Kombëtarja angleze e futbollit

Kombëtarja angleze e futbollit përfaqson Anglinëfutbollin ndërkombëtar dhe kontrollohet nga Federata Angleze e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Angli. Ekipi konkuron në tre kompeticione madhe: FIFA Kupa e Botës, UEFA Kampionati Evropian dhe UEFA Liga e Kombeve. Anglia, si një shtet në Mbretërinë e Bashkuar, nuk është anëtar e komitetit olimpik ndërkombëtar dhe kështu nuk garon në Lojtarët Olimpike.

England
Shirt badge/Association crest
ShoqataFederata Angleze e Futbollit
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriGareth Southgate
KapiteniHarry Kane
Më shumë ndeshjePeter Shilton (125)
Më shumë golaWayne Rooney (53)
StadiumiWembley Stadium
Kodi I FIFAsENG
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual4 Steady 14 qershor 2019
Më i lartë3 (gusht 2012)
Më i ulët27 (shkurt 1996)
E para ndërkombëtare
Flamuri Skocia 0–0 Anglia Flamuri
(Partick, Skoci; 30 nëntor 1872)
Fitorja më e madhe
Flamuri Anglia 13–0 Irlanda
(Belfast, Irlandë; 31 korrik 1882)
Humbja më e madhe
Hungaria 7–1 Anglia Flamuri
(Budapest, Hungari; 23 maj 1954)
Kupa e Botës
Paraqitjet15 (E para 1950)
Rezultati më i mirëKampionë (1966)
Kampionati Evropian
Paraqitjet9 (E para në 1968)
Rezultati më i mirëVendi i tretë (1968, 1996)
UEFA Liga e Kombeve Finalet
Paraqitjet1 (E para në 2019)
Rezultati më i mirëVendi i tretë (2019)

Historia Redakto

 
Anglia ne Kupën e Botës 2006.

== Stadiumi == me kapacitet me te madh te ulsev

Kampionet Botërore Redakto

Kampionet Evropiane Redakto

Olimpiadat Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

23 lojtarët e mëposhtëm u emëruan në skuadrën përfundimtare për finalen 2019 të Ligës Kombëtare të UEFA-s..[1]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Jordan Pickford (1994-03-07) 7 mars 1994 (30 vjeç) 19 0   Everton
13 GK Jack Butland (1993-03-10) 10 mars 1993 (31 vjeç) 9 0   Stoke City
23 GK Tom Heaton (1986-04-15) 15 prill 1986 (38 vjeç) 3 0   Burnley

2 DF Kyle Walker (1990-05-28) 28 maj 1990 (33 vjeç) 48 0   Manchester City
5 DF John Stones (1994-05-28) 28 maj 1994 (29 vjeç) 38 2   Manchester City
3 DF Danny Rose (1990-07-02) 2 korrik 1990 (33 vjeç) 27 0   Tottenham Hotspur
6 DF Harry Maguire (1993-03-05) 5 mars 1993 (31 vjeç) 20 1   Leicester City
15 DF Michael Keane (1993-01-11) 11 janar 1993 (31 vjeç) 7 1   Everton
14 DF Ben Chilwell (1996-12-21) 21 dhjetor 1996 (27 vjeç) 7 0   Leicester City
12 DF Joe Gomez (1997-05-23) 23 maj 1997 (26 vjeç) 7 0   Liverpool
22 DF Trent Alexander-Arnold (1998-10-07) 7 tetor 1998 (25 vjeç) 6 1   Liverpool

8 MF Jordan Henderson (1990-06-17) 17 qershor 1990 (33 vjeç) 51 0   Liverpool
4 MF Eric Dier (1994-01-15) 15 janar 1994 (30 vjeç) 40 3   Tottenham Hotspur
20 MF Dele Alli (1996-04-11) 11 prill 1996 (28 vjeç) 37 3   Tottenham Hotspur
18 MF Ross Barkley (1993-12-05) 5 dhjetor 1993 (30 vjeç) 29 4   Chelsea
7 MF Jesse Lingard (1992-12-15) 15 dhjetor 1992 (31 vjeç) 24 4   Manchester United
17 MF Fabian Delph (1989-11-21) 21 nëntor 1989 (34 vjeç) 20 0   Manchester City
16 MF Declan Rice (1999-01-14) 14 janar 1999 (25 vjeç) 3 0   West Ham United

10 FW Raheem Sterling (1994-12-08) 8 dhjetor 1994 (29 vjeç) 51 8   Manchester City
9 FW Harry Kane (kapiteni) (1993-07-28) 28 korrik 1993 (30 vjeç) 39 22   Tottenham Hotspur
19 FW Marcus Rashford (1997-10-31) 31 tetor 1997 (26 vjeç) 32 7   Manchester United
11 FW Jadon Sancho (2000-03-25) 25 mars 2000 (24 vjeç) 6 0   Borussia Dortmund
21 FW Callum Wilson (1992-02-27) 27 shkurt 1992 (32 vjeç) 3 1   Bournemouth

Historiku i trajnerëve Redakto

Lojtarët e njour Redakto

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "The 23-man England squad for June's UEFA Nations League Finals has been confirmed". TheFA.com. The Football Association. 27 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto