Sunderland Association Football Club është një klub anglez profesionist futbolli me seli në Sunderland që momentalisht luan në Premier League. Që nga themelimi i saj në vitin 1879 [3], klubi ka fituar gjashtë herë titullin e Divizionit të parë—në 1892, 1893, 1895, 1902, 1913, dhe 1936, FA Cup dy herë në vitet 1937 dhe 1973 dhe gjithashtu një herë në FA Community Shield në vitin 1936. Ata gjithashtu kanë qënë finalist të Football League Cup në vitet 1985 dhe 2014.

Sunderland A.F.C.
Pseudonimi(et)The Black Cats (Macet e Zeza)[1]
Themeluar1879
StadiumiStadium of Light
Kapaciteti48,707 vende[2]
PronariFlamuri Ellis Short
TrajneriFlamuri Gus Poyet
LigaLeague One (D3)
2018–195.
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Sunderland fitoi për herë të parë FA Cup në vitin 1937 me një fitore 3–1 kundër Preston North End, dhe qëndroi në elitën e futbollit anglez për 68 sezone me rradhë deri në vitin 1958 kur u ranë për herë të parë. Trofeu më i shquar i Sunderland pas luftës së dytë botërore ishte titulli i dytë i FA Cup i fituar në vitin 1973, kur klubi mori një fitore 1–0 kundër Leeds United. Klubi gjithashtu e ka fituar titullin e divizionit të dytë pesë herë dhe ka fituar titullin e divizionit të tretë një herë.

Sunderland i luan ndeshjet e saj si vendas në stadiumin me 48,707 vende Stadium of Light pasi u largua nga Roker Park në vitin 1997. Kapaciteti origjinal i stadiumit ishte 42,000 vende por stadiumi i zgjerua duke u bërë me 49,000 vende pas një rikonstruksioni të bërë në vitin 2000. Sunderland ka një rivalitet të vjetër me klubin komshi Newcastle United, ku ndeshja që zhvillohet midis tyre quhet Derbi Tyne–Wear që nga viti 1898. Që nga ngjitja e tyre në Premier League në vitin 2007, Sunderland është bërë një nga klubet më të pasura të botës, duke u vlersuar me 93 milion $ amerikan, 31 më i vlefshëm në botë [4][5].

Historia Redakto

Vitet e hershme dhe triumfet në ligë Redakto

Tituj të tjerë lige Redakto

Problemet financiare dhe tre finale kupash Redakto

Nivelet e ulta dhe të larta Redakto

Marrja e Drumaville Consortium dhe qëndrimi në Premier League Redakto

Ngjyra dhe logoja Redakto

Stadiumi Redakto

Mbështetësit dhe rivalitetet Redakto

Statistikat dhe rekordet Redakto

Transferimet Redakto

E përgjithshme Redakto

Pseudonimet Redakto

Sponsorizimi Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 21 janar 2015[6]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Costel Pantilimon
2   Mb Billy Jones
3   Mb Patrick van Aanholt
4   Mf Liam Bridcutt
5   Mb Wes Brown  
6   Mf Lee Cattermole
7   Mf Sebastian Larsson
8   Mf Jack Rodwell
9   Sm Steven Fletcher
10   Sm Connor Wickham
11   Mf Adam Johnson
14   Mf Jordi Gómez
15   Mb Anthony Réveillère
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16   Mb John O'Shea  
19   Sm Danny Graham
20   Mf Ricky Alvarez (në huazim nga Inter)
22   Mb Sebastián Coates (në huazim nga Liverpool)
23   Mf Emanuele Giaccherini
25   Pt Vito Mannone
27   Mb Santiago Vergini (në huazim nga Estudiantes)
28   Sm Jermain Defoe
30   Mf Will Buckley
40   Mf Martin Smith
41   Sm Duncan Watmore
42   Mf Liam Agnew

Rezervat dhe akademia e të rinjëve Redakto

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13   Pt Jordan Pickford (te Bradford City deri në fund të sezonit 2014–15)
18   Mf Charalampos Mavrias (te Panathinaikos deri në fund të sezonit 2014–15)
21   Mf El-Hadji Ba (te Bastia deri në fund të sezonit 2014–15)
29   Mb Valentin Roberge (te Reims deri në fund të sezonit 2014–15)
38   Sm Mikael Mandron (te Shrewsbury Town deri në fund të sezonit 2014–15)
48   Pt Joel Dixon (te Boston United deri në fund të sezonit 2014–15)

Lojtari i Vitit Redakto

Zyrtarët e klubit Redakto

Trajnerët Redakto

Liga Redakto

Kupa Redakto

Tjetër Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Black Cats Nickname". SAFC. 17 korrik 2012. Marrë më 19 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Premier League Handbook Season 2013/14" (PDF). Premier League. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 janar 2016. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sunderland". Soccerbase. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2010. Marrë më 19 shtator 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Top 50 football club bands 2014 brandirectory.com
  5. ^ "Sunderland AFC in world top 50 rich list". Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 6 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "First team profiles" [Profilet e skuadrës së parë]. Sunderland A.F.C. Marrë më 10 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto