Lacio (italisht: [Lazio] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është krahinë në mes Umbrisë në veriperëndim dhe Kampanjës në juglindje e shtrirë në 150-160 km gjatësi.

Lacio
Lazio
Selia e Rejonit Lacio, në Romë
Selia e Rejonit Lacio, në Romë
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Lazio in Italy.svg
Popullsia
 • Gjithsej5,863,785
Faqja zyrtarewww.regione.lazio.it

GjeografiaRedakto

Lacio zë poziten qendrore ndërmjet pjesëve të ngritura të Apenineve dhe bregdetit të Detit Tiren në gjerësi rreth 80 km. Është dy herë më e madhe se Umbria, përkatësisht shtrihet në 17.200 km². Pas Lombardisë dhe Kampanjës me më se 5 milion banorë është krahina më e banuar e shtetit.

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shih edheRedakto

Coordinates: 41°54′N 12°43′E / 41.900°N 12.717°E / 41.900; 12.717