Nikola Kalinić (lindi më 5 janar 1988) është një futbollist profesionist kroat i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Atlético Madrid dhe kombëtaren kroate.

Nikola Kalinić

Kalinić me kombëtaren Kroate në 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëNikola Kalinić
Datëlindja5 janar 1988
VendlindjaSolin, Kroaci
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Atlético Madrid
Numri9
Karriera me të rinjtë
1998–2005Hajduk Split
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2009Hajduk Split59(32)
2006Pula (huazim)12(3)
2007Šibenik (huazim)8(3)
2009–2011Blackburn Rovers44(7)
2011–2015Dnipro Dnipropetrovsk86(37)
2015–2018Fiorentina69(27)
2017–2018Milan (huazim)31(6)
2018–Atlético Madrid9(2)
Karriera ndërkombëtare
2003Kroacia U162(1)
2004–2005Kroacia U1718(15)
2005–2007Kroacia U1912(11)
2006Kroacia U201(0)
2007–2010Kroacia U219(4)
2008–Kroacia41(15)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 15 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 16 qershor 2018

Kalinić filloi karrierën e tij me Hajduk Split para se të zhvendosej në skuadrën angleze Blackburn Rovers më 2009. Pasi shënoi rrallë në dy sezonet Premier League, ai u largua për klubin ukrainias Dnipro Dnipropetrovsk, duke i ndihmuar atyre deri në finalen e Ligës Evropiane UEFA 2014-15. Ai pastaj luajti në Serie A për Fiorentinën dhe Milanin.

Më 4 qershor 2018, Kalinić u emërua të luaj për kombëtarenKampionatin Botëror 2018 në Rusi.[1] Në ditën e pestë të turneut, ai u dërgua në shtëpi pasi refuzoi të vinte si një zëvendësues i vonuar gjatë ndeshjes së parë të Kroacisë në ndeshjen kundër Nigerisë, duke pretenduar se kishte një lëndim në shpinë. Kalinić refuzoi të luajë për të njëjtën arsye më parë gjatë ndeshjeve miqësore kundër Brazilit dhe Anglisë, si dhe gjatë seancës së trajnimit të ditës së mëparshme.[2][3]

Referime Redakto

  1. ^ Radičević, Vlado (4 qershor 2018). "Zlatko Dalić donio najtežu odluku; višak postao igrač koji to sigurno nije očekivao" [Zlatko Dalić made the toughest decision; the surplus became a player who did not expect it]. Tportal.hr. Marrë më 4 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Confirmed: Kalinic sent home | Football Italia". www.football-italia.net. Marrë më 2018-06-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Croatia - Nigeria - FIFA.com". www.fifa.com. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2018. Marrë më 2018-06-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)