Stadio Olimpico është objekti kryesor dhe më i madh sportiv i Romës, Itali. Është e vendosur brenda kompleksit sportiv Foro Italico, në veri të qytetit.

Stadio Olimpico (it)
Olimpico
VendndodhjaViale dei Gladiatori, 00135 Roma, Itali 
Koordinatat41°56′1.99″N 12°27′17.23″E / 41.9338861°N 12.4547861°E / 41.9338861; 12.4547861
PronariKomiteti Olimpik Kombëtar Italian
Kapaciteti72,698[1]
SipërfaqjaBar
105 × 66 m
Ndërtimi
Gurthemeli1901
Ndërtuar1928
Hapur1937
Rinovuar1953
Zgjeruar1990
ArkitektiAnnibale Vitellozzi[2]
Përdoruesit
A.S. Roma (1953–)
S.S. Lazio (1953–)
Kombëtarja italiane e futbollit (ndeshje të zgjedhura)
Kombëtarja italiane të rugby (2012–)

Struktura është në pronësi të Komitetit Olimpik Kombëtar Italian dhe përdoret kryesisht për futbollin. Stadiumi Olimpik është stadiumi shtëpiak i Lazios dhe Romës dhe gjithashtu pret finalen e Kupës së Italisë. Stadiumi u rindërtua për Kupën e Botës 1990 të FIFA-s dhe priti finalen e turneut.

Në kategorinë e UEFA-s katër, jan organizuar edhe katër finalet e Kupës Evropiane, më e fundit që është finalja e Ligës së Kampioneve 2009. Jashtë futbollit, stadiumi përdoret nga skuadra e kombëtares italiane të rugby dhe është stadiumi kombëtar i atletikës së Italisë. Herë pas here, ajo organizon koncerte dhe ngjarje.

Referime

Redakto
  1. ^ "Stadi Serie A 2015-2016" (PDF) (në italisht). Osservatorio Sport. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 shtator 2015. Marrë më 13 qershor 2019.
  2. ^ "Stadio Olimpico di Roma". worldstadiums.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2011. Marrë më 13 qershor 2019.