Jordan Brian Henderson (lindur më 17 qershor 1990) është një futbollist profesionist anglez, i cili luan si mesfushor në Premier League për klubin Liverpool, kapiten i të cilit është që nga viti 2015, dhe ekipin kombëtar të Anglisë.

Jordan Henderson

Henderson me AnglinëFIFA Kupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJordan Brian Henderson[1]
Datëlindja (1990-06-17) 17 qershor 1990 (33 vjeç)[2]
VendlindjaSunderland, Angli
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Liverpool
Numri14
Karriera me të rinjtë
1998–2008Sunderland
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2011Sunderland71(4)
2009Coventry City (huazim)10(1)
2011–Liverpool270(26)
Karriera ndërkombëtare
2009Anglia U191(0)
2009Anglia U201(0)
2010–2013Anglia U2127(4)
2010–Anglia55(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 shtator 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 14 tetor 2019

Henderson u bashkua me Akademinë e Sunderland në moshën tetë vjeç, duke bërë debutimin e tij për ekipin e parë një dekadë më vonë në nëntor 2008. Ai kaloi gjashtë muaj në huazim në Coventry City më 2009, para se të kthehej në Sunderland. Në vitin 2011, Henderson nënshkroi për Liverpool, duke fituar trofeun e tij të parë me klubin, League Cup, një vit më vonë. Emëruar kapiten i Liverpool në 2015, Henderson fitoi Ligën e Kampionëve UEFA, Super Kupën UEFA dhe Kupën Botërore të Klubeve FIFA më 2019, dhe në vitin 2020 e drejtoi ekipin e tij në titullin e Premier League, titulli i parë i klubit në ligë në 30 vjet; për performancat e tij në atë sezon, Henderson u emërua FWA Futbollisti i Vitit.

Një ndërkombëtar i Anglisë, Henderson ka bërë mbi 50 paraqitje për vendin e tij që nga debutimi i tij në vitin 2010. Ai është paraqitur në katër turne ndërkombëtarë me Anglinë, Kampionatet Evropiane UEFA 2012 dhe 2016 dhe Kupat e Botës FIFA 2014 dhe 2018. Ai ka fituar çmimin Lojtari i Vitit në Angli dy herë, si në U-21 ashtu edhe në nivelin e të rriturve, duke e bërë atë lojtarin e parë anglez që e bën këtë.[3]

Karriera e klubit

Redakto

Sunderland

Redakto

Henderson lindi në Sunderland, Tyne and Wear dhe u bashkua me sistemin e të rinjve të klubit të tij të lindjes Sunderland të moshës tetë vjeç.[4] Ai nënshkroi një kontratë profesionale me klubin në 1 korrik 2008.[5] Ai bëri debutimin e tij në kampionat më 1 nëntor 2008 në një humbje 5–0 kundër Chelsea që erdhi si zëvendësues i pjesës së parë.[6] Ai pastaj bëri debutimin e tij të parë në Sunderland dhe debutimin në shtëpi kundër Blackburn Rovers në League Cup muajin tjetër.[7]

 
Henderson duke luajtur për Sunderland në 2011

Liverpool

Redakto

2011–2014: Vitet e para

Redakto
 
Henderson duke luajtur për Liverpool në 2011

Më 9 qershor 2011, Henderson u transferua te Liverpooli për një shumë të pazbuluar që mendohej të ishte midis 16 dhe 20 milionë £.[8] Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen e parë të Liverpoolit në kampionat kundër ish klubit të tij Sunderland; ndeshja u mbyll në barazim 1–1, kurse Henderson mori një pritje të përzier nga tifozët e Sunderlandit.[9] Më 26 gusht, Henderson regjistroi golin e tij të parë me Liverpoolin në suksesin ndaj BoltonAnfield.[10] Më 26 shkurt 2012, Henderson luajti si titullar në të djathtë të mesfushës në fitoren e Finales së Kupës së Ligës 2012 kundër Cardiff City para se të zëvendësohej në minutën e 58të.[11] Më 5 maj, ai luajti 90 minuta të plota ndërsa Liverpool u mund me rezultatin 2–1 nga Chelsea në finalen e Kupës FA 2012. Henderson e mbylli sezonin 2011–12 me dy gola nga 44 paraqitje.

Në gusht 2012, Henderson u tha se mund të nënshkruhej nga Fulham nga menaxheri i ri Brendan Rodgers, por kjo u refuzua nga lojtari.[12] Ai vazhdoi të shënonte golin e tij të parë evropian për Liverpool më 6 dhjetor 2012, me fituesin kundër UdinesesUEFA Ligën e Evropës, ndërsa Reds u kualifikuan për 32 të fundit.[13]

Henderson e filloi sezonin 2014–15 në një formë të mirë, duke siguruar dy asistime në tri ndeshjet e para të Liverpool në kampionat, dhe u emërua si zëvendës-kapiten i klubit pas largimit të Daniel Agger.[14] Më 29 nëntor, Henderson filloi si kapiten për herë të parë për Liverpool në Premier League kundër Stoke City pasi Steven Gerrard ishte një zëvendësues i papërdorur.[15] Më 2 dhjetor, Henderson shënoi paraqitjen e tij të 150-të për klubin duke shënuar golin e tretë në një fitore 3–1 kundër Leicester City për të konfirmuar fitoren. Henderson filloi shumë ndeshje në Liverpool si kapiten pasi Gerrard ishte jashtë lëndimit ose po pushohej në stol.[16] Më 23 prill, Henderson nënshkroi një zgjatje të kontratës pesë-vjeçare në Liverpool me vlerë 100,000 £ në javë.[17]

2015–vazhdon: Shiriti i kapitenit dhe suksesi në Evropë

Redakto

Pas largimit të Gerrard në qershor 2015, Henderson u emërua kapiteni i ri i Liverpoolit.[18] Pasi acaroi një dëmtim në thembër, Henderson ju nënshrua një operacioni,[19][20] por theu një kockë në këmbën e djathtë para se të rikthehej në formacion.[21][22] Ky dëmtim bëri që ai të humbiste mbërritjen e Jürgen Klopp si trajner i ri pas shkarkimit të Rodgers.[23][24]

Ai u rikthye në aksion më 29 nëntor në ndeshjen ndaj Swansea City.[25] Goli i tij i parë pas dëmtimit erdhi në barazimin 2–2 kundër West Bromwich Albion më 13 dhjetor.[26] Më 2 prill 2016, Henderson pësoi një dëmtim në gju gjatë ndeshjes së parë çerek-finale të Ligës së Evropës kundër Borussia Dortmund, duke humbur pjesën e mbetur të sezonit.[27] Henderson e mbylli sezonin 2015–16 me 26 ndeshje dhe dy gola në të gjitha kompeticionet.[28] Ai e nisi sezonin e ri 2016–17 duke luajtur si titullar rregullisht kurse më 16 shtator shënoi një gol spektakolar nga 25 metra në fitoren 2–1 kundër Çelsit në Stamford Bridge.[29] Ky gol u shpall Goli i Muajit në Premier Ligë për shtatorin.[30] Ai regjistroi 27 ndeshje gjatë këtij sezoni, duke shënuar një gol.[31]

Henderson luajti si titullar gjatë shumicës së sezonit 2017–18; goli i tij i vetëm në këtë sezon erdhi më 23 shtator 2017 në fitoren 3–2 kundër Leicester City.[32] Më 15 gusht 2017, Henderson luajti si kapiten për herë të parë në Ligën e Kampioneve në takimin ndaj ekipit gjerman Hoffenheim.[33] Ai vazhdoi të ishte kapiten gjatë gjithë fushatës së suksesshme të Liverpoolit në këtë kompeticion, duke arritur finalen për herë të parë pas 11 vitesh; në finale ekipi u mposht nga Real Madridi 3–1 në Kiev.[34] Gjatë sezonit 2017–18, Henderson u aktivizua në 41 ndeshje në të gjitha kompeticionet, duke shënuar sërisht vetëm një gol.[35]

Më 3 shtator 2018, Henderson nënshkruajti një kontratë të re pesë-vjeçare me Liverpoolin pas vetëm disa muajsh nga finalja e parë në Ligën e Kampioneve pas më shumë se një dekade.[36] Pas hedhjes së firmës në kontratë, Henderson shprehu dëshirën e tij për të qëndruar në klub edhe për shumë vite të tjera dhe potencialisht ta mbyllte karrierën në Anfield.[37] Më 24 nëntor, ai u përjashtua në ndeshjen ndaj Watford, e mbyllur me fitoren e Liverpoolit 3–0, pas dy kartonave të verdhë, që do të thoshte se do të humbiste derbin ndaj Evertonit më 2 dhjetor.[38]

Më 7 maj 2019, Henderson luajti me dhimbje pas një dëmtimi në gju që pësoi në pjesën e parë ndeshjes kundër Barcelonës gjysëm-finalen e Ligës së Kampioneve. Liverpooli fitoi 4–0 në Anfield dhe u kualifikua në finalen e kompeticionit për herë të dytë rresht, pavarësisht një humbjes së pësuar në Camp Nou me rezultatin 3–0.[39][40] Kjo përmbysje konsiderohet të jetë një nga më të mirat e historisë së Ligës së Kampioneve.[41][42] Më 1 qershor, Liverpooli mposhti 2–0 në finale Tottenhamin për të fituar trofeun;[43][44] si kapiten i ekipit, Henderson ngriti trofeun, duke u bërë kapiten i pestë i Liverpoolit që ngren trofeun e Ligës së Kampioneve, dhe i gjashti gjithsej.[45]

Karriera ndërkombëtare

Redakto
 
Henderson luan për Anglinë U21 më 2012

Henderson bëri debutimin e tij për nën-19 kundër Republikës Çeke në 2009, përpara se të hynte në skuadrën e Stuart Pearce nën-21. Ai shënoi golin e tij të parë në një fanellë të Anglisë në play-off-et e Kampionatit Evropian U21 kundër Rumanisë, duke goditur një goditje të topit nga jashtë kutisë për t'i dhënë epërsinë Anglisë.[46]

Ai u emërua në skuadrën e ekipit kombëtar të Anglisë me 23 meshkuj për Kupën e Botës FIFA 2018.[47] Në ndeshjen e Raundit të 16 të Anglisë kundër Kolumbisë, Henderson ishte i vetmi lojtar i Tre Luanëve që humbi një goditje në vend pasi ndeshja shkoi në penallti. Anglia gjithsesi fitoi, 4–3, dhe arriti në gjysmëfinale. Vitin pasues, pasi ndihmoi kombin e tij të përfundonte i treti në inaugurimin e UEFA Ligës së Kombeve dhe të kualifikohej për UEFA Euro 2020, Henderson u emërua Lojtari i Vitit i Anglisë, në proces duke u bërë lojtari i parë që fitoi çmimin si në nivelin U21 ashtu edhe në atë të të rriturve.

Ekipi i parë

Redakto

Më 11 nëntor 2010, Henderson u përjashtua nga skuadra U21 e Anglisë për miqësoren e tyre me Gjermaninë, në vend që të merrte thirrjen e tij të parë në skuadrën e vjetër të Anglisë më 17 nëntor 2010 për miqësoren e tyre kundër Francës. Ai bëri debutimin e tij në ndeshje, duke luajtur që nga fillimi në mesfushën qendrore së bashku me Steven Gerrard.[48]

Henderson ishte një nga 23 lojtarët e thirrur nga trajneri Roy Hodgson që do të përfaqsonin Anglinë në FIFA Kupën e Botës 2014. Ai luajti si titullar dy ndeshjet e para në grup, ku Anglia u mposht respektivisht nga Italia (2–1 në Manaus) dhe Uruguajit (2–1 në São Paulo).[49][50]

Dy vite më pas, Hendeson u zgjodh sërisht nga Hodson, këtë herë për Euro 2016. Ai u aktivizua në vetëm një ndeshje, duke luajtur 90 minuta të plota në ndeshjen e fundit të grupit kundër Sllovakisë, e cila përfundoi në barazim pa gola; Anglia e mbylli grupin në vendin e dytë.[51]

Jeta personale

Redakto

Henderson studioi në Farringdon Community College College para se të bashkohej me Sunderland si i ri.[52] Ai është një tifoz i Sunderland dhe mori pjesë në Finalen e Kupës së Ligës 2014 me tifozët e Sunderland, ndërsa ishte një lojtar në Liverpool. Në të njëjtën ditë kur u emërua kapiten i Liverpool, u njoftua se ai do të shfaqej së bashku me Lionel Messi në kopertinën e edicionit në Mbretërinë e Bashkuar të FIFA 16.

Gjatë pandemisë së COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar, Henderson, si kapiten i Liverpool, kontaktoi kapitenët e tjerë të Premier Ligës për të organizuar një fond koronavirus që do të mblidhte miliona paund për NHS. Ideja e tij ishte që futbollistët e Premier League të kontribuonin në një fond për punëtorët e linjës së parë të NHS.[53]

Statistikat e karrierës

Redakto
Redaktuar më 12 shtator 2020[54][55]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Sunderland 2008–09 Premier League 1 0 0 0 1 0 2 0
2009–10 33 1 2 0 3 1 38 2
2010–11 37 3 1 0 1 0 39 3
Gjithsej 71 4 3 0 5 1 79 5
Coventry City (huazim) 2008–09 Championship 10 1 3 0 13 1
Liverpool 2011–12 Premier League 37 2 5 0 6 0 48 2
2012–13 30 5 2 0 2 0 10[a] 1 44 6
2013–14 35 4 3 0 2 1 40 5
2014–15 37 6 7 0 4 0 6[b] 1 54 7
2015–16 17 2 0 0 3 0 6[a] 0 26 2
2016–17 24 1 0 0 3 0 27 1
2017–18 27 1 1 0 1 0 12[b] 0 41 1
2018–19 32 1 0 0 1 0 11[b] 0 44 1
2019–20 30 4 0 0 0 0 6[b] 0 4[c] 0 40 4
2020–21 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Gjithsej 270 26 18 0 22 1 51 2 4 0 365 29
Gjithsej karriera 351 31 24 0 27 2 51 2 4 0 457 35
 1. ^ a b Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ a b c d Të gjitha ndeshjet e UEFA Ligës së Kampioneve
 3. ^ Një ndeshje në FA Community Shield, një ndeshje në UEFA Super Kupë, dy ndeshje në FIFA Kupën e Botës për Klube

Ndërkombëtare

Redakto
Redaktuar më 14 tetor 2019
Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe viteve
Ekipi kombëtar Viti Apps Goals
England 2010 1 0
2012 4 0
2013 2 0
2014 11 0
2015 4 0
2016 10 0
2017 4 0
2018 12 0
2019 7 0
Total 55 0
Liverpool[54]

Kombëtarja

Redakto

Personale

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed" [Skuadrat e përditësuara për Premier Ligën 2017/18 konfirmohen] (në anglisht). Premier League. 2 shkurt 2018. Marrë më 11 shkurt 2018.
 2. ^ "FIFA World Cup Russia 2018: List of players: England" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018: Lista e lojtarëve: Anglia] (PDF) (në anglisht). FIFA. 15 korrik 2018. fq. 10. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 12 tetor 2018.
 3. ^ Bekker, Liam (15 janar 2019). "Jordan Henderson named England Player of the Year, Raheem Sterling & Harry Kane snubbed" (në anglisht). Soccer Laduma. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 16 mars 2020.
 4. ^ Lightle, Sam (4 shkurt 2016). "The rise of Jordan Henderson" (në anglisht). Sunderland A.F.C. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 26 mars 2016.
 5. ^ Hugman, Barry J., red. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11 (në anglisht). Edinburgh: Mainstream Publishing. fq. 194. ISBN 978-1-84596-601-0.
 6. ^ "Blues batter Black Cats" (në anglisht). Sky Sports. 1 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 1 nëntor 2008.
 7. ^ McKenzie, Andrew (18 dhjetor 2008). "Sunderland 1–2 Blackburn". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2008.
 8. ^ "Reds agree Henderson deal" [Të kuqtë arrijnë marrëveshjen me Henderson] (në anglisht). Liverpool F.C. 9 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2014. Marrë më 9 qershor 2011.
 9. ^ Rory Smith (13 gusht 2011). "Liverpool 1 Sunderland 1" (në anglisht). Londër: The Daily Telegraph. Marrë më 16 gusht 2011.
 10. ^ "Rampant Reds beat Bolton" [Të kuqtë mposhtin Boltonin] (në anglisht). ESPN FC. 27 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2012. Marrë më 27 gusht 2011.
 11. ^ Chris Bevan (26 shkurt 2012). "Cardiff 2–2 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2016. Marrë më 26 shkurt 2012.
 12. ^ Bascombe, Chris (7 nëntor 2012). "Liverpool's Jordan Henderson was shocked to be told he could leave Anfield". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Marrë më 16 prill 2014.
 13. ^ Bascombe, Chris (6 dhjetor 2012). "Udinese 0 Liverpool 1". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Marrë më 7 dhjetor 2012.
 14. ^ "Henderson confirmed as new vice-captain" (në anglisht). Liverpool F.C. 15 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2015. Marrë më 15 shtator 2014.
 15. ^ McNulty, Phil. "Liverpool 1–0 Stoke City". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 30 nëntor 2014.
 16. ^ "Swansea City 0–1 Liverpool". BBC Sport (në anglisht). 16 mars 2015. Marrë më 17 mars 2015.
 17. ^ "Liverpool's Jordan Henderson signs new five-year deal". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 23 prill 2015.
 18. ^ "Ja çfarë thotë kapiteni i ri i Liverpoolit". Kosova Press. 12 korrik 2015. Marrë më 15 shtator 2020.
 19. ^ "Liverpool 1–0 Bournemouth" (në anglisht). BBC Sport. 17 gusht 2015. Marrë më 20 shtator 2015.
 20. ^ Mike Whalley (16 shtator 2015). "Liverpool midfielder Jordan Henderson has treatment on heel injury" [Mesfushori i Liverpoolit Jordan Henderson po trajtohet për dëmtimin në thembër] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 20 dhjetor 2017.
 21. ^ "Tmerr për Liverpoolin, Henderson mungon dy muaj". Kumti.com. 19 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2020.
 22. ^ "Henderson thyen këmbën gjatë stërvitjeve". Arbresh.info. 19 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2020.
 23. ^ "Rodgers shkarkohet nga Liverpooli". Botasot.info. 4 tetor 2015. Marrë më 15 shtator 2020.
 24. ^ "Zyrtare: Jurgen Klopp, trajneri i ri i Liverpool". Top-Channel.tv. 9 tetor 2015. Marrë më 15 shtator 2020.
 25. ^ Tom Rostance (29 nëntor 2015). "Liverpool 1–0 Swansea City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 prill 2020.
 26. ^ Phil Dawkes (13 dhjetor 2015). "Liverpool 2–2 West Bromwich Albion" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 prill 2020.
 27. ^ "Henderson humbet sezonin, në rrezik edhe Euro 2016". 27.al. 8 prill 2016. Marrë më 15 shtator 2020.
 28. ^ "Games played by Jordan Henderson in the 2015/16" [Ndeshje të luajtura nga Jordan Henderson në 2015/16] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 25 prill 2020.
 29. ^ Phil McNulty (16 shtator 2016). "Chelsea 2–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 shtator 2016.
 30. ^ David Prentice (3 tetor 2016). "Liverpool's Jordan Henderson wins September Goal of the Month" [Jordan Henderson i Liverpoolit fiton Golin e Muajit për Shtatorin]. Liverpool Echo (në anglisht). Marrë më 5 dhjetor 2017.
 31. ^ "Games played by Jordan Henderson in the 2016/17" [Ndeshje të luajtura nga Jordan Henderson në 2016/17] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 28 prill 2020.
 32. ^ "Leicester v Liverpool, 2017/18" (në anglisht). Premier League. 23 shtator 2017. Marrë më 23 prill 2020.
 33. ^ "Hoffenheim vs Liverpool" (në anglisht). UEFA. 15 gusht 2017. Marrë më 23 prill 2020.
 34. ^ "Europa i nënshtrohet Real Madrid, mposhtin Liverpool dhe fitojnë "Championsin" e 3 radhazi (Video)". BalkanWeb.com. 26 maj 2018. Marrë më 7 mars 2019.
 35. ^ "Games played by Jordan Henderson in the 2017/18" [Ndeshje të luajtura nga Jordan Henderson në 2017/18] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 25 prill 2020.
 36. ^ "Liverpooli blindon kapitenin, rinovon për shumë vite me Hendersonin". Telegrafi.com. 3 shtator 2018. Marrë më 19 shtator 2020.
 37. ^ "Henderson: I'll dedicate my life to bring LFC success" [Henderson: Do tja dedikoj jetëm time për ti sjellë Liverpoolit sukses] (në anglisht). Liverpool F.C. 3 shtator 2018. Marrë më 3 shtator 2018.
 38. ^ "Jurgen Klopp says he was going to sub Jordan Henderson before his red card" [Jurgen Klopp thotë se ai do ta zëvëndësonte Jordan Hendersonin para kartonit të kuq]. Sky Sports (në anglisht). 24 nëntor 2018. Marrë më 23 nëntor 2018.
 39. ^ "Liverpul në finale, bën përmbysjen e "çmendur" ndaj Barcelonës (VIDEO)". Shekulli.com.al. 7 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 19 shtator 2020.
 40. ^ ""Liverpuli" bën mrekullinë, arrin në finalen e Ligës së Kampioneve". albanian.cri.cn. 8 maj 2019. Marrë më 19 shtator 2020.
 41. ^ "Flet Henderson: E pabesueshme, dhamë zemrën në fushën e lojës". Telegraf.al. 8 maj 2019. Marrë më 19 shtator 2020.
 42. ^ "10 përmbysjet më të mëdha në Ligën e Kampionëve". Zëri.info. 16 prill 2020. Marrë më 19 shtator 2020.
 43. ^ "Liverpool fiton Ligën e Kampionëve, triumfon ndaj Tottenham me golat e Salah e Origi". Lajmi.net. 1 qershor 2020. Marrë më 19 shtator 2020.
 44. ^ "Liverpul mposht Totenhemin dhe fiton Champions League, bëhet "mbret" i futbollit europian". Sot.com.al. 2 qershor 2020. Marrë më 19 shtator 2020.
 45. ^ Joe Rimmer (1 qershor 2019). "This is the moment Henderson lifted Liverpool's 6th European Cup" [Ky është momenti kur Henderson ngriti Kupën e Evropiane të 6të të Liverpoolit] (në anglisht). liverpool Echo. Marrë më 3 qershor 2019.
 46. ^ "Jordan Henderson player profile". thefa (në anglisht). Marrë më 28 prill 2020.
 47. ^ "England World Cup squad: Trent Alexander-Arnold in 23-man squad". BBC Sport (në anglisht). 16 maj 2018. Marrë më 17 maj 2018.
 48. ^ Winter, Henry (17 nëntor 2010). "England 1 France 2". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Marrë më 22 nëntor 2010.
 49. ^ "Italia mposht Anglinë, vulos Mario Baloteli". Gazeta Panorama. 15 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2019.
 50. ^ "Suarez me dopietë, Anglia thuajse jashtë". Panorama Sport. 20 qershor 2014. Marrë më 14 shtator 2020.
 51. ^ "Pikë për kualifikimin e Anglisë dhe shpresës për Sllovakinë (Foto)". Telegrafi.com. 20 qershor 2016. Marrë më 14 shtator 2020.
 52. ^ Taylor, Louise (14 nëntor 2010). "Jordan Henderson: Sunderland's hidden treasure steps into the limelight". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 14 nëntor 2010.
 53. ^ Roan, Dan (3 prill 2020). "Coronavirus: Premier League players discuss pay and support options". BBC (në anglisht). Marrë më 4 prill 2020.
 54. ^ a b "Jordan Henderson" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 15 shtator 2020.
 55. ^ "Jordan Henderson" (në anglisht). World Football. Marrë më 17 shtator 2020.

Lidhje të jashtme

Redakto