 1. Shtator 2009.[21] 20të   Claudio Ranieri 2. Shtator 2009.[22] 20të
Atalanta   Angelo Gregucci Shkarkim 21. Shtator 2009.[23] 20të   Antonio Conte 21. Shtator 2009.[23] 20të
Napoli   Roberto Donadoni Shkarkim 6. Tetor 2009.[24] 15të   Walter Mazzarri 6. Tetor 2009.[24] 15të
Bologna   Giuseppe Papadopulo Shkarkim 20. Tetor 2009.[25] 18të   Franco Colomba 20. Tetor 2009.[25] 18të
Livorno   Vittorio Russo Sharkim 21. Tetor 2009.[26] 20të   Serse Cosmi 21. Tetor 2009.[26] 20të
Siena   Marco Giampaolo Shkarkim 29. Tetor 2009.[27] 20të   Marco Baroni 29. Tetor 2009.[27] 20të
Palermo   Walter Zenga Shkarkim 23. Nëntor 2009.[28] 12të   Delio Rossi 23. Nëntor 2009.[29] 12të
Siena   Marco Baroni Iu hoqën detyrat manaxheriale 23. Nëntor 2009.[30] 20të   Alberto Malesani 23. Nëntor 2009.[30] 20të
Catania   Gianluca Atzori Shkarkim 8. Dhjetor 2009.[31] 19të   Siniša Mihajlović 8. Dhjetor 2009.[31] 19të
Udinese   Pasquale Marino Shkarkim 22. Dhjetor 2009.[32] 15të   Gianni De Biasi 22. Dhjetor 2009.[32] 15të
Atalanta   Antonio Conte Dorëheqje 7. Janar 2010.[33] 19të   Walter Bonacina (i përkohshëm) 7. Janar 2010.[33] 19të
Atalanta   Walter Bonacina Fundi i periudhës si trajner i përkohshëm 11. Janar 2010.[34] 19të   Bortolo Mutti 11. Janar 2010.[34] 19të
Juventus   Ciro Ferrara Sacked 29. Janar 2010.[35] 6të   Alberto Zaccheroni 29. Janar 2010.[35] 6të
Lazio   Davide Ballardini Shkarkim 10. Shkurt 2010.[36] 18të   Edoardo Reja 10. Shkurt 2010.[36] 18të
Udinese   Gianni De Biasi Shkarkim 21. Shkurt 2010.[37] 16të   Pasquale Marino 21. Shkurt 2010.[37] 16të
Livorno   Serse Cosmi Shkarkim 5. Prill 2010.[38] 20të   Gennaro Ruotolo 5. Prill 2010.[38] 20të
Cagliari   Massimiliano Allegri Shkarkim 13. Prill 2010.[39] 13të   Giorgio Melis (i përkohshëm) 13. Prill 2010.[39] 12të
 • ^1 Davide Ballardini iu hoqën detyrat manaxheriale më 5 qershor, në të njëjtën kohë kur Walter Zenga u punësua si trajneri i ri. Ai në mënyrë të suksesshme prishi kontratën me konsensus më 13 qershor.[40]
 • ^2 Gennaro Ruotolo kishte pranuar të drejtonte Livornon si trajner i përherëshm pas fitoreve në play-offin e Serie B në qershor 2009. Megjithatë, më 9 korrik, sektori teknik i Federatës Italiane të Futbollit lajmëroi se Routolo nuk mund të drejtonte asnjë ekip në Serie A për shkak se nuk kishte liçencën UFEA Pro. Pas këtyre ngjarjeve, trajneri Vittorio Russo, i cili e zotëronte këtë liçencë, u vendos trajner i ri i ekipit, me Routolon si bashkdrejtues pavarësisht se ai dukej si ndihmës trajner. Ai iku nga roli i zëvëndës trajnerit më 20 shtator.[41]
 • ^3 Trajneri i Siena Primavera (ekipi nën-19) Marco Baroni u punësua trajneri i ekipit të parë më 29 tetor, para se më 23 nëntor ti rikthehej rolit të tij të vjetër.[42]
 • ^4 Gennaro Ruotolo u lejua që të vepronte si trajner i parë pa liçencën UFEA Pro nga Federata Italiane e Futbollit për një periudhë 60 ditore.[43]
 • ^5 Trajneri i të rinjëve Giorgio Melis u lejua të vepronte si trajner i përkohshëm edhe pse pa liçencën UFEA Pro, kjo falë Federatës Italiane të Futbollit që i dha një leje 60 ditore.

Kjo listë nuk përfshin dorëheqjen e Serse Cosmit nga Livorno më 24 janar 2010,[44][45] pasi kjo j'u refuzua nga klubi dy ditë më vonë pas takimit të trajnerit dhe presidentit të klubit Aldo Spinelli, pasi asnjë ndeshje zyrtare nuk u zhvillua gjatë kësaj periudhe të shkurtër.[46]

Tabela e renditjes Redakto

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Internazionale (C) 38 24 10 4 75 34 +41 82 Faza e grupeve të UEFA Ligës së Kampioneve 2010–11
2 Roma 38 24 8 6 68 41 +27 80
3 Milan 38 20 10 8 60 39 +21 70
4 Sampdoria 38 19 10 9 49 41 +8 67 Faza play-off e UEFA Ligës së Kampioneve 2010–11
5 Palermo 38 18 11 9 59 47 +12 65 Faza play-off e UEFA Ligës së Evropës 2010–11
6 Napoli 38 15 14 9 50 43 +7 59
7 Juventus 38 16 7 15 55 56 −1 55 Raundi i tretë kualifikues i UEFA Ligës së Evropës 2010–11
8 Parma 38 14 10 14 46 51 −5 52
9 Genoa 38 14 9 15 57 61 −4 51
10 Bari 38 13 11 14 49 49 0 50
11 Fiorentina 38 13 8 17 48 47 +1 47
12 Lazio 38 11 13 14 39 43 −4 46
13 Catania 38 10 15 13 44 45 −1 45
14 Chievo 38 12 8 18 37 42 −5 44[a]
15 Udinese 38 11 11 16 54 59 −5 44[a]
16 Cagliari 38 11 11 16 56 58 −2 44[a]
17 Bologna 38 10 12 16 42 55 −13 42
18 Atalanta (R) 38 9 8 21 37 53 −16 35 Rënje në Serie B
19 Siena (R) 38 7 10 21 40 67 −27 31
20 Livorno (R) 38 7 8 23 27 61 −34 29
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Lega Calcio and Yahoo! Sport
Rregullat për klasifikimin: 1) pikë ; 2) pikët ball-për-ball; 3) diferenca e golave ball-për-ball; 4) gola të shënuar ball-për-ball; 5) diferenca e goalve; 6) numri i golave të shënuar.
(C) ?; (R) ?
Notes:
 1. ^ a b c CHV: 8 pikë; UDI: 6 pikë; CAG: 1 pikë

Rezultatet Redakto

Home \ Away ATA BAR BOL CAG CTN CHV FIO GEN INT JUV LAZ LIV MIL NAP PAL PAR ROM SAM SIE UDI
Atalanta 1–0 1–1 3–1 0–0 0–1 2–1 0–1 1–1 2–5 3–0 3–0 1–1 0–2 1–2 3–1 1–2 0–1 2–0 0–0
Bari 4–1 0–0 0–1 0–0 1–0 2–0 3–0 2–2 3–1 2–0 1–0 0–2 1–2 4–2 1–1 0–1 2–1 2–1 2–0
Bologna 2–2 2–1 0–1 1–1 0–2 1–1 1–3 1–3 1–2 2–3 2–0 0–0 2–1 3–1 2–1 0–2 1–1 2–1 2–1
Cagliari 3–0 3–1 1–1 2–2 1–2 2–2 3–2 1–2 2–0 0–2 3–0 2–3 3–3 2–2 2–0 2–2 2–0 1–3 2–2
Catania 0–0 4–0 1–0 2–1 1–2 1–0 1–0 3–1 1–1 1–1 0–1 0–2 0–0 2–0 3–0 1–1 1–2 2–2 1–1
Chievo 1–1 1–2 1–1 2–1 1–1 2–1 3–1 0–1 1–0 1–2 2–0 1–2 1–2 1–0 0–0 0–2 1–2 0–1 1–1
Fiorentina 2–0 2–1 1–2 1–0 3–1 0–2 3–0 2–2 1–2 0–0 2–1 1–2 0–1 1–0 2–3 0–1 2–0 1–1 4–1
Genoa 2–0 1–1 3–4 5–3 2–0 1–0 2–1 0–5 2–2 1–2 1–1 1–0 4–1 2–2 2–2 3–2 3–0 4–2 3–0
Internazionale 3–1 1–1 3–0 3–0 2–1 4–3 1–0 0–0 2–0 1–0 3–0 2–0 3–1 5–3 2–0 1–1 0–0 4–3 2–1
Juventus 2–1 3–0 1–1 1–0 1–2 1–0 1–1 3–2 2–1 1–1 2–0 0–3 2–3 0–2 2–3 1–2 5–1 3–3 1–0
Lazio 1–0 0–2 0–0 0–1 0–1 1–1 1–1 1–0 0–2 0–2 4–1 1–2 1–1 1–1 1–2 1–2 1–1 2–0 3–1
Livorno 1–0 1–1 0–1 0–0 3–1 0–2 0–1 2–1 0–2 1–1 1–2 0–0 0–2 1–2 2–1 3–3 3–1 1–2 0–2
Milan 3–1 0–0 1–0 4–3 2–2 1–0 1–0 5–2 0–4 3–0 1–1 1–1 1–1 0–2 2–0 2–1 3–0 4–0 3–2
Napoli 2–0 3–2 2–1 0–0 1–0 2–0 1–3 0–0 0–0 3–1 0–0 3–1 2–2 0–0 2–3 2–2 1–0 2–1 0–0
Palermo 1–0 1–1 3–1 2–1 1–1 3–1 3–0 0–0 1–1 2–0 3–1 1–0 3–1 2–1 2–1 3–3 1–1 1–0 1–0
Parma 1–0 2–0 2–1 0–2 2–1 2–0 1–1 2–3 1–1 1–2 0–2 4–1 1–0 1–1 1–0 1–2 1–0 1–0 0–0
Roma 2–1 3–1 2–1 2–1 1–0 1–0 3–1 3–0 2–1 1–3 1–0 0–1 0–0 2–1 4–1 2–0 1–2 2–1 4–2
Sampdoria 2–0 0–0 4–1 1–1 1–1 2–1 2–0 1–0 1–0 1–0 2–1 2–0 2–1 1–0 1–1 1–1 0–0 4–1 3–1
Siena 0–2 3–2 1–0 1–1 3–2 0–0 1–5 0–0 0–1 0–1 1–1 0–0 1–2 0–0 1–2 1–1 1–2 1–2 2–1
Udinese 1–3 3–3 1–1 2–1 4–2 0–0 0–1 2–0 2–3 3–0 1–1 2–0 1–0 3–1 3–2 2–2 2–1 2–3 4–1
Source: gazzetta.it

Golatshënuesit më të mirë Redakto

 
Antonio Di Natale, golashënuesi më i mirë i sezonit me 29 gola.

[47]

Rend Lojtari Klubi Gola
1   Antonio Di Natale Udinese 29
2   Diego Milito Internazionale 22
3   Fabrizio Miccoli Palermo 19
  Giampaolo Pazzini Sampdoria
5   Alberto Gilardino Fiorentina 15
6   Barreto Bari 14
  Marco Borriello AC Milan
  Francesco Totti Roma
  Mirko Vučinić Roma
10   Edinson Cavani Palermo 13
  Alessandro Matri Cagliari

Numri i ekipeve sipas rajonit Redakto

Rajoni Numri i ekipeve Ekipet
1   Lombardia 3 Atalanta, Internazionale dhe Milan
  Toskana 3 Fiorentina, Livorno dhe Siena
3 Emilia-Romanja 2 Bologna dhe Parma
  Lacio 2 Lazio dhe Roma
  Liguria 2 Genoa dhe Sampdoria
  Siçilia 2 Catania dhe Palermo
7   Pulia 1 Bari
  Kampanja 1 Napoli
  Friuli-Venecia Xhulia 1 Udinese
  Piemonti 1 Juventus
  Sardenja 1 Cagliari
  Veneto 1 Chievo

Referime Redakto

 1. ^ Match report Juventus–Sampdoria
 2. ^ "Match report Milan–Siena" [Raporti i ndeshjes Milan–Siena] (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2011. Marrë më 19 prill 2010.
 3. ^ Match report Genoa–Inter
 4. ^ Match report Inter–Palermo
 5. ^ Match report Genoa–Cagliari
 6. ^ "Italy's Serie A confirms breakaway league" (në anglisht). Fox Sports. 26 gusht 2009. Marrë më 11 shtator 2009.
 7. ^ "Milito strike sets up Treble chance" [Goli i Milito shton mundësitë e tripletës] (në anglisht). ESPN FC. 16 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2011. Marrë më 17 maj 2010.
 8. ^ a b "FAREWELL CARLETTO!!" [Lamtumirë Carletto!!] (në anglisht). A.C. Milan. 31 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2009. Marrë më 1 qershor 2009.
 9. ^ "Mazzarri: "Lascio la Samp, ho rescisso consensualmente"" [Mazzarri: "Largohem nga Samp, kam arritur konsensus"] (në italisht). U.C. Sampdoria. 31 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2009. Marrë më 1 qershor 2009.
 10. ^ "Comunicato Stampa: è Luigi Del Neri il nuovo allenatore" [Komunikatë për shtyp: Luigi Del Neri trajneri i ri] (në italisht). U.C. Sampdoria. 1 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2009. Marrë më 1 qershor 2009.
 11. ^ a b "Walter Zenga allenatore del Palermo" [Walter Zenga trajner i Palermos] (në italisht). U.S. Città di Palermo. 5 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2009. Marrë më 5 qershor 2009.
 12. ^ "Ufficiale: Del Neri se ne va Ruggeri: "Vuole una grande"" [Zyrtare: Del Neri largohet Ruggeri: "Dua një të madh"] (në italisht). L'Eco di Bergamo. 20 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2009. Marrë më 22 maj 2009.
 13. ^ "COMUNICATO STAMPA" [Komunikatë për shtyp] (në italisht). Atalanta B.C. 5 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2009. Marrë më 5 qershor 2009.
 14. ^ "Zenga lascia il Catania" [Zenga largohet nga Catania] (në italisht). Calcio Catania. 24 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2009. Marrë më 1 qershor 2009.
 15. ^ "Gianluca Atzori è il nuovo allenatore del Catania" [Gianluca Atzori është trajneri i ri i Catanias] (në italisht). Calcio Catania. 10 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2010. Marrë më 10 qershor 2009.
 16. ^ "Rossi lascia la Lazio "Scelta ponderata"" [Rossi largohet nga Lazio "zgjedhje e rëndë"] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 8 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2009. Marrë më 8 qershor 2009.
 17. ^ "Ballardini: "Lazio di qualità Zamparini? Non mi rispettava"" [Ballardini: "Lazio me kualitet Zamparini? Nuk më respekton"] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 13 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2009. Marrë më 16 qershor 2009.
 18. ^ "As Bari e Conte: sciolgono il rapporto" [AS Bari dhe Conte: Raporti shkrihet] (në italisht). A.S. Bari. 23 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2009. Marrë më 23 qershor 2009.
 19. ^ "Ufficiale: Ventura nuovo tecnico" [Zyrtare: Ventura trajneri i ri] (në italisht). Tuttomercatoweb. 27 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2009. Marrë më 29 qershor 2009.
 20. ^ "Vittorio Russo allenatore del Livorno Calcio" [Vittorio RUsso trajneri i Livornos] (në italisht). A.S. Livorno Calcio. 13 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 10 gusht 2009.
 21. ^ "Risoluzione consensuale anticipata del contratto con il Sig. Luciano Spalletti" [Ndërprerja e hershme konsensuale e kontratës me z. Luciano Spalletti] (PDF) (në italisht). A.S. Roma. 1 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 tetor 2009. Marrë më 1 shtator 2009.
 22. ^ "Conduzione tecnica affidata al Sig. Claudio Ranieri" [Menaxhimi teknik i besohet z. Claudio Ranieri] (PDF) (në italisht). A.S. Roma. 2 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 tetor 2009. Marrë më 23 mars 2019.
 23. ^ a b "Comunicato stampa" [Komunikatë për shtyp] (në italisht). Atalanta B.C. 21 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2009. Marrë më 21 shtator 2009.
 24. ^ a b "E' Walter Mazzarri il nuovo allenatore" [Është Walter Mazzarri trajneri i ri] (në italisht). SSC Napoli. 6 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2009. Marrë më 17 tetor 2009.
 25. ^ a b "Franco Colomba è il nuovo allenatore del Bologna" [Franco Colomba është trajneri i ri i Bolonjës] (në italisht). Bologna F.C. 1909. 20 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2009. Marrë më 20 tetor 2009.
 26. ^ a b "Serse Cosmi nuovo tecnico del Livorno Calcio" [Serse Cosmi është trajneri i ri i Livorno Calcio] (në italisht). A.S. Livorno Calcio. 21 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 21 tetor 2009.
 27. ^ a b "Esonerato Giampaolo, squadra a Baroni" [Lirohet Giampaolo, skuadra te Baroni] (në italisht). A.C. Siena. 29 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2009. Marrë më 29 tetor 2009.
 28. ^ "Walter Zenga sollevato dall'incarico" [Walter Zenga lirohet nga posti i tij] (në italisht). U.S. Città di Palermo. 23 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2009. Marrë më 23 nëntor 2009.
 29. ^ "Delio Rossi è l'allenatore del Palermo" [Delio Rossi trajneri i Palermos] (në italisht). U.S. Città di Palermo. 23 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2009. Marrë më 23 nëntor 2009.
 30. ^ a b "Raggiunto l'accordo con Alberto Malesani" [Marrëveshje e arritur me Alberto Malesani] (në italisht). A.C. Siena. 23 nëntor 2009. Marrë më 23 nëntor 2009.[lidhje e vdekur]
 31. ^ a b "Sinisa Mihajlovic è il nuovo allenatore del Catania" [Sinisa Mihajlovic është trajneri i ri i Catanias] (në italisht). Calcio Catania. 8 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2010. Marrë më 8 dhjetor 2009.
 32. ^ a b "Comunicato Udinese Calcio" [Komunikatë e Udinese Calcios] (në italisht). Udinese Calcio. 22 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2012. Marrë më 22 dhjetor 2009.
 33. ^ a b "Comunicato stampa" [Komunikatë për shtyp] (në italisht). Atalanta B.C. 7 janar 2010. Marrë më 7 janar 2010.[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 34. ^ a b "MUTTI ALL'ATALANTA" [Mutti te Atalanta] (në italisht). Atalanta B.C. 11 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2020. Marrë më 11 janar 2010.
 35. ^ a b "Zaccheroni nuovo allenatore della Juventus" [Zaccheroni trajneri i ri i Juventusit] (në italisht). Juventus F.C. 29 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2010. Marrë më 29 janar 2010.
 36. ^ a b "Calcio, Lazio: esonerato Ballardini, squadra a Reja" [Futboll, Lazio: Lirohet Ballardini, skuadra te Reja] (në italisht). Reuters Italia. 10 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2010. Marrë më 10 shkurt 2010.
 37. ^ a b "L'Udinese riaffida la guida tecnica della Prima Squadra al Signor Pasquale Marino" [Udinese mbështetet në udhëheqjen teknike të ekipit të Parë te Z. Pasquale Marino] (në italisht). Udinese Calcio. 21 shkurt 2010. Marrë më 21 shkurt 2010.[lidhje e vdekur]
 38. ^ a b "Cambio alla guida tecnica: Ruotolo allenatore" [Ndryshim në guidën teknike: Ruotolo trajner] (në italisht). AS Livorno Calcio. 5 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 6 prill 2010.
 39. ^ a b "Esonerato Allegri" [Lirohet Allegri] (në italisht). Cagliari Calcio. 13 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2010. Marrë më 13 prill 2010.
 40. ^ "BALLARDINI-PALERMO, CONTRATTO RISOLTO" [Ballardini-Palermo, kontrata zgjidhet] (në italisht). Mediagol.it. 13 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2009. Marrë më 16 qershor 2009.
 41. ^ "Ruotolo esonerato dall'incarico" [Routolo përjashtohet nga detyra] (në italisht). A.S. Livorno Calcio. 20 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 20 tetor 2009.
 42. ^ "Baroni torna alla Primavera" [Baroni rikthehet te Primavera] (në italisht). A.C. Siena. 23 nëntor 2009. Marrë më 23 nëntor 2009.[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 43. ^ "Ruotolo e la cura del sorriso "Voglio un Livorno sfacciato"" [Ruotolo dhe kujdesi i buzëqeshjes "Dua një Livorno të stuhishme"] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 6 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2010. Marrë më 6 prill 2010.
 44. ^ "Rottura con Spinelli Cosmi si dimette" [Pushimi me Spinelli Cosmi jep dorëheqjen] (në italisht). La Repubblica. 24 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2010. Marrë më 24 janar 2010.
 45. ^ "Serse Cosmi si dimette dall'incarico di tecnico" [Serse Cosmi jep dorëheqjen si trajner] (në italisht). A.S. Livorno Calcio. 24 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 25 janar 2010.
 46. ^ "Respinte le dimissioni. Cosmi resta al Livorno" [Dha dorëheqjen. Cosmi mbetet te Livorno] (në italisht). A.S. Livorno Calcio. 26 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 26 janar 2010.
 47. ^ "CLASSIFICA SERIEA 2009/2010" [Renditja Serie A 2009/2010] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2010. Marrë më 15 maj 2010.

Lidhje të jashtme Redakto