Kampionati Botëror i Futbollit 2014

(Përcjellë nga 2014 FIFA Kupa e Botës)
2014 FIFA Kupa e Botës 2014
Copa do Mundo da FIFA

Brasil 2014

Numri i Kombeve 32 (prej 204 kandidateve)
Botëmjeshtëror Flamuri Gjermania (4. titull)
Vendi Organizator Flamuri Brazili
Hapja e lojës 12 qershor 2014
Përfundimi 13 korrik 2014
Numri i Ndeshjeve   64
Gola 171  (Ø: 2,67 për lojë)
Shikues 3,429,873  (Ø: 0 për lojë)
Golashënuesi Flamuri James Rodríguez (6 Gola)
Lojtarë të mirë Flamuri Lionel Messi
Karton i verdhe Karton i verdhë 187 (Ø: 2,92 për lojë)
Karton kuq e verdhe Karton kuq e verdhë (Ø: 0,05 për lojë)
Karton i kuq Karton i kuq 10 (Ø: 0,16 për lojë)


2014 FIFA Kupa e Botës ishte edicioni i 20 i Kupës së Botës, një turne botëror që u zhvillua në Brazil nga data 12 qershor deri në datën 13 korrik 2014.[1] Kjo është hera e dytë që ky turne u zhvillua në Brazil, pas edicionit 1950. Brazili u zgjodh si mikpritësi i Kupës së Botës në 2007 pasi federata ndërkombëtare e futbollit, FIFA deklaroi se turneu do të zhvillohet në Amerikën Jugore për herë të parë që pas edicionit 1978 ku ky turne u zhvillua në Argjentinë, dhe për herë të pestë në total. Brazili u bë shteti i pestë që është mikpritës i dyfishtë i një Kupe Bote pas: Meksikës, Italisë, Francës dhe Gjermanisë.

Kombëtaret e 31 shteteve përparuan për në Kupën e Botës pasi luajtën në kompedicione kualifikuese që filluan në qershor 2011 për t'u kualifikuar në Kupën e Botës sëbashku me vendin mikpritës. Gjithsej u luajtën 64 ndeshje në qytete të ndryshme rreth e qark Brazilit në secilin prej stadiumeve të rindërtuar apo të ri. Për herë të parë në historinë e Kupës së Botës, zyrtarët e ndeshjes përdorën teknologjinë e vijës fatale, dhe spraj me shkumë në goditjet e dënimit.[2]

Sëbashku me vendin mikpritës, të gjitha kombëtaret fituese që nga Kupa a Botës 1930: Argjentina, Anglia, Franca, Gjermania (e cila e ka fituar turnamentin 3 herë si Gjermania Perëndimore), Italia, Spanja dhe Uruguaji, janë kualifikuar për këtë kompeticion. Spanja ishte kampionia në fuqi, e cila mposhti Hollandën 1–0 në finalen e 2010 për të fituar Kupën e saj të parë të Botës. Të katërt turnetë e mëparshme të zhvilluara në Amerikën Jugore ishin fituar nga kombëtare Amerikano-Jugore.[3]

Përzgjedhja e vendit mikpritës

Redakto


Në mars 2003, FIFA lajmëroi se turnamenti do të mbahet në Amerikën e Jugut për herë të parë që nga viti 1978, në përputhje me politikën e saj pas-aktive të rradhës për të drejtën për të organizuar Kupën e Botës midis konfederatave të ndryshme.[4][5]. Vendimi do të thotë se do të ishte hera e parë që dy kupa të njëpasnjëshme Bote do të luhen jashtë Europës. Vetëm dhe Brazili dhe Kolumbia shpallën zyrtarisht kanditaturën e tyre, por pas tërheqjes së kësaj të fundit nga procesi,[6] Brazili zyrtarisht u zgjodh si vendi mikpritës i turnamentit më 30 tetor 2007.[7]

Skuadrat pjesmarrëse dhe zyrtarët

Redakto

Kualfikueset

Redakto

Poshtë janë ndeshjet kualifikuese ndërmjet qershor 2011 dhe nëntor 2013 dhe skuadrat pjesmarrëse – të treguara me renditjen e tyre përfundimtare para-turneut.[8] – duke u kualifikuar në turnamentin final. Bosnja dhe Hercegovina është e vetmja skuadër që është kualifikuar për herë të parë në një Kupë Bote dhe që nuk ka eksperienca të mëparshme.[9] Ukraina është kombëtarja e vetme që ka renditjen më të lartë në listën e FIFA-s dhe që nuk merr pjesë.

 
  Kualifikuar
  Kanë dështuar të kualifikohen
  Nuk kan hyrë
  Nuk janë antarë të FIFA-s

Vendosja finale

Redakto

Të 32 skuadrat pjesmarrëve do të vendosen në tetë grupe në fazën e grupeve. Në përgatije për këtë, skuadrat janë vendosur në katër vazo dhe shtatë skuadrat me renditjen më të mirë do të vendosen në të njëjtën vazo me Brazilin.[10] Si në turnet e mëparshëm, FIFA ka për qëllim për të krijuar grupe të cilat kanë ndarje gjeografike dhe për këtë arsye ekipet janë rregulluar në vazo bazuar në konsiderata gjeografike.[11][12] Shorteu u bë më 6 dhjetor 2013 në resortin e Costa do Sauipe në Bahia, gjatë të cilës skuadrat u vendosën në grupeve nga zgjedhjet e rastësishme të lojtarëve që në të shkuarën kanë qënë fitues të Kupës së Botës.[13][14]

Skuadrat

Redakto


Si në turnamentin e 2010, çdo skuadër është e përbërë nga 23 lojtarë (3 duhen të jetë patjetër portierë). Çdo skuadër që merr pjesë duhet të konfirmojë 23 lojtarët e tyre final 10 ditë para fillimit të turnamentit [15]

Skuadrat kanë të drejtë të bejnë zëvëndësime të vonshme vetëm në rast të një dëmtimi serioz, dhe kjo gjë duhet të behet 24 orë para fillmit të ndeshjes së tyre.

Zyrtarët

Redakto


Në mars 2013, FIFA publikoi listën e 52 gjygjtarëve të mundshëm, me secilin prej tyre të kombinuar me dy ndihmësa gjygjtari, nga gjashtë konfederata futbolli për turnamentin. Më 14 janar 2014, komiteti i gjygjtarëve të FIFA-s publikoi 23 treshet e gjygjtarëve nga 43 shtete të ndryshme për turnamentin.[16][17]

Stadiumet

Redakto


12 stadiumet (shtatë të reja dhe pesë të rikonstruktuara) në 12 qytete janë zgjedhur për turnamentin. Stadiumet janë të ndërtuar në të gjitha rajonet e Brazilit dhe krijojnë më shumë shpërndarje të barabartë të tifozëve ndryshme nga edicioni 1950.[18] Si pasojë, turnamenti do të shkaktojë udhëtime të gjata për skuadrat.[19] Gjatë Kupës së Botës, qytetet braziliane gjithashtu do të bëhen shtëpia e 32 skuadrave pjesmarrëse të cilat do të strehoen atje gjatë turnamentit,[20] dhe sigurisht duke organizuar festa zyrtareku ku tifozët dhe mbështetësit mund të shikojnë ndeshjet e kombëtareve të tyre.[21]

Rio de Janeiro, RJ Brasília, DF São Paulo, SP Fortaleza, CE
Estádio do Maracanã Estádio Nacional Arena de São Paulo Estádio Castelão

22°54′43.8″S 43°13′48.59″W / 22.912167°S 43.2301639°W / -22.912167; -43.2301639 (Estádio do Maracanã)

15°47′0.6″S 47°53′56.99″W / 15.783500°S 47.8991639°W / -15.783500; -47.8991639 (Estádio Nacional Mané Garrincha)

23°32′43.91″S 46°28′24.14″W / 23.5455306°S 46.4733722°W / -23.5455306; -46.4733722 (Arena de São Paulo)

3°48′26.16″S 38°31′20.93″W / 3.8072667°S 38.5224806°W / -3.8072667; -38.5224806 (Estádio Castelão)

       
Belo Horizonte, MG Porto Alegre, RS
Estádio Mineirão Estádio Beira-Rio

19°51′57″S 43°58′15″W / 19.86583°S 43.97083°W / -19.86583; -43.97083 (Estádio Mineirão)

30°3′56.21″S 51°14′9.91″W / 30.0656139°S 51.2360861°W / -30.0656139; -51.2360861 (Estádio Beira-Rio)

12°58′43″S 38°30′15″W / 12.97861°S 38.50417°W / -12.97861; -38.50417 (Arena Fonte Nova)

8°2′24″S 35°0′29″W / 8.04000°S 35.00806°W / -8.04000; -35.00806 (Arena Pernambuco)

 
Salvador, BA Recife, PE
Arena Fonte Nova Arena Pernambuco
   
Cuiabá, MT Manaus, AM Natal, RN Curitiba, PR
Arena Pantanal Arena da Amazônia Arena das Dunas Arena da Baixada

15°36′11″S 56°7′14″W / 15.60306°S 56.12056°W / -15.60306; -56.12056 (Arena Pantanal)

3°4′59″S 60°1′41″W / 3.08306°S 60.02806°W / -3.08306; -60.02806 (Arena Amazônia)

5°49′44.18″S 35°12′49.91″W / 5.8289389°S 35.2138639°W / -5.8289389; -35.2138639 (Arena das Dunas)

25°26′54″S 49°16′37″W / 25.44833°S 49.27694°W / -25.44833; -49.27694 (Arena da Baixada)

       

Vendqëndrimi i skuadrave

Redakto

Kampet janë përdorur nga 32 skuadrat pjesmarrëse të qëndrojnë dhe stërviten para fillimit të turnamentit. Më 31 janar 2014, FIFA lajmëroi vendqëndrimet për çdo skuadër pjesmarrëse,[22] duke njoftuar më herët 84 vendet e herëshme.[23] Vetëm pesë skuadra kanë vendosur për të qëndruar në rajonin verior të Brazilit.[24]

Skuadra Qyteti Shteti   Skuadra Qyteti Shteti
  Algjeria Sorocaba São Paulo   Greqia Aracaju Sergipe
  Argjentina Vespasiano Minas Gerais   Hondurasi Porto Feliz São Paulo
  Australia Vitória Espírito Santo   Irani Guarulhos São Paulo
  Belgjika Mogi das Cruzes São Paulo   Italia Mangaratiba Rio de Janeiro
  Bosnja dhe Hercegovina Guarujá São Paulo   Bregu i Fildishtë Águas de Lindoia São Paulo
  Brazili Teresópolis Rio de Janeiro   Japonia Itu São Paulo
  Kameruni Vitória Espírito Santo   Meksika Santos São Paulo
  Kili Belo Horizonte Minas Gerais   Hollanda Rio de Janeiro Rio de Janeiro
  Kolumbia Cotia São Paulo   Nigeria Campinas São Paulo
  Kosta Rika Santos São Paulo   Portugalia Campinas São Paulo
  Kroacia Mata de São João Bahia   Rusia Itu São Paulo
  Ekuadori Viamão Rio Grande do Sul   Koreja e Jugut Foz do Iguaçu Paraná
  Anglia Rio de Janeiro Rio de Janeiro   Spanja Curitiba Paraná
  Franca Ribeirão Preto São Paulo   Zvicra Porto Seguro Bahia
  Gjermania Campo Bahia,

Santa Cruz Cabrália

Bahia   Shtetet e Bashkuara São Paulo São Paulo
  Gana Maceió Alagoas   Uruguaji Sete Lagoas Minas Gerais

FIFA Festimet e Tifozëve

Redakto

Për të tretin turnement të Kupës së Botës rresht, FIFA ka organizuar FIFA Festimet e Tifozëve në të 12 qytetet mikpritës gjatë gjithë turnamentit. Shëmbuj të njohur janë plaziCopacabana Beach në Rio de Janeiro, që pasi festime të tifozëve në 2010, gjithashtu edhe São Paulo's Vale do Anhangabaú dhe Brasília's Esplanada dos Ministérios, me kongresin në sfond.[25][26] Eventi i parë zyrtar u zhvillua në Iracema Beach, në Fortaleza, më 8 qershor 2014.[27]

Ndryshimet

Redakto

Teknologjitë e reja janë vendosur në Kupën e Botës për herë të parë, ku përfshihen teknologjia e vijës fatale dhe sigurisht sparjd llaku në goditjet e dënimit, duke përmirësuar teknologjinë e prodhimit të futbollit.

Për herë të parë në finalet e Kupës së Botës, zyrtarët e ndeshjeve do të ndihmohen nga teknologjia e vijës fatale. Kupa e shkuar e Botës në 2010 ishte një katalizator për të lejuar vendosjen e teknologjive pasi Anglisë i'u mohua një gol i rregullt në çerek-fianeln e turnamentit kundër Gjermanisë në 2010.[28] Pas gabimit në këtë ndeshje, presidenti i FIFA-s Sepp Blatter tha: "do të ishte një marrëzi nqs nuk do të rihapnin dosjen e teknologjisë së vijës fatale,[29] dhe në vitin 2012 BFNF miratoi përdorimin e saj.[30] Ky është kompeticioni i katërt pas Kupës së Botës për Kube 2012, Kupës së Botës për Kube 2013 dhe Kupës së Konfederatave 2013 që FIFA përdor në mënyrë të suksesshme teknologjinë e vijës fatale. Kompania gjermane GoalControl u zgjodh si kompania zyrtare në tetor 2013 për të vendosur teknologjinë e vijës fatale.[31]

Pas këtyre turnamenteve të suksesshme, FIFA lejoi edhe përdorimin e sprajdit në goditjet e dënimit për herë të parë në finalet e një Kupe Bote. Spajdi, e cila zhduket brenda 1 minute, mund të përdoret për të vendosur mbrojtjen 10 metra larg goditjes së dënimit dhe gjithashtu për vendin ku do të vendoset topi.[32]

Brazuca është topi zyrtar i 2014 FIFA Kupës së Botës.[33][34][35] Ai është bërë nga kompania Addidas, një partner i FIFA-s dhe ka bërë topin zyrtar të Kupës së Botës për herë të parë që nga edicioni 1970. Adidas krijoi një model të ri për topin pas kritikave për Adidas Jabulani që u përdor në Kupën e fundit të Botës në 2010. Numri i ngjyrave është reduktuar në gjashtë, me ngjyrat që janë të lidhur termikisht. Kjo gjë është bërë me qëllim për të rritur qëndrueshmërinë e topit në krahasim me topin e shkuar. Për më tepër se 2 vite, Addidas i'u nënshtua një procesi të gjitha testimi për të përmbushur miratimin e lojtarëve profesionistë për prodhimin e topit.

Formati

Redakto
 
Shtetet që marrin pjesë në 2014 FIFA Kupa e Botës

Raundi i parë, ose faza e grupeve, është një fazë kualifikuese ndërmjet 23 skuadrave duke u shpërndarë në tetë grupe me nga katër skuadra. Dy skuadrat më të mira të secilit grup do të kualifikohen në fazën me eleminim direkt.

Renditja e skuadrave në secilin grup bazohet në:

 1. Pikët në të gjitha ndeshjet e grupit.
 2. Diferenca e golave në të gjitha ndeshjet e grupit.
 3. Golat e shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit.
 4. Pikët në ndeshjen ballë-për-ballë të skuadrave me pikë të barabarta.
 5. Diferenca e golave në ndeshjen ballë-për-ballë të skuadrave me pikë të barabarta.
 6. Golat e shënuar nga skuadrat me pikë të barabarta.
 7. Më shumë barazime.

Në raundin me eleminim direkt, do të jenë katër raunde (raundi i 16-tave, çerek-finalet, gjysmë-finalet dhe finalja), ku çdo skuadër që humb eleminohet nga turnamenti. Dy humbësit e gjysmë–finaleve do të luanjë finalen e vogël për vendin e tretë. Një barazim në raundet me eleminim direkt do të ndiqet nga koha shtesë e cila është e ndarë në dy pjesë me nga 15 minuta për të vendosur fituesin. Nqs nuk ka fitues edhe pas kohës shtesë, atëherë do të përdoren gjuajtjet e penalltive për të vendosur fituesin.

Orari i ndeshjeve u publikua më 20 tetor 2011,[36] me oraret e fillimeve të ndeshjeve që u publikuan më 27 shtator 2012;[37] pas shortit përfundimtar, fillimet e shtatë ndeshjeve u rregulluan nga FIFA.[38] Turnamenti është organizuar që skuadrat që ndeshjen në grup, do të evitojnë përballjet midis tyre deri në finale (ose për ndeshjen e vendit të tretë).

Faza e grupeve

Redakto


Faza e grupeve filloi më 12 qershor, me skuadrën mikpritase që hapi turnamentin për herë të parë që nga edicioni i 2006. Ndeshja hapëse u parapri nga një ceremoni hapëse e cila filloi më 15:15 me orën lokale.[39]

Të gjitha oraret në listën më poshtë janë me orën zyrtare të Brazilit (UTC−3) [40]

Ngjyrat në tabelat e grupeve
Skuadrat që avancojnë në raundin e 16

Grupi A

Redakto
Grupi A
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Brazili 7 3 2 1 0 7 2 +5
  Meksika 7 3 2 1 0 4 1 +3
  Kroacia 3 3 1 0 2 6 6 0
  Kameruni 0 3 0 0 3 1 9 –8


12–13 qershor 2014
Brazili   3–1   Kroacia
Meksika   1–0   Kameruni
17–18 qershor 2004
Brazili   0–0   Meksika
Kameruni   0–4   Kroacia
23 qershor 2014
Kameruni   1–4   Brazili
Kroacia   1–3   Meksika

Grupi B

Redakto
Grupi B
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Hollanda 9 3 3 0 0 10 3 +7
  Kili 6 3 2 0 1 5 3 +2
  Spanja 3 3 1 0 2 4 7 –3
  Australia 0 3 0 0 3 3 9 –6


13 qershor 2014
Spanja   1–5   Hollanda
Kili   3–1   Australia
18 qershor 2004
Australia   2–3   Hollanda
Spanja   0–2   Kili
23 qershor 2014
Australia   0–3   Spanja
Hollanda   2–0   Kili

Grupi C

Redakto
Grupi C
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Kolumbia 9 3 3 0 0 9 2 +7
  Greqia 4 3 1 1 1 2 4 –2
  Bregu i Fildishtë 3 3 1 0 2 4 5 –1
  Japonia 1 3 0 2 2 2 6 –4


14 qershor 2014
Kolumbia   3–0   Greqia
Bregu i Fildishtë   2–1   Japonia
19 qershor 2004
Kolumbia   2–1   Bregu i Fildishtë
Japonia   0–0   Greqia
24 qershor 2014
Japonia   1–4   Kolumbia
Greqia   2–1   Bregu i Fildishtë

Grupi D

Redakto
Grupi D
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Kosta Rika 7 3 2 1 0 4 1 +3
  Uruguaji 6 3 2 0 1 4 4 0
  Italia 3 3 1 0 2 3 4 –1
  Anglia 1 3 0 1 2 2 4 –2


14 qershor 2014
Uruguaji   1–3   Kosta Rika
Anglia   1–2   Italia
19–20 qershor 2004
Uruguaji   2–1   Anglia
Italia   0–1   Kosta Rika
24 qershor 2014
Italia   0–1   Uruguaji
Kosta Rika   0–0   Anglia

Grupi E

Redakto
Grupi E
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Franca 7 3 2 1 0 8 2 +6
  Zvicra 6 3 2 0 1 7 6 +1
  Ekuadori 4 3 1 1 1 3 3 0
  Hondurasi 0 3 0 0 3 1 8 –7


15 qershor 2014
Zvicra   2–1   Ekuadori
Franca   3–0   Hondurasi
20 qershor 2004
Zvicra   2–5   Franca
Hondurasi   1–2   Ekuadori
25 qershor 2014
Hondurasi   0–3   Zvicra
Ekuadori   0–0   Franca

Grupi F

Redakto
Grupi F
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Argjentina 9 3 3 0 0 6 3 +3
  Nigeria 4 3 1 1 1 3 3 0
  Bosnja 3 3 1 0 2 4 4 0
  Irani 1 3 0 1 2 1 4 –3


15–16 qershor 2014
Argjentina   2–1   Bosnja dhe Hercegovina
Irani   0–0   Nigeria
21 qershor 2004
Argjentina   1–0   Irani
Nigeria   1–0   Bosnja dhe Hercegovina
25 qershor 2014
Nigeria   2–3   Argjentina
Bosnja dhe Hercegovina   3–1   Irani

Grupi G

Redakto
Grupi G
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Gjermania 7 3 2 1 0 7 2 +5
  Shba 4 3 1 1 1 4 4 0
  Portugalia 4 3 1 1 1 4 7 –3
  Gana 1 3 0 1 2 4 6 –2

Grupi H

Redakto
Grupi F
Skuadra Pikë Nde F B H GSH GP GL
  Belgjika 9 3 3 0 0 4 1 +3
  Algjeria 4 3 1 1 1 6 5 +1
  Rusia 2 3 0 2 1 2 3 –1
  Koreja e Jugut 1 3 0 1 2 3 6 –3


Faza me eleminim direkt

Redakto


Raundi i 16 Çerekfinale Gjysëmfinale Finale
                           
           
    Brazili  1 (3) 
    Kili  1 (2)   
    Brazili  2
      Kolumbia  1  
    Kolumbia  2
    Uruguaji  0  
    Brazili  1
      Gjermania  7  
    Franca  2
    Nigeria  0  
    Gjermania  1
      Franca  0  
    Gjermania  2
    Algjeria  1  
    Gjermania  1
      Argjentina  0
    Hollanda  2
    Meksika  1  
    Hollanda  0 (4) 
      Kosta Rika  0 (3)   
    Kosta Rika  1 (5) 
    Greqia  1 (3)   
    Hollanda  0 (2) 
      Argjentina  0 (4)    Takimi për vendin 3
    Argjentina  1
    Zvicra  0  
    Argjentina  1     Brazili  0
      Belgjika  0       Hollanda  3
    Belgjika  2
    Shba  1  


Raundi i 16

Redakto

Çerek–finalet

Redakto

Gjysmë–finalet

Redakto

Ndeshja për vendin e tretë

Redakto

Finalja

Redakto


Statistikat

Redakto

Golashënuesit

Redakto
6 Gola
5 Gola
4 Gola
3 Gola
2 Gola
1 Gol
Auto Gola


Disiplina

Redakto
Lojtari Skuadra Kartoni Pezullimi
Mario Balotelli   Italia   E marrë në ndeshjen e dytë; vs Uruguaji (24 qershor) Një ndeshje; ndeshja e parë e kualifikueseve të Euro 2016
Claudio Marchisio   Italia   Karton i kuq; vs Uruguaji (24 qershor) Një ndeshje; ndeshja e parë e kualifikueseve të Euro 2016
Sulley Muntari   Gana   E marrë në ndeshjen e dytë; vs Gjermanisë (21 qershor) Një ndeshje; vs Portugalisë (26 qershor)
Ante Rebić   Kroacia   Karton i kuq; vs Meksikës (23 qershor) Një ndeshje; ndeshja e parë e kualifikueseve të Euro 2016
Alex Song   Kameruni   Karton i kuq; vs Kroacisë (18 qershor) Tre ndeshje; vs Brazilit, dhe dy ndeshjet e para kualifikuese të AFCON 2015
José Juan Vázquez   Meksika   E marrë në ndeshjen e dytë; vs Kroacisë (23 qershor) Një ndeshje; vs Hollandës (29 qershor)

Shpërblimet monetare

Redakto

Shuma totale e shpërblimeve e vendosur nga FIFA u konfirmua se ishte 576 milion $USD (duke përfshirë edhe pagesat e 70 milion USD për klubet vendase), një rritje 37% nga shuma e akorduar për turnamentin e 2010.[41] Përpara fillimit të turnamentit, çdo skuadër do të përfitojë 1,5 milion $USD si skuadër pjesmarrëse. Pas mbarimit të turnamentit, çmim do të shpërndahen si më poshtë:

Referime

Redakto
 1. ^ "Pot allocations for the Preliminary Draw" (në anglisht). FIFA. 27 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2013. Marrë më 28 korrik 2011. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2013. Marrë më 14 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "FIFA launch GLT tender for Brazil 2013/14" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2013. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2013. Marrë më 15 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "If the World Cup started tomorrow" [Nëse Kupa e Botës do të niste nesër] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 15 qershor 2014.
 4. ^ "2014 FIFA World Cup to be held in South America" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "Rotation ends in 2018" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ "Brazil confirms bid - Colombia withdraws" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ "Brazil confirmed as 2014 hosts" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2018. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2018. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ a b "FIFA/Coca-Cola Rankings" (në anglisht). FIFA. 5 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ "1 day to go" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 10. ^ "Pot 1 seeds set for Brazil 2014 draws" (në anglisht). FIFA. 17 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2015. Marrë më 23 nëntor 2013. Arkivuar 23 janar 2015 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2015. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 11. ^ "Draw procedures approved" (në anglisht). FIFA. 3 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2014. Marrë më 3 dhjetor 2013. Arkivuar 8 korrik 2014 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 12. ^ "Final draw procedures" (PDF) (në anglisht). FIFA. 3 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 mars 2019. Marrë më 3 dhjetor 2013. "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 mars 2019. Marrë më 26 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 13. ^ "Final Draw reveals intriguing groups" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. Arkivuar 15 korrik 2014 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 14. ^ "A team of stars for the draw" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. Arkivuar 16 korrik 2014 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 15. ^ "Regulations – FIFA World Cup Brazil 2014" (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 mars 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 mars 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 16. ^ "Referee trios and support duos appointed for 2014 FIFA World Cup" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 17. ^ "Referees & assistant referees for the 2014 FIFA World Cup" (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 maj 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 maj 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 18. ^ "Host cities in 1950 FIFA World Cup" (në anglisht). Colunas.globoesporte.com. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2011. Marrë më 15 qershor 2014.
 19. ^ "2014 FIFA World Cup: Luck of the draw 'an essential component'" (në anglisht). BBC Sport. 2 dhjetor 2013. Marrë më 15 qershor 2014.
 20. ^ "Team Base Camps for Brazil 2014 announced" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 21. ^ "FIFA Fan Fest locations confirmed" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2015. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2015. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 22. ^ ""Team Base Camps for Brazil 2014 announced"" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2014. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 23. ^ "Team Base Camps Brochure" (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 24. ^ "Most teams pick bases in south east Brazil" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 qershor 2014.
 25. ^ "World Cup 2014 FanCamps and FanFests" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2014. Marrë më 15 qershor 2014.
 26. ^ "FIFA Fan Fest locations confirmed" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2015. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2015. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 27. ^ "Ronaldo kicks off FIFA Fan Fest" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 28. ^ "England v Germany: Frank Lampard denied goal by Uruguayan linesman – in pictures" (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 15 qershor 2014.
 29. ^ "World Cup 2010: Blatter apologises for disallowed goal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 qershor 2014.
 30. ^ "IFAB gives the green light to goal-line technology" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 31. ^ "GoalControl confirmed as goal-line technology provider for Brazil 2014" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 32. ^ "Vanishing spray set for World Cup" (në anglisht). Eurosport.com. Marrë më 15 qershor 2014.
 33. ^ "adidas Brazuca – Name of Official Match Ball decided by Brazilian fans" (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 3 shtator 2012. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 34. ^ "Brazuca – an icon is born". Adidas (në anglisht). Adidas Group. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014.
 35. ^ "adidas brings brazuca into the world" (në anglisht). FIFA. 3 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 4 dhjetor 2013. "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 15 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 36. ^ "Match schedule for 2014 FIFA World Cup unveiled" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2014. Marrë më 16 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 37. ^ "FIFA Executive Committee approves kick-off times for Brazil 2014" (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2014. Marrë më 16 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 38. ^ "Match schedule for Brazil 2014 confirmed" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 16 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 39. ^ "Brazil 2014: Opening ceremony" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2014. Marrë më 16 qershor 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 40. ^ "MATCH SCHEDULE – 2014 FIFA World Cup Brazil" (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 korrik 2014. Marrë më 16 qershor 2014. "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 korrik 2014. Marrë më 16 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 41. ^ "World Cup money pot increased to $576m" (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2015. Marrë më 25 prill 2014. "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2015. Marrë më 19 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)