FC Crotone është klubi futbollistik i qytetit të Krotones, Kalabri. U formua në vitin 1910. Në sezonin 2016-17, klubi lujti sezonin e tij të parë në Seria A.

FC Crotone
Emri i plotë Football Club Crotone
Pseudonimi Pitagorici (Pitagoret)
Squali (peshkaqenë)
Rossoblu (Kuqe dhe blu)
Themelimi 1910
Stadiumi Stadio Ezio Scida
(Kapaciteti: 16,547)
Presidenti Flag of Italy.svg Gianni Vrenna
Trajner kryesorë Flag of Italy.svg Giovanni Stroppa
Liga Serie A
2019-20 Seria B, Vendi 2
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

LojtarëtRedakto

Redaktuar më 06 shtator, 2016.[1]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Alex Cordaz
3   Mb Claiton
5   Pt Marco Festa
6   Mf Marcus Rohdén
7   Sm Raffaele Palladino
8   Mf Lorenzo Crisetig (në huazim nga Bologna)
9   Sm Andrea Nalini
10   Sm Pietro De Giorgio
11   Sm Diego Falcinelli (në huazim nga Sassuolo)
12   Mf Adrian Stoian
13   Mb Gianmarco Ferrari (në huazim nga Sassuolo)
14   Mf Eddy Gnahoré (në huazim nga Napoli)
15   Mb Djamel Mesbah
17   Mb Federico Ceccherini
18   Mf Andrea Barberis
Nr. Pozicioni Lojtari
20   Mf Aniello Salzano
21   Mb Giuseppe Cuomo
22   Mf Aleandro Rosi (në huazim nga Genoa)
23   Mb Noë Dussenne
24   Mf Aleksandar Tonev
28   Mf Leonardo Capezzi
29   Sm Marcello Trotta (në huazim nga Sassuolo)
31   Mb Mario Sampirisi
33   Pt Aniello Viscovo
77   Mf Nicolò Fazzi
87   Mf Bruno Martella
95   Pt Valentin Cojocaru (në huazim nga Steaua București)
98   Mb Manuel Nicoletti
99   Sm Simy

ReferimeRedakto

  1. ^ La rosa del F.C. Crotone Prima squadra