Federico Bernardeschi

futbollist italian

Federico Bernardeschi (shqiptim italisht: [fedeˈriːko bernarˈdeski]; lindur 16 shkurt 1994) është një futbollist profesionist italian që luan si mesfushor anësor ose sulmues për klubin e Serie A të Juventusit dhe ekipin kombëtar të Italisë, megjithëse ai gjithashtu është vendosur në role të tjera në rast, përfshirë edhe si mesfushor qendror.

Federico Bernardeschi

Federico Bernardeschi me Juventus
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFederico Bernardeschi
Datëlindja (1994-02-16) 16 shkurt 1994 (30 vjeç)
VendlindjaCarrara, Toskana, Italia
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fiorentina
Numri10
Karriera me të rinjtë
2000–2001A.S.D. Sporting Atletico Carrara
2001–2003Polisportiva Ponzano
2003–2013Fiorentina
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2014Crotone (huazim)40(13)
2014–Fiorentina58(12)
Karriera ndërkombëtare
2011-2012Italia U–187(0)
2013Italia U–191(0)
2013–2015Italia U–202(0)
2014-Italia U–2112(3)
2016–Italia7(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 29 Janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 Nëntor 2016

Bernardeschi filloi karrierën e tij të luajtur me Atletico Carrara dhe Polisportiva Ponzano. Në vitin 2003, ai u transferua në sistemin e të rinjve Fiorentina, ku kaloi 10 vjet, para se të kalonte një sezon në huazim në Crotone gjatë sezonit 2013–14. Ai u kthye në Fiorentina sezonin vijues. Në korrik 2017, ai u shit në Juventus, ku ai që atëherë ka fituar tre tituj radhazi të Serie A, ndër trofe të tjerë.

Në nivelin ndërkombëtar, Bernardeschi ka përfaqësuar Italinë në nivelin e të rinjve që nga viti 2011, duke bërë debutimin e tij për të moshuarit në 2016, dhe ishte një anëtar i skuadrës së kombit në UEFA Euro 2016.

Pseudonimi i tij është Brunelleschi, sipas arkitektit të famshëm Fiorentin, për teknikën dhe elegancën e tij në fushë. [2]

Referime

Redakto

Karriera e hershme

Bernardeschi filloi të luante futboll në moshën gjashtë vjeç me Atletico Carrara. Një vit më vonë ai u transferua në Ponzano, një shkollë futbolli në Empoli, para se të mbërrinte në Fiorentina, i cili e caktoi atë në grupmoshën "Pulcini" në moshën nëntë vjeç në 2003. [3]

Pasi kaloi nëpër radhët e sistemit të të rinjve Fiorentina, ai kaloi sezonin 2013–14 në huazim te Crotone në Serie B. Ai bëri debutimin e tij profesional në moshën 19 vjeç, më 8 shtator 2013 kundër Pescara, kur hyri në fushë pas 75 minuta, duke zëvendësuar Soufiane Bidaoui. [4] Në fund të sezonit Bernareschi shënoi 12 gola në 39 paraqitje dhe Crotone ushtroi mundësinë për të fituar gjysmën e kontratës së lojtarit në bashkëpronësi. [Citimi nevojitet]

Në vitin 2019, Bernardeschi zbuloi se ai luftonte me probleme të zemrës rreth moshës 16 vjeç. [5]

Fiorentina

Më 20 qershor 2014, Fiorentina shpengoi zyrtarisht gjysmën e kontratës së Bernardeschi të Crotone, [6] dhe ai u fut në ekipin e parë nën drejtimin e Vincenzo Montella. Gjatë sezonit 2014–15 ai fitoi 10 paraqitje dhe tre gola në të gjitha garat, pjesërisht i penguar nga një thyerje e kyçit të këmbës që e mbajti atë larg nga nëntori 2014. Ai bëri debutimin e tij në Serie A më 14 shtator 2014, në moshën 20 vjeç, që vijnë nga stoli në minutën e 57-të të një barazimi 0–0 në shtëpi kundër Genoa. [7] Katër ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij në debutimin evropian në një fitore 3–0 në shtëpi kundër Guingamp në Europa League, në të cilën ai gjithashtu shënoi golin e tij të parë për klubin. [8] Pasi u kthye në ekip pas dëmtimit të tij, [9] ai shënoi golin e tij të parë në Serie A në ditën e fundit të sezonit, në një fitore 3–0 në shtëpi ndaj Chievo më 31 maj 2015. [10]

Ai u vlerësua me fanellën me numrin 10 në fillim të sezonit 2015–16, i veshur më parë nga të ngjashmit e Giancarlo Antognoni dhe Roberto Baggio. [11] Më 26 nëntor 2015, Bernardeschi shënoi dy gola në një barazim 2–2 kundër Basel në fazën e grupeve të Ligës së Evropës. [12] Më 6 shkurt 2016, Bernardeschi shënoi golin e tij të dytë në Serie A, gjatë një barazimi 1–1 jashtë fushe kundër Bolonjës. [13]

Juventus

Sezoni 2017–18

Më 24 korrik 2017, Bernardeschi u nënshkrua nga Juventus, një nga rivalët kryesorë të Fiorentinës, për 40 milion € me një marrëveshje pesë-vjeçare. [14] [15] Edhe pse ai u emërua si një kandidat i mundshëm për këmishën me numrin 10 në media, ai përfundimisht zgjodhi numrin 33, duke deklaruar: "Nr. 10 është një numër që më pëlqen, por do të duhet ta fitoj atë. Marrja e nr. 33 është zgjedhja e saktë në këtë pikë. "[16] Më 13 gusht, ai bëri debutimin e tij në klub, duke ardhur si zëvendësues në një humbje 3–2 ndaj Lazios në Supercoppa Italiana 2017. [17] Ai bëri debutimin e tij në UEFA Champions League më 12 shtator, duke ardhur si zëvendësues i pjesës së dytë për Rodrigo Bentancur në një humbje 3–0 kundër Barcelona. [18] Më 1 tetor, ai bëri fillimin e tij të parë për Juventusin, dhe shënoi golin e tij të parë për klubin, duke asistuar gjithashtu një tjetër për Gonzalo Higuaín, në një barazim 2–2 jashtë fushe kundër Atalanta. [19] [20] [21] Ai shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampionëve më 5 dhjetor, pasi doli nga stoli, duke shënuar golin e dytë të klubit të tij në një fitore 2–0 kundër Olympiacos; rezultati e lejoi Juventusin të kalonte në fazat e eliminimit të garës. [22] Më 9 shkurt 2018, Bernardeschi u kthye në Firence, duke marrë fyerje vulgare nga tifozët vendas gjatë gjithë ndeshjes; ai shënoi një goditje të lirë në pjesën e dytë për të heshtur turmën. [23]

Sezoni 2018–19

Bernardeschi shënoi golin e tij të parë në sezonin 2018–19 në ndeshjen e hapjes së Juventusit në Serie A më 18 gusht 2018, duke shënuar fituesin në një fitore 3–2 jashtë fushe kundër Chievo në kohën e dëmtimit. [24]

Sezoni 2019-20

Më 4 korrik 2020, Bernardeschi bëri paraqitjen e tij të 100-të për Juventusin në një fitore 4–1 në shtëpi ndaj rivalëve të Torinos në Serie A. [25] [26] Më 26 korrik, ai shënoi golin e tij të parë dhe të vetëm në kampionat në sezonin në një fitore 2–0 kundër Sampdoria, e cila lejoi Juventusin të merrte titullin e Serisë A. [27]

Karriera ndërkombëtare

Rinia

Bernardeschi me Italinë nën 21 vjeç

Më 5 Mars 2014, ai bëri debutimin e tij me Italinë nën 21 vjeç, në një ndeshje kualifikuese të Euro 2015 kundër Irlandës së Veriut. [28] Ai mori pjesë në Kampionatin Evropian UEFA U-21 2015 nën menaxherin Luigi Di Biagio. [29]

Në qershor 2017, ai u përfshi në skuadrën e Italisë nën-21 për Kampionatin Evropian UEFA U-21 me 21 nga 2017 nga menaxheri Di Biagio. [30] Në ndeshjen finale të grupit të Italisë më 24 qershor, Bernardeschi shënoi golin e vetëm në një fitore 1–0 kundër kampionëve të mundshëm Gjermaninë, gjë që e lejoi Italinë të kalonte në gjysmëfinale të garës. [31] Italia u eliminua nga Spanja në gjysmëfinale në 27 Qershor, pas një humbjeje 3–1, me Bernardeschi që shënoi golin e barazimit të përkohshëm të Italisë. [32] Ai u emërua në ekipin e turneut për shfaqjet e tij. [33]

I moshuar

Nga 10 deri më 12 mars 2014, Bernardeschi u thirr në ekipin kombëtar të të moshuarve nga trajneri Cesare Prandelli si pjesë e një praktike për të vlerësuar lojtarët e rinj përpara Kupës së Botës FIFA 2014, [34] konfirmuar në takimin e ardhshëm midis 14 dhe 15 Prill . [35]

Bernardeschi mori thirrjen e tij të parë zyrtare në skuadrën e të moshuarve në Itali