Hape menynë kryesore

HNK Hajduk Split është klub futbolli nga Spliti, Kroaci. HNK Hajduk është shoqata më e madhe sportive në Dalmaci dhe përkrah NK Dinama nga Zagrebi është shoqata më e madhe në Kroaci.

Hajduk Split
Emri i plotë Hrvatski Nogometni Klub Hajduk Split S.D.D.
Pseudonimi Bili ("Bardhë")
Majstori s mora ("Mjeshtërit nga deti")
Dalmatinski ponos ("Krenaria e Dalmacisë")
Themelimi 13 shkurt 1911; 107 vite më parë
Stadiumi Stadion Poljud
(Kapaciteti: 34.198)
Pronari Qyteti i Splitit (56.09%)
Udruga "Naš Hajduk" (24,53%)
DAB (9,82%)
Rest (9,56%)
Presidenti Jasmin Huljaj
Menaxheri Siniša Oreščanin
Liga Prva HNL
2017–18 Prva HNL, 3
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Hajduk - Dinamo 2006

Emri i plotë është Klubi futbollistik kroat "Hajduk" Split ( Hrvatski nogometni klub "Hajduk" Split).

HistoriaRedakto

Klubi është themeluar më 13. shkurti 1911. Klubin e kan themeluar studentët e Splitit të cilët kan studjuar në Pragë. Kjo ditë merret si ditë e themelimit sepse në këtë ditë qeveritarët austrohungarez lejuan në Zarë funksionimin e klubit.

TrofetëRedakto

  • Kammpionatin kroat (1941, 1945, 1946, 1992, 1994, 1995, 2001, 2004, 2005)
  • Kammpionatin jugosllavi (1927, 1929, 1950, 1952, 1955, 1971, 1974, 1975, 1979)
  • Kupen kroate (1993, 1995, 2000, 2003, 2010, 2013)
  • Kupen jugosllave (1967, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1984, 1987, 1991)
  • simpatizuesit: Torcida

LojtarëtRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Prva momčad". HNK Hajduk Split. Marrë më 6 July 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto