André Schürrle

futbollist gjerman

André Schürrle (lindur më 6 Nëntor 1990) është një futbollist gjerman, i cili luan si sulmues dhe anësor për klubin gjerman VfL WolfsburgBundesligë dhe për kombëtaren gjermane. Ai ka përfaqsuar kombëtaren e tij në Euro 2012 dhe në Kupën e Botës 2014.

André Schürrle
André Schürrle Chelsea vs AS-Roma 10AUG2013.jpg
Schürrle duke u stërvitur me Çelsin në 2013.
Të dhënat personale
Emri i plotëAndré Schürrle[1]
Data e lindjes (1990-11-06) 6 Nëntor 1990 (29 vjeç)
Vendi i lindjesLudwigshafen, Gjermani
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues/Anësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualVfL Wolfsburg
Numri17
Karriera në rini
1995–2006Ludwigshafener SC
2006–20091. FSV Mainz 05
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2011Mainz 0566(20)
2011–2013Bayer Leverkusen65(18)
2013–2015Çelsi44(11)
2015–VfL Wolfsburg14(1)
Ekipi kombëtar
2008–2009Gjermania U–1911(4)
2009Gjermania U–201(1)
2009–2010Gjermania U–214(3)
2010–Gjermania42(17)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 00:59, 25 Maj 2015 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 00:59, 25 Maj 2015 (UTC)

Jeta e hershmeRedakto

Schürrle ka lindur në Ludwigshafen, Rhineland-Palatinate nga prindërit Luise dhe Joachim Schürrle.[3][4] Ai u rrit në Ludwigshafen, dhe hyri në klubin lokal Ludwigshafener SC që në moshën 6 vjeçare, ku aftësitë e tij fillojnë të lulëzojë.

Karriera me klubeRedakto

1. FSV Mainz 05Redakto

Në Gusht 2009, Schürrle bëri debutimin e tij në Bundesligë në barazimin 2–2 kundër Bayer Leverkusen në javën hapëse të sezonit 2009–10.[5] Muajin tjetër, më 19 Shtator 2009, Schürrle shënoi dy golat e para në ligë në një fitore 3–2 jashtë fushe kundër VfL Bochum, përpara se të firmoste kontratën e parë si profesionist një javë më vonë.[6] Ai e përfundoi sezonin debutues në Bundesligë duke humbur vetëm një muaj, duke shënuar pesë gola dhe dhuruar tre asista, me Mainz që e përfundoi sezonin në vendin e nëntë.

Në shtator 2010, Mainz lajmëroi se Schürrle kishte firmosur një kontratë pesë vjeçare me Bayer Leverkusen, dhe se gjermani do t'i bashkohej klubit në fund të sezonit 2010–11. Shuma e transferimit besohej të ishte 8 milion . Ai e përfundoi sezonin brilant të tij dhe të dytin me Mainzin dukë shënuar 15 gola në bundesligë në 34 ndeshje; një rekord për klubin, duke kaluar rekordin e vendosur më parë nga Mohamed Zidan, i cili vendosi shënoi 14 gola në sezonin 2006–07. Ai gjithashtu ndihmoi Mainzin t'a përfundonte sezonin në vendin e pestë duke u kualifikuar për në Ligën e Evropës.

Bayer LeverkusenRedakto

Schürrle kompletoi lëvizjen e tij te Bayer Leverkusen për 6.5 milion £ në vitin 2011,[7] duke firmosur një kontratë pesë vjeçare që do të skadonte në verën e vitit 2016.[8] Ai shënoi gol në debutimin e tij me klubin në kupën e gjermanisë kundër SG Dynamo Dresden. Ai duhej të priste deri më 15 Tetor 2011 për të shënuar golin e parë në Bundesligë për Leverkusenin, ku ai shënoi golin e barazimit kundër Borussia Mönchengladbach në ndeshjen që përfundoi me barazimin 2–2.[9] Ai shënoi golin e parë europian për klubin e ri në Ligën e Kampioneve në një fitore kundër Valenciës vetëm katër ditë më vonë. Ai e përfundoi sezonin 2011–12 duke shënuar vetëm gjashtë gola në ligë, me ekspertët që përmendën arsyen kryesore për mospërputhjen e tij, sepse me Leverkusenin nuk luante sulmues siç bënte me Mainz.

Në Maj 2012, u shfaqën raportet që Schürrle u kërkua nga klubi anglez Çelsi, të cilët ishin bërë një ofertë. Bayer Leverkusen konfirmosi se klubi i Premier Ligës duhej të paguante 23.5 milion £.[10][11] Drejtori sportiv i Bayernit Rudi Völler tregoi se Çelsi kishte treguar interes për të firmosur me të edhe në verën e vitit 2011. "Është e vërtetë. Ka pasur interes nga Anglia vitin e shkuar. Është e qartë se klubet na pyesin ne në lidhje me Andre, "tha Voller." Ne nuk kemi për ta lënë të largohet "shtoi ai.[12] Schürrle gjithashtu komentoi interesin e Çelsit duke thënë: "Unë dhe agjenti im nuk kemi pasur kontakt me asnjë (me Çelsin), kështu që ne vetëm do të presim. Ne do të shohim sa interesant do të bëhet klubi kur të ketë interes konkretë".[13] Më 26 Shtator, Schürrle shënoi golin e parë të sezonit në një fitore 3–1 kundër Augsburg.[14] Në ndeshjen tjetër kundër Bayern Munich më 28 Tetor, ai dhuroi një assist për Stefan Kießling në një fitore 2–1 në Allianz Arena. Kjo gjë i solli Bayernit humbjen e parë të sezonit dhe Leverkusenit fitoren e parë në Mynih që nga Tetori i 1989.[15] Më 30 Mars 2013, Schürrle shënoi dy gola në fitoren e skuadrës 4–1 kundër Fortuna Düsseldorf.[16] Më 20 Prill 2013, Schürrle shënoi edhe dy gola të tjerë dhe dhuroi një assist në fitoren shkatërrimtare 5–0 kundër Hoffenheim në shtëpi.[17] Ai e përfundoi sezonin 2012–13, duke kontribruar me 14 gola dhe 9 asiste.[18]

ÇelsiRedakto

Më 18 prill 2013, u raportua se drejtori sportiv Rudi Völler kishte udhëtuar në Londër për të folur me Çelsin për të folur rreth transferimit të Schürrles, edhe pse nuk kishin rënë dakord për asnjë shumë.[19] Më 13 qershor 2013, Çelsi konfirmoi në faqen e saj zyrtare në internet se kishin arritur marrëveshjen me Leverkusenin për blerjen e Schürrles.[20] Shuma e transferimit u raportua se ishte 21 milion (18 milion £).[21][22] Më 25 qershor 2013, Çelsi lajmëroi se e kishte kompletuar transferimin e Schürrles, me gjermanin që firmosi një kontratë pesë-vjeçare dhe mori numrin 14.[23] Më 4 gusht 2013, Schürrle shënoi golin e parë me skuadrën në ndeshje miqësore para sezone kundër Milanit gjatë turneut të londinezëve në Shtetet e Bashkuara.[24]

Sezoni 2013–14Redakto

Më 18 gusht 2013, Schürrle bëri debutimin e tij zyrtar me Çelsin duke hyrë në fushë në minutën e 67të në vend të Kevin De Bruyne në fitoren 2–0 në Premier Ligë kundër Hull CitytStamford Bridge.[25] Ai shënoi golin e parë zyrtarë për klubin e ri në fitoren 2–1 në shtëpi kundër rivalëve për titull Manchester City më 27 tetor 2013, duke realizuar pas një krosi të Fernando Torres.[26] Më 7 dhjetor 2013, ai shënoi edhe dy gola të tjerë në humbjen 3–2 jashtë fushe kundër Stoke Cityt.[27] Më 1 mars 2014, Schürrle shënoi tregolshin e parë në Premier Ligë në fitoren 3–1 jashtë fushe kundër Fulhamit.[28] Më 22 mars 2014, Schürrle asistoi golin e Samuel Eto'o në minutën e 5të dhe i dhuroi Çelsit avantazhin 2–0 pas golit të shënuar dy minuta më vonë në fitoren 6–0 kundër rivalëve të Arsenal; kjo ishte ndeshja e 1000të e Arsène Wenger si trajner i Arsenalit dhe gjithashtu ky gol ishte i shtati i Schürrles në Premier Ligë.[29]

Më 8 Prill 2014, Schürrle shënoi në ndeshjen e kthimit të çerek–finales në Ligës së Kampioneve duke ndihmuar skuadrën për të fituar ndeshjen me rezultatin 2–0 dhe të kalonte në gjysmë-finale me rregullin e golit jashtë fushe pasi rezultati i përgjithshëm i të dy ndeshjeve ishte 3–3.[30] Ai e mbylli sezonin e parë në Angli me 8 gola në 30 paraqitje në Premier Ligë.

Sezoni 2014–15Redakto

Më 18 Gusht 2014, në ndeshjen e parë të skuadrës në ligë për sezonin 2014–15, Schürrle shënoi golin e dytë pas një pasimi të Cesc Fàbregas në fitoren 3–1 jashtë fushe kundër skaudrës debutuese Burnley.[31]

Karriera ndërkombëtareRedakto

 
Schürrle duke luajtur për Gjermaninë në një ndeshje kualifikuese të UEFA Euro 2012 kundër Austrisë më 3 qershor 2011.

Skuadra e të rinjëveRedakto

Schürrle bëri debutimin e tij në një kualifikuese të UEFA Kampionati Europian U–19 kundër Luksemburgut, që rezultoi një fitore 3–0. Pasi impresionoi me 1. FSV Mainz 05Bundesligë, ai u thirr në kombëtaren U–21 në vitin 2009.

Kombëtarja e parëRedakto

Në Nëntor 2010, Schürrle mori një thirrje për të luajtur në kombëtaren e parë.[32] Ai më pas bëri debutimin e tij në një ndeshje miqësore kundër Suedisë, duke hyrë në fushë si zëvëndësues në minutën e 79të. Schürrle dhe Mario Götze, të cilët erdhën në fushë në të njëjtën kohë, ishin dy lojtarët e parë gjermane ndërkombëtarë që do të lindur në Gjermaninë e ribashkuar.[33] Më 29 maj 2011, ai shënoi golin e parë me kombëtaren e parë në fitoren 2–1 kundër Uruguajit në një ndeshje miqësore.[34]

Euro 2012Redakto

Schürrle ishte i zgjedhur në skuadrën e Gjermanisë në kualifikueset e Euro 2012. Ai shënoi kundër Azerbajxhanit në një fitore 3–1 më 7 qershor 2011.[35] Më 2 Shtator 2011, ai shënoi sërisht në fitoren shkatërrimtare 6–2 kundër Austrisë,[36] në të dyja ndeshjet ai hyri në fushe si zëvëndësues. Në ndeshjen tjetër kualifikuese kundër Belgjikës më 11 Tetor 2011, Schürrle luajti ndeshjen e tij të parë si startues në kualifikueset e Euro 2012, dhe shënoi në minutën e 33të duke mposhtur portierin Simon Mignolet.[37] Pasi shënoi tre gola me Gjermaninë e cila i mbylli kualifikueset e para në grupin A, Schürrle ishte në listën e 23 lojtarëve të zgjedhur nga trajneri Joachim Löw për të luajtur në UEFA Euro 2012 dhe ju dhurua fanella me numrin 9. Ndeshja e tij e parë në Euro 2012 erdhi më 17 qershor, ai luajti në fitoren 2–1 kundër Danimarkës duke hyrë si zëvëdësues në minutën e 64të në vend të Lukas Podolski.[38] Ai luajti si titullar në çerek-finalen kundër Greqisë, por nuk e gjeti dot golin dhe u zëvendësua me Mario Gómez, me Die Adler që fituan me rezultatin 4–2.

Kupa e Botës 2014Redakto

Më 11 tetor 2013, Schürrle shënoi një gol në fitoren 3–0 kundër Irlandës. Katër ditë më vonë, ai shënoi një tregolësh në fitoren 5–3 jashtë fushe kundër Suedisë në ndeshjen e fundit të kualifikueseve të Kupës së Botës 2014. Die Adler i mbyllën kualifikueset në vendin e parë duke u kualifikuar direkt në Kupën e Botës. Ai ishte në listën e 23 lojtarëve të thirrutr nga trajneri Joachim Löw për të luajtur në Kupën e Botës 2014.[39] Ai bëri debutimin e tij në Kupën e Botës si zëvëndësues në fitoren 4–0 kundër Portugalisë në ndeshjen hapëse.[40] Në fitoren 2–1 kundër Algjerisë në raundin e 16-tave, Schürrle hyri në fushë në vend të mesfushorit Mario Götze si zëvëndësues në pjesën e dytë dhe shënoi golin e parë të skuadrës së tij në minutën e dytë të kohës shtesë.[41] Më 8 korrik, ai shënoi dy golat e fundit të Gjermanisë pasi zëvëndësoi sulmuesin Miroslav Klose në minutën e 58të në fitoren shkatërrimtare 7–1 kundër Brazilit në gjysmë–finale, duke eleminuar favoritët nga turnamenti në shtëpinë e tyre.[42]

Stili i lojësRedakto

Schürrle përdoret te VfL Wolfsburg si anësor i djathtë por pozicioni natyral i tij është sulmues i dytë.[43] Një nga aftësitë kyçe të Schürrles është "vrapi i tij nga distancat e largëta" dhe "kundër-sulmuet". Ai është konsideruar të jetë një "shënues i mirë" dhe i aftë "për ti krijuar kundër-sulmues në mënyrë efektive".

Statistikat e karrierësRedakto

KlubetRedakto

Redaktuar më 26 janar 2015[44][45][46][47]
Klubet Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinenti Tjetër Gjithsej
Klubi Liga Sezoni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Gjermani Liga DFB-Pokal Evropa Tjetër Gjithsej
Mainz 05 Bundesliga 2009–10 33 5 1 0 34 5
2010–11 33 15 1 0 34 15
Gjithsej 66 20 2 0 0 0 68 20
Bayer Leverkusen Bundesliga 2011–12 31 7 1 1 8 1 40 9
2012–13 34 11 3 1 6 2 43 14
Gjithsej 65 18 4 2 14 3 83 23
Angli Liga FA Cup Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Çelsi Premier League 2013–14 17 3 1 0 1 0 4 0 1 0 24 3
Gjithsej 17 3 1 0 1 0 4 0 1 0 24 3
Gjithsej Gjermani 131 38 6 2 14 3 151 43
Angli 17 3 1 0 1 0 4 0 1 0 24 3
Gjithsej karriera 148 41 7 2 1 0 18 3 1 0 175 46

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 22 mars 2017[48]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Gjermania
2010 1 0
2011 10 5
2012 9 2
2013 10 4
2014 12 6
2015 7 3
2016 6 0
2017 2 2
Gjithsej 57 22

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezulteteve me kombëtaren gjermane[48]
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 29 maj 2011 Rhein-Neckar-Arena, Sinsheim, Gjermani   Uruguaji 2–0 2–1 Ndeshje Miqësore
2. 7 qershor 2011 Tofiq Bahramov Stadium, Baku, Azerbajxhan   Azerbajxhani 3–1 3–1 Kualifikueset e Euro 2012
3. 10 gusht 2011 Mercedes-Benz Arena, Stuttgart, Gjermani   Brazili 3–1 3–2 Ndeshje Miqësore
4. 2 shtator 2011 Veltins-Arena, Gelsenkirchen, Gjermani   Austria 5–2 6–2 Kualifikueset e Euro 2012
5. 11 tetor 2011 Esprit Arena, Düsseldorf, Gjermani   Belgjika 2–0 3–1 Kualifikueset e Euro 2012
6. 26 maj 2012 St. Jakob-Park, Basel, Zvicër   Zvicra 2–3 3–5 Ndeshje Miqësore
7. 31 maj 2012 Red Bull Arena, Leipzig, Gjermani   Israeli 2–0 2–0 Ndeshje Miqësore
8. 11 tetor 2013 Rhein-Energie Stadion, Cologne, Gjermani   Irlanda 2–0 3–0 Kualifikueset e 2014 Kupës së Botës
9. 15 tetor 2013 Friends Arena, Solna, Suedi   Suedia 3–2 5–3 Kualifikueset e 2014 Kupës së Botës
10. 4–2
11. 5–3
12. 1 qershor 2014 Borussia Park, Mönchengladbach, Gjermani   Kameruni 2–1 2–2 Ndeshje Miqësore
13. 6 qershor 2014 Coface Arena, Mainz, Gjermani   Armenia 1–0 6–1 Ndeshje Miqësore
14. 30 qershor 2014 Estádio Beira-Rio, Porto Alegre, Brazil   Algjeria 1–0 2–1 2014 FIFA Kupa e Botës
15. 8 korrik 2014 Estádio Mineirão, Belo Horizonte, Brazil   Brazil 6–0 7–1 2014 FIFA Kupa e Botës
16. 7–0

ReferimetRedakto

 1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14". Premier League. Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "André Schürrle". UEFA.com. Marrë më 5 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Leverkusener Nationalspieler: Schnell, stark, Schürrle". Spiegel Online. 2 tetor 2012. Marrë më 30 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Marioni, Massimo (4 dhjetor 2012). "Andre Schurrle will resist Chelsea transfer – for now, says father". Metro. Marrë më 1 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Schürrle opts for Leverkusen". UEFA.com. 16 shtator 2010. Marrë më 20 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kurzpässe: Auslosungsmodus der WM-Playoffs unklar, Kuranyi krank". Spiegel Online. 23 shtator 2009. Marrë më 19 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Chelsea Transfer Rumours: Who Is Andre Schurrle?". Bleacher Report. 5 maj 2012. Marrë më 4 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Andre Schurrle: Chelsea hold transfer talks, say Leverkusen". BBC Sport. 19 prill 2013. Marrë më 4 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Schürrle rettet Bayer einen Zähler". Kicker. 15 tetor 2011. Marrë më 4 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Chelsea told to stump up £15m". Daily Mail. 4 maj 2012. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Burt, Jason (4 maj 2012). "Chelsea have to pay £15m". Telegraph. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Coerts, Stefan (4 maj 2012). "Chelsea wanted Schurrle last year, claims Voller". Goal.com. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Schurrle hints at Blues interest". SkySports. 7 maj 2012. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "FC Augsburg 1–3 Bayer Leverkusen". ESPN FC. 26 shtator 2012. Marrë më 26 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Leverkusen shock Bayern". ESPN FC. 28 tetor 2012. Marrë më 28 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Leverkusen beat Düsseldorf". ESPN FC. 30 mars 2013. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Schurrle bags brace". ESPN FC. 20 prill 2013. Marrë më 20 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Le Miere, Jason (30 maj 2013). "Chelsea Transfer News: Cavani, Bale, Hulk And Schurrle Linked To The Blues". ESPN FC. Marrë më 30 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Graeme Bailey (19 prill 2013). "German side Bayer Leverkusen confirm talks in London about Andre Schurrle" [Ekipi gjerman Bayer Leverkusen konfirmon bisedimet në Londër rreth Andre Schurrle]. skysports.com. Marrë më 29 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Agreement reached for transfer of andre schurrle" [Arrihet marrëveshja për transferimin e Andre Schurrle]. chelseafc.com. 13 qershor 2013. Marrë më 13 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ John Edwards (13 qershor 2013). "Mourinho makes Schurrle his first signing as German seals £18 million move to Chelsea" [Mourinho bën Schurrlen blerjen e tij të parë me gjermanin që vulos kalimin tek Çelsi 18 milion £]. DailyMail.co.uk. Marrë më 13 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "André Schürrle is Jose Mourinho's first signing as new Chelsea manager" [André Schürrle është blerja e parë e Jose Mourinhos si trajneri i ri i Çelsit]. NBCSports.com. 13 qershor 2013. Marrë më 13 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Schurrle signing completed" [Blerja e Schurrles kompletohet]. chelseafc.com. 25 qershor 2013. Marrë më 25 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Schurrle: really nice feeling" [Schurrle: ndjesi e këndëshme]. chelseafc.com. 5 gusht 2013. Marrë më 5 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Match report: chelsea 2 hull city 0". chelseafc.com. 18 gusht 2013. Marrë më 18 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Chelsea 2 Manchester City 1: match report". The Telegraph. 27 tetor 2013. Marrë më 27 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "MATCH REPORT: STOKE CITY 3 CHELSEA 2". Chelseafc.com. 7 dhjetor 2013. Marrë më 8 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Chelsea më fortë në krye". Telegrafi.com. 1 mars 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2014. Marrë më 1 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Arsene Wenger's 1,000th game in charge of Arsenal turned out to be an occasion to forget for the Frenchman as his 10-man team were crushed by Chelsea" [Ndeshja e 1000të e Arsen Wenger në krye të Arsenalit u kthye në një rast për t'u harruar pasi francezi dhe skuadra e tij me 10të lojtarë u shkatërrua nga Çelsi]. BBC.com. 22 mars 2014. Marrë më 26 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Chelsea 2-0 PSG". Sky Sports News. Marrë më 8 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Murinjo nis me "tris", Kosta debuton me gol". Panorama Sport. Marrë më 19 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 32. ^ David Plummer (11 nëntor 2010). "Löw caps Germany's rising stars". The Independent. Marrë më 19 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Kazakhs seek damage limitation against Germany". ESPN Soccernet. 26 mars 2011. Marrë më 19 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Germany get better of Uruguay again". UEFA.com. 29 maj 2011. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Gomez strikes in Azerbaijan as Germany march on". Faqja zyrtare e UEFAs. 7 qershor 2011. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Germany stroll past Austria to reach EURO 2012". faqja zyrtare UEFAs. 2 shtator 2011. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Germany stamp out Belgium's fire". Faqja zyrtare UEFAs. 11 tetor 2011. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "German joy signals despair for Denmark". Faqja zyrtare UEFAs. 17 qershor 2012. Marrë më 30 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Germany World Cup 2014 squad" [Ekipi i Gjermanisë për Kupën e Botës 2014]. The Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Gjermania e frikshme, Myler leksion për CR7". Panorama Sport. 17 qershor 2014. Marrë më 18 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Gjermania fiton ndeshjen dramatike, shkon në cerekfinale". Panorama Sport. 1 korrik 2014. Marrë më 1 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Gjermania në "qiellin e shtatë", ç'poshtërim për Brazilin!". Panorama Sport. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Dunbar, Ross (1 maj 2013). "Chelsea target Andre Schürrle scouting report: All you need to know about the Germany star". The Mirror. Marrë më 6 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Germany - A. Schürrle - Profile with news, career statistics and history Soccerway, 25 dhjetor 2014
 45. ^ André Schürrle -- Barlays Premier League kicker.de, 25 Dhjetor 2014
 46. ^ "Profili i André Schürrle te Scoresway.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 tetor 2013. Marrë më 25 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ André Schürrle | Football Stats | Chelsea | Age 24 | Soccer Base 25 dhjetor 2014
 48. ^ a b "André Schürrle" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 19 gusht 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto