Associazione Calcio Chievo Verona (njour zakonisht si ChievoVerona ose thjesht Chievo [ˈkjɛvo]) është një klub profesionist futbollistik ltalian me seli në Kievo, një periferi e 4,500 banorëve në Verona, Veneto, dhe është në pronësi nga Paluani, që është një kompani dhe një frymëzim për emrin e tyre origjinal, Paluani Chievo. Pseudonimet e klubit janë Gialloblu (Verdheblutë), Mussi Volanti (Gomerët fluturues) ose Ceo dhe ndan stadiumin e saj Marcantonio Bentegodi prej 38,402 vendesh sëbashku me klubin rival të qytetit Hellas Verona.

A.C. Chievo Verona
Pseudonimi(et)Gialloblu (Verdheblutë)
Mussi Volanti (Gomerët fluturues)
Themeluar1929; 86 vite më parë
StadiumiStadio Marc'Antonio Bentegodi
Kapaciteti38,402 vende
PronariFlamuri Luca Campedelli
TrajneriFlamuri Lorenzo D'Anna [1]
LigaSerie A
2015–169
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Historia Redakto

Vitet e hershme Redakto

Klubi u themelua në vitin 1929 nga një grup i vogël i tifozëve në qytetin e vogël të Veronës. Fillimisht, klubi nuk ishte zyrtarisht i lidhur në Federatën Italiane të Futbollit por luajti në disa turnamente amatore dhe ndeshje miqësore nën emrin "O.N.D. Chievo", një emër i imponuar nga regjimi fashist. Debutimi formal i klubit në një ligë zyrtare erdhi më 8 nëntor 1931. Ngjyrat e klubit në atë kohë ishin bluja dhe e bardha. Chievo u shpërbë në vitin 1936 për shkak të problemeve ekonomike por u rikthye të luaj në vitin 1948 pas Luftës së Dytë Botërore, duke u regjistruar në ligën rajonale të "Seconda Divisione" (Divizioni i Dytë). Në vitin 1957 skuadra lëvizi në fushën e "Carlantonio Bottagisio", ku ata luajtën deri në vitin 1986. Në vitin 1959, pas rindërtimit të ligave të futbollit, Chievo u pranua të luante në "Seconda Categoria" (Kategorinë e Dytë), një ligë rajonale e cila ishte e dyta për nga rëndësia pas elitës së futbollit italian e cila ishte Serie A. Në atë vit, Chievo ndryshoi edhe emrin duke e bërë "Cardi Chievo", pas sponsorit të ri, dhe shpejt u ngjit në "Prima Categoria", ku aty përjetoi rënjen e parë në vitin 1962.

Seritë e ngjitjeve Redakto

Në vitin 1964, Luigi Campedelli, një bisnezmen dhe pronari i kompanisë Paluani, u emërua pronari i ri i Chievos, nën drejtimin e presidencës së Campedellit. Chievo kaloi nëpër të gjithë ligat e futbollit italian, duke arritur dhe Serie D në sezonin 1974–75. Nën emrin "Paluani Chievo" skuadra u ngjit në Serie C2 në vitin 1986. Si pasojë e ngjitjes, Chievo u detyrua të lëvizte te Stadio Marcantonio Bentegodi, vendi kryesor i Veronës; në vitin 1989 u bë një tjetër ngjitje, këtë herë në Serie C1. Kjo gjë bëri që klubi të ndryshonte sërisht emrin duke e bërë "A.C. Chievo Verona", një emër që e ka ende në ditët e sotme.

Në vitin 1992, presidenti Luigi Campedelli, i cili ishte rikthyer nën drejtimin e klubit dy vite më parë, vdiq pas një goditje zemre, dhe biri i tij Luca Campedelli, vdiq që në moshën 23 vjeçare, i cili ishte bërë presidenti më i ri i futbollit italian. Campedelli vendosi Giovanni Sartorin si drejtor sportiv dhe emëroi Alberto Malesani si trajnerin e ri. Nën drejtimin e Malesanit, skuadra në mënyrë të befasishme fitoi Serie C1 duke u ngjitur në Serie B, ku rivalët e qytetit Hellas Verona luanin atje. Në vitin 1997, pasi Malesani firmosi me Fiorentinën, Silvio Baldini u punësua si trajneri i ri. Në sezonin e ardhshëm, me Domenico Caso si trajner, u pa largimi i parë i një trajneri gjatë presidencës së Luca Campedellit, me Cason i cili u shkarkua dhe u zëvëndësua me Lorenzo Balestron.

Në sezonin 2001–02, Luigi Delneri erdhi si trajneri i ri dhe udhëhoqi Chievon që arriti vendin e tretë në Serie B, duke u ngjitur në Serie A për herë të parë në historinë e klubit.

Mussi Volanti (2001–2007) Redakto

Një vit me Cadetti (2007–08) Redakto

Kthimi në Serie A (2008–vazhdon Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 26 gusht 2016
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Mf Jonathan de Guzmán (në huazim nga Napoli)
2   Mb Nicolás Spolli
3   Mb Dario Dainelli
4   Mf Nicola Rigoni
5   Mb Alessandro Gamberini
8   Mf Ivan Radovanović
12   Mb Boštjan Cesar
13   Mf Mariano Izco
18   Mb Massimo Gobbi
19   Mf Lucas Castro
20   Mb Gennaro Sardo
21   Mb Nicolas Frey (Vice-captain)
23   Mf Valter Birsa
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
27   Mf Vittorio Parigini
28   Mf Samuel Bastien
29   Mb Fabrizio Cacciatore
31   Sm Sergio Pellissier (Captain)
32   Pt Walter Bressan
36   Mb Filippo Costa
45   Sm Roberto Inglese
56   Mf Përparim Hetemaj
69   Sm Riccardo Meggiorini
70   Pt Stefano Sorrentino
83   Sm Antonio Floro Flores
90   Pt Andrea Seculin
95   Sm Lamin Jallow

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
6   Mf Tomasz Kupisz (te Cittadella)
7   Mf Dejan Lazarević (te Sassuolo)
9   Mf Simone Bentivoglio (te Brescia)
14   Mf Alessandro Sbaffo (te Avellino)
26   Mb Edimar Fraga (te Córdoba)[2]
63   Mf Nicola Bellomo (te Bari)
77   Mf Alessio Sestu (te Brescia)
84   Mf Thomas Mangani (te Angers)
  Pt Francesco Bonato (te Castiglione)
  Pt Ivan Provedel (te Perugia)
  Pt Simone Moschin (te Pisa)
  Pt Sergio Viotti (te Pro Vercelli)
  Mb Simone Aldrovandi (te S.P.A.L.)
  Mb Alessandro Bassoli (te Cremonese)
  Mb Amedeo Benedetti (te Reggina)
  Mb Filippo Costa (te Pisa)
  Mb Raffaele Pucino (te Pescara)
  Mb Matteo Solini (te Real Vicenza)
  Mf Yves Baraye (te Torres)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Victor da Silva (te Brescia)
  Mf N'Diaye Djiby (te Benevento)
  Mf Federico Franchini (te Lumezzane)
  Mf Salvatore Gallo (te Savoia)
  Mf Mario Gargiulo (te Brescia)
  Mf Emanuele Gatto (te Lumezzane)
  Mf Lorenzo Marchionni (te Gubbio)
  Sm Valerio Anastasi (te Pistoiese)
  Sm Juri Cisotti (te Spezia)
  Sm Marcos de Paula (te Messina)
  Sm Caleb Ekuban (te Lumezzane)
  Sm Diego Farias (te Kaljari)
  Sm Roberto Inglese (te Carpi)
  Sm Radoslav Kirilov (te Cremonese)
  Sm Andrea Sanna (te Savona)
  Sm Ali Sowe (te Latina)
  Sm Adrian Stoian (te Crotone)

Bashkpronësi Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Marco Calderoni (me Barin)
  Mf Salvatore Gallo (me Venezian)

Skuadra e të rinjëve Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari

Numrat e tërhequr Redakto

Lojtarë të shquar Redakto

Historia e trajnerëve Redakto

Ngjyrat dhe stema Redakto

Ngjyrat origjinale të klubit kanë qënë bluja dhe e bardha kurse ngjyrat aktuale janë bluja dhe e verdha. Pseudonimi historik i klubit është Gialloblu (që vjen nga ngjyrat e klubit verdh e blu) edhe pse në futbollin italian skuadra e Veronës është njohur në të shkuarën nga shumica e tifozëve si "Gialloblu" dhe është skuadra më e vjetër e Veronës. Klubi ndonjëherë referohet në ditët e sotme si Mussi Volanti (Gomerët fluturues). Mbështetësit lokal të klubit e quajnë atë edhe Ceo, gjë që në gjuhën veroneze do të thotë Chievo. Pseudonimi "Gomerët flutures" në fakt ka ardhur nga një koreografi nga tifozët e klubit rival të Hellas Veronës, ku kishin thënë se "kur gomerët të fluturojnë, ne do të kemi një derbi në Serie A". Ky pseudonim përfundimisht u vendos në sezonin 2001–02. Megjithatë, me suksesin e Chievos dhe rënjes njëkohësisht të Hellasit në Serie B dhe Serie C1, tifozët e Chievos e kanë pranuar këtë pseudonim si simbol nderi.

Referime Redakto

  1. ^ https://www.transfermarkt.it/lorenzo-danna/profil/trainer/26423
  2. ^ Official: Chievo sign Edimar Football-Italia.net

Lidhje të jashtme Redakto