Hape menynë kryesore

ACF Fiorentina njohur zakonisht si Fiorentina (Italisht: [fjorenˈtiːna]), është një klub italian futbolli me seli në Firence, Toskana. I themeluar nga një bashkim në gusht 1926, dhe i rithemeluar në gusht 2002 pas një falimentimi, Fiorentina ka luajtur në elitën e futbollit italian për pjesën më të madhe të historisë së tyre; ajo është një nga katër klubet me më shumë sezone në Serie A.

ACF Fiorentina
ACF Fiorentina.svg
Emri i plotë Associazione Calcio Firenze Fiorentina SpA
Pseudonimi Viola (Lejla), Gigliati (Zambakët)
Themelimi 26 gusht,1926
Stadiumi Stadio Artemio Franchi
(Kapaciteti: 47,290)
Presidenti Flag of Italy.svg Rocco Commisso
Trajner kryesorë Flag of Italy.svg Vincenzo Montella
Liga Serie A
2018-19 Serie A, Vendi 16
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Në ditët e para kur u formua ngjyrat e klubit ishin Kuq-Bardhë, por në vitin 1928 u shëndrua në Vjollcë-Bardhë. Prej ditës që u ndryshua ngjyri klubi njihet edhe me emrin "i Viola" që do të thotë "Vjollcët". Skuadra futbollistike e ACF Fiorentinës ndeshjet luan në Stadiumin "Artemio Franchi" që ka kapacitet prej 47.282 ulësesh.

SuksesetRedakto

  • ACF Fiorentina ka fituar titullin kampion në Serie A 2 herë. Në sezonet 1955/1956 ; 1968/1969.
  • Kupën e Italisë 6 herë. Në sezonet 1939/1940 ; 1960/1961 ; 1965/1966 ; 1974/1975 ; 1995/1996 ; 2000/2001.
  • Serie B 3 herë. Në sezonet 1930/1931 ; 1938/1939 ; 1993/1994.

Skuadra aktualeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Squadra stagione 16/17" [Ekipi i parë: Sezoni 16/17]. it.violachannel.tv (në italisht). ACF Fiorentina. Marrë më 2 shtator 2016.